OPOLSKÉ VOJVODSTVÍ , OPOLSKO, OPOLSCYZNA!

21. března 2024 | | | | | | |

Nebo také Śląsk Opolski, Ôpolski Ślōnsk. Ať už česky, polsky, nebo v jazyce slezském, pořád to bude další z polských regionů, kteří určitě důvěrně znají Slezané moravští, možná i část Východočechů, sem tam,…

Nebo také Śląsk Opolski, Ôpolski Ślōnsk.

Ať už česky, polsky, nebo v jazyce slezském, pořád to bude další z polských regionů, kteří určitě důvěrně znají Slezané moravští, možná i část Východočechů, sem tam, nějaký Hanák – no, a fakt nevím, jestli mají alespoň základní povědomost o Opolsku Pražané, turisté z Pošumaví, Krušnohoří či snad od Příbrami nebo z moravských vinic.

Nic tak: Vědí – nevědí? Znají – neznají? Ať je to jakkoliv, zkusíme jim informace a novinky z Opolska nabídnout, připomenout nebo dodat jako materiál pro jejich turistické „tabula rasa“.

Město OPOLE na dobové malbě z roku 1535

Kudy do OPOLSKA?

Snadno přes Jeseník, Glucholazy do Prudnika a dál. Nebo po cestách o něco užších, ale to více romantických – z Jeseníka přes Žulovou a Javorník na hraniční přechod Bílý potok. Pochopitelně lze také česko-polskou hranici překročit kdekoliv od Nového Města pod Smrkem až po Zloty Stok – záleží, odkud vyrazíte.

Takž kudy už víte. Pravda, z Karlových Varů je to rovného půl tisíce kilometrů, ale ruku na srdce, vadí to? Nebo jinak – bude vám to vadit, až si přečtete, co všechno v Opolsku najdete, zažijete a uvidíte? Myslím, že ne.

PACZKÓW – městečko jen kousek za hranicí, ale stojí za celodenní pobyt. První, co vás v Paczkowie uvítá, bude Klodzká brána – bílá věž s klenutým průchodem – autem to nezkoušejte, nevejdete se. Raději věž objeďte – zleva prosím.

A jste v samém centru. Takže zaparkovat, „plecak“ na záda a dál už pěšky, prosím. Cesta vás povede podél středověkého kamenného městského opevnění až na místo, odkud zahlédnete opravdu monumentální evangelický kostel sv. Jana Evangelisty. Obejděte jej a vstupte, obdivujte a taky se, prosím trochu zamyslete. Třeba nad sebou, nad světem … jak chcete. Atmosféra chrámu vás k tomu přivede sama, ani se nemusíte mnoho snažit. Věřte, mám to vyzkoušené.

Asi při tom dostanete chuť na něco dobrého – tak jde se na náměstí, na Rynek. Káva a něco sladkého vám dodá energii k výstupu na radniční věž. Možná si všimnete dalších nejméně dvou, třech cílů:

MUZEUM MOTORIZACJI – tedy muzeum aut, motorek a dalších – jak mají uvedeno – rekvizit – kdo by odolal? Jeden krasavec vedle druhého.

Technici se vztahem k historii a řemeslné perfekcionalitě si přijdou na své v MUZEU GAZOWNICZTWA – tedy plynárenství. Byl jsem, viděl jsem, a chci se tam znovu vrátit, ač sám sebe nemůžu považovat za nic více než oběť humanistických světonáhledů, ale s velkým pochopením a obdivem ke všemu, co lidé uměli vymyslet a vyrobit – staré i starší, ale nesmírně krásné.

JEZIORO OTMUCHOWSKIE  (a také Zalew Paczkowski – leží západně od města a rybáři si zde přijdou jako na návštěvě u samotného svého  patrona – sv. Josefa) Otmuchowské jezero, to je docela ráj pro rekreaci, pod stanem i v karavanu, jak je libo. Velká voda, jako stvořená nejen ke koupání, ale i pro jachting, windsurfing a všemožné vodní sporty, co jich je. I v tomto případě můžu než přidat dvouslovnou charakteristiku vlastních zážitků – velmi příjemné.

               

Ostatně, jako na dalších místech, kam vás dnes alespoň virtuálně zavedu.

OTMUCHÓW – městečko, kde se můžete zdržet pár hodin i celý den. Když pro nic jiného, tak alespoň pro návštěvu hradu. Na jeho prohlídku vám hodina stačit nebude. Sídlili v něm vratislavští biskupové a podle toho také vypadá: mohutný, reprezentativní. Stojí na místě původního hradu z 11. století, který ale vypálili Mongolové… Jsou na něm zvenku sice znát stopy času, ale stejně vás zaujme.

Kostel sv. Mikuláše a Františka Xaverského Otmuchów

Když ale popojedete jen o kousek dál, ocitnete se na březích JEZIORA NYSKIEGO – a asi zde nějakou chvíli zůstanete – třeba by to bylo jen kvůli plavbě na vyhlídkové lodi.

Město NYSA budete mít stále na dohled a budete moct si naplánovat, co určitě nesmíte vynechat, opominout nebo dokonce zanedbat. Nysa, to je program na celý víkend: Sotva vstoupíte na Rynek,  nenechá vás chladnými a lhostejnými BAZILIKA SV. JAKUBA A SV. ANEŽKY. Nejen svou velikostí, ale třeba i neskutečně masivními a kovanými dveřmi, která spíš připomínají pevná vrata, nebo opodál stojící zvonicí, které jako by chybělo zakončení. Interiér baziliky, to je kapitola sama pro sebe – vysoké štíhlé sloupy, zlatem zdobené oltáře – náhrobky zazděné ve zdech kostela. Můžete jej obejít mnohokrát a stejně vždycky objevíte něco, co jste přehlídli. A navíc – bazilika stojí na Svatojakubské cestě! Jak jinak?

PEVNOST NYSA

Geografická poloha města do značné míry předurčila jeho postavení – zemská hranice na dohled vyžadovala budování obrany proti nájezdům… Proto už ve středověku byla Nysa městem opevněným. Koncem 16. a v průběhu 17. století byla „pevnost“ Nysa modernizována – vyrostly nové bastiony, město obehnal vodní příkop a pak i ve století 18. se stavělo, novicírovalo a zpevňovalo. Tradiční hvězdicové tvary, cihelné forty a promyšlený systém chodeb, tunelů, podkopů – to vše byla kdysi pevnost Nysa. Dnes z ní zbylo několik fortů, redut a bastionů, které je dobré vidět, projít a zkusit je třeba i pochopit. Obrana, válka, zbrojení provázeli lidstvo od nejstarších dob….. Budiž Bohu děkováno, že pevnost Nysa je už „jen“ atraktivním turistickým cílem.

Pevnost Nysa  

Závěr pobytu? Kde jinde – v OPOLU, česky v OPOLÍ

Vodní kanál OPOLE

Jedno z nejstarších měst v Polsku píše svoji historii již od 8. století A.D. Díky poloze na významných obchodních cestách patřilo i k městům bohatým a tudíž významným.

Piastovský most OPOLE

Dnes je Opole jedním z měst, které se na turistickém trhu nehodlají ztratit. Je zde mnoho co vidět, co prožít a co všechno ochutnat.

Kdysi bývalo Opole plné českých a evropských hvězd…

Opevněn OPOLE – za ním věže katdrály

Opole je kromě jiného i významnou křižovatkou železnic a celkem blízko vede i jedna z polských dálnic od Wroclawi do Gliwice a odtud do Ostravy, Olomouce a dál.

Jezero Turawskie  jen kousek severozápadně od Opole – je to místo pro vodní rekreaci, sporty, odpočinek i zábavu jako dělané.

   Jezero Turawskie

Co přidat závěrem?

KRASIEJOW – JURA PARK

Zábavních a edukativních parků jsme viděli celkem dost. I těch, kde ukazují, jak vypadli dinosauři a jiní …sauři všech velikostí a choutek, na nohách čtyřech, dvou i těch, co už uměli plachtit. Leč tak, jak je toto téma zpracováno v Krasiejově, je těžko popsat, to by bylo spíš na odbornou publikaci. To se zkrátka musí vidět. I s tím naprosto fantastickým filmečkem o vzniku kosmu, světa, života. Je to zkrátka Jurský park ve skutečnosti. Jen ty potvory vás fakt nekousnou.

 

www.visitopolskie.pl