Když se řekne Bílé Karpaty, jen nemnozí nevědí, že se jedná o pohoří na hranici mezi Českem, respektive Zlínským krajem a slovenským okresem Trenčín. Když se ale řekne Vlárský průsmyk, řeka Vlára, osada Sidonie nebo město Brumov Bylnice, těch, kdo vědí kudy tam, asi výrazně ubyde.
Výhled z hradu Brumov Bylnice
Tož, aby nebylo zapomenuto, aby bylo připomenuto, vydejte se s námi proti proudu času do míst, která jsme ve Zlínském kraji navštívili několikrát. Před léty i docela nedávno. Hlavně pak do Bílých Karpat a na Vlárský průsmyk, kout oplývající bezpočtem krás a kouzel. Abychom přidali i něco lehce nekorektního – poprvé jsem na Vlárském průsmyku byl v roce 1975 – to fakt není vtip.
Malá vsuvka: Průsmyk je průlom do horského hřbetu v podobě více nebo méně výrazného údolí, kterým bylo možno kromě jiného i procházet snáz než přes zalesněné kopce. Průsmyky byly často využívány jako obchodní cesty, méně často jako cesty vojenské i válečné. A dokonce byly doby, kdy se v průsmycích potulovali lapkové všeho ražení a pašeráci zboží nedostatkového. Na mnohých průsmycích najdeme i zbytky opevnění, popřípadě i jeskyně, kolem kterých jsou upředeny půvabné pavučiny pověstí a legend.
Samotný Vlárský průsmyk opevněn nebyl, jakkoliv bychom nemohli tvrdit, že se zde tu a tam nevedly půtky a šarvátky. Budiž Bohu děkováno, že ač hraniční, je Vlárský průsmyk klidný a pro opravdovou turistiku jako stvořený. I když byly doby různé a některé dokonce i hrůzné – dodnes zde můžete vidět a třeba se i posadit na někdejší tankové zátarasy – myslím, že pamatují konec druhé světové.
Betonové kvádry a krychle starých tankových zátarasů
Takže: Stačí dojet do městečka jak z čítanky, do Brumova Bylnice a dál už pochodovat pěšky, šlapat na kole a bude-li bílo, třeba i natáhnout skluz na běžkách. Věřte, že každý z uvedených způsobů pohybu je pod hřebeny Bílých Karpat lepší, než jízda autem. Vyzkoušeno na vlastní kůži!
Tedy Brumov Bylnice.
Mnoho cest vede do Brumova Bylnice. Mezi nejkrásnější patří cesty vlakem. Dojedete sem skoro bez problémů odkudkoliv. Z Prahy, Ostravy i z Brna či Olomouce. Některé cesty vedou přes Vsetín a Valašské Klobouky, jiné vás provedou Uherským Hradištěm a pak se nechejte ukolébat rytmem železných glajzí jedním z nejkrásnějších drážních úseků přes Pitín, Slavičín, Štítnou nad Vláří do Brumova Bylnice nebo až na samou hranici, do stanice Vlárský průsmyk. Přitom je pravdou, že byste se mohli nechat zlákat a udělat si cestou turistickou přestávku ve kterémkoliv ze jmenovaných míst. A nejen tam.
Avšak prvním naším cílem je Brumov Bylnice. V informačním centru se vám dostane pěkná řádka rad a doporučení kam se vrtnout. Mezi nimiž nesmí chybět ani židovský hřbitov – jak už to bývalo, trochu vystrčený až za město. Ale je solidně udržovaný a pozornému návštěvníkovi neunikne, že některé stély mohou pamatovat i první půlku osmnáctého století. Seberte cestou kamínek a v tichém zamyšlení jen po starém zvyku položte na některý náhrobek. Pak můžete s klidem získaným mezi kameny znamenajícími věčnost vyšlápnout zpět mezi živé, do měst, na hrad i do muzea, kde byste mohli najít recept, jak si doma nebo v práci vyžehlit kdejakou starost nebo průšvih. Takovou sbírku žehliček všech váhových kategorií a způsobu ohřevu jste asi ještě neviděli.
Hrad Brumov Bylnice
Roky, kdy byl hrad postaven, začínaly číslovkou 12, tedy docela dávno. Byl pevný, jeho úkolem bylo strážit průsmyk a dbát na bezpečí na kupeckých cestách i na samé hranici. I když je pravdou, že s ochranou samotného průsmyku to z hradu asi nebylo jednoduché. Představa, že v případě útoku přes kopce uběhnete dost rychle skoro dvacet kilásků v plné zbroji je trochu nad předstzavy možností člověka současného. Ovšem – jak bytelný byl, je dodnes znát na mohutných kamenných zdech. Dnes je hrad nejen turistickým cílem, ale i dějištěm celé řady kulturních akcí – stačí, abyste si na webu hradu nebo Brumova Bylnice vybrali a přijeli.
www.hradbrumov.cz, www.brumov-bylnice.cz,
Sidonie
Osada podél řeky Vlárky tvořící kus hranice se Slovenskem. Osady s nečekaně zajímavou historií a kouzlem místa s přírodou jen málo narušenou bezohlednou lidskou činností – a když, tak velice ohleduplnou a citlivou. https://www.brumov-bylnice.cz/turista/tipy-na-vylety/mestske-muzeum-a-infocentrum/
Krásný a starý kříž skoro uprostřed dlouhé vesnice, hostinec U pekařů a dodnes stojící kolonie domků a staveb které si zbudovali dělníci v dobách, kdy osada nesla jméno Stará huť, tedy místo, kde se tavilo sklo. To je jen pár argumentů, proč přijet. K zajímavým dokladům společného a společenského života někdejších sklářů patří i společná pec na pečení chleba a pečiva – i svátečního. Kdo by odolal?
Městské muzeum a infocentrum Podzámčí 861 763 31 Brumov-Bylnice |
e-mail: muzeum@brumov-bylnice.cz, tel: + 420 577 330 138 www.ccrvm.cz – tedy Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s. |