Ze Sladovny kolmo do Sladovny I

5. srpna 2020 |

Sladovnu měl kdysi každý pivovar a její prostory patřily k nejvýznamnějším technologickým částem. Ne, že by dnes šlo pivo uvařit bez sladu. To ne! Ale změnily se způsoby jeho přípravy, uskladnění a distribuce. Avšak sladovny zůstaly stát. Ovšem ne každá měla takové štěstí, jako bývalá sladovna pivovaru v Černé Hoře u Brna. Celého objektu, a především prostorů, z nichž některé jsou opravdu unikátní, se ujali moudří, šikovní a kreativní lidé a začaly se dít věci. Dnes je ze sladovny HOTEL SLADOVNA. Jeho historii se budeme věnovat jindy. Dnes jste zváni k pobytu a pohybu po cestách a stezkách v okolí.

Z Černé Hory, tedy z hotelu Sladovna vedou jen čtyři cesty. Ale dojedete po nich ke stovkám atraktivních cílů – autem i na motorce, ale především na kole, ať už se spolehnete na vlastní svaly, nebo si necháte pomáhat elektrickým motorkem. Důležité však je, abyste si zvolili trasu, kterou zvládnete a která vás unaví jen do té míry, že po návratu do Sladovny budete mít dost sil užít si všechny další služby a požitky, jež poskytuje. Dost sil na wellness i posezení ve skvělé restauraci s kuchyní, z jejíž produkce by ledasjaká „gastrostar“ trochu omdlela.

Tož, do sedel!

Je to sice povel evokující spíš výzvu z nějakého westernu, ale u nás, na Moravě, to platí i pro cyklisty.

Avšak kudy a kam?

Víme, sami jsme ledacos projeli a prošli, tak rádi poradíme. Tentokrát vám předkládáme soubor sourodých informací, zážitků naší redakce i dalších turistů a několika vlastních myšlenek, které by měly roztočit kola vašich bicyklů na cestách ze Sladovny do Sladovny: 

Po přiměřeně vydatné, ale raději lehčí snídani vyšlápněte ulicemi Na Rybníčku a Na Škrku směr Žernovník – do obce na samém okraji Přírodního parku Lysicko, do vesničky, kterou nelze nemít rád. Proč? O tom by vám mohl dlouze vyprávět i známý zpěvák Laďa Kerndl, který se právě zde po svých toulkách životem usadil na trvalo. A moc dobře ví proč. Zajeďte kousek za Žernovník k sice ne příliš megalomansky vysoké, ale přesně do krajiny zapadající rozhledně, vystoupejte po dřevěných schodech a rozhlédněte se – je třeba ještě dalších argumentů? Určitě ne. Ale malé občerstvení na zahrádce Ahoj u místní restaurace ano. To, aby se dobře šlapalo dál.

Nasměrujte se na cyklotrasu s číslem 5197 a přiměřeným tempem uhánějte zvlněnou krajinou, až na vás mrknou hladiny tří rybníčků – Korálku, Prostředního a Na Ohrazdě. Klidně zastavte a dáte-li na naši zkušenost, když se vykoupete, nic se vám nestane. Jen se vám lépe pojede až do Býkovic. Co tady? Třeba prohlídku starého Porčova mlýna. Je opraven do té míry, že vám při prohlídce bude dovoleno spustit i mlýnské kolo a umlít si svůj pytlík mouky. Krčma v sousedství je naprosto samozřejmě otevřená a připravená se vás ujmout. A abychom nezapomněli – skoro uprostřed Býkovic se můžete projít pod dřevěnými palisádami Býkovického hradiště – samozřejmě že jak zvenku, tak i zevnitř. Do nedalekých Žerůtek je to, co by kamenem dohodil, a Lysice – městys nezvykle plný atraktivních cílů – pak už budete mít na dohled. Mezi nimi zřejmě nejznámější je lysický zámek. Zde necháme promluvit Michala Voltra z Kadaně, profíka v cestovním ruchu, místopředsedu Destinační agentury Dolní Poohří, který v hotelu Sladovna strávil několik dnů a do Lysic se samozřejmě kromě jiného vypravil: „… Přijeli jsme relativně zdaleka a nic nelitujeme. Lysický zámek byl pro nás opravdu velkým a milým překvapením. Přiznávám, že do této části Moravy jsem naposledy zavítal už hodně dávno a nebýt naší dlouhodobé spolupráce s TRAVEL profi, kdo ví, kdy bych se sem dostal. Ale vím, že se sem brzy vypravíme znovu. Nejen kvůli tomu, že jsme stihli navštívit, vidět a prožít jen zlomek toho, co region nabízí, ale i pro tu pohodu a nová přátelství, která jsme zde navázali – ať už v samotném hotelu Sladovna, v Moravském krasu a potom i v nedalekém Velenově a Valchově – dvou vesnicích, o jejichž existenci jsme ani nevěděli, ale jejichž přirozená krása, půvabné okolí, a především milí a vstřícní lidé nás výrazně oslovili. Věřím, že by se mezi našimi regiony – oba jsou turisticky velice atraktivní a dost vzdálené, mohla brzy zrodit i nějaká dobrá a efektivní forma spolupráce…. Ale ještě jednou do Lysic na zámek. Prohlídka byla vskutku zámecká – ona ani jiná být nemůže. Ale co nás opravdu zaujalo a kde se nám moc líbilo, byl stín mezi sloupy kryté kolonády v parku… 

Je to opravdu tak. Ještě hodně toho na cestách ze Sladovny do Sladovny kolmo, pěšky i autem můžete prožít i vy. Třeba výlet na zříceninu hradu Rychvald. Stavěli jej v půli 14. století páni z Kunštátu a už za necelé tři desítky let (1375) jej dobyly pobořily voje brněnských měšťanů. Proč? Inu, jak už to bývá, asi kvůli majetkům. Ale před rokem 1400 byl obnoven a opuštěn. Ponechán postupnému chátrání byl zřejmě v půlce 15. století.

Aby toho nebylo málo, můžete se vydat ještě za jinými stavebními památkami. Sice jsou nesrovnatelně mladší a jejich historické konotace nejsou nijak pozitivní, leč historie je věc daná a neměnná – aspoň jsem o tom pevně přesvědčen. Nedaleko Lysic si můžete prohlédnout tři mosty – betonové stavby, které měly být součástí tzv. „Hitlerovy dálnice“ Vídeň–Vratislav. Pojmenovali ji také „exteritoriální“ nebo A88. Z celkové délky 320 kilometrů bylo na Moravě rozestavěno 83 kilometrů a její pozůstatky najdete na mnoha místech od Brna až k Jevíčku.

Nyní myslím, že to je na jeden den tak akorát. Zatím jsme virtuálně „našlapali“ skoro 30 kilometrů. Ale nebojte se, do Černé Hory, do pohodlí hotelu Sladovna, ke stolu, k půllitru napěněného osvěžení a do náruče všech wellness radovánek můžete sjet tou nejkratší cestou, takže celodenní výlet vydá skoro přesně čtyřicet tisíc metrů.

 

Sledujte dál náš nový web, dozvíte se mnoho zajímavého o dalších možnostech cyklistických, pěších i motorizovaných výletů z hotelu Sladovna.

Ubytování a výběr z bohatých služeb hotelu si můžete předem zajistit na adrese:

Hotel Sladovna, nám. U Pivovaru 3, 679 21 Černá Hora

Recepce: e-mail: recepce@hotelsladovna.cz, tel.: +420 539 086 395, 731 689 907

Wellness a pivní lázně: e-mail: wellness@hotelsladovna.cz. tel.: +420 539 086 305

Firemní akce: e-mail: info@hotelsladovna.cz, tel.: +420 739 204 419

Restaurace: e-mail: restaurace@hotelsladovna.cz, tel.: +420 539 086 310