Vzhůru dolů za krásami břidličného podzemí

3. května 2022 | | | |

Kdo ví, kolik let se jezdí za malými nebo většími dobrodružstvími skrytými pod zemí. Kdo ví, kdy a v čí hlavě se zrodila myšlenka spustit se se skupinou nezkušených turistů do temna dolů uhelných i jiných. Ať to bylo jakkoliv, dnes je z turistických výprav do podzemí samostatný obor cestovního ruchu, který na akademické půdě dostal docela zajímavý název, Geovědní a montánní turismus.

Dnes vás pozveme do podzemí Nízkého Jeseníku, kde se po staletí těžila břidlice, do Národního geoparku Krajina břidlice. Dnes je Krajina břidlice jedním z úspěšných projektů Moravskoslezského kraje a stala se i součástí velkého projektu TECHNOTRASY. Ovšem to jen na úvod a pro představu, jaký význam může mít sametově antracitový nerost, kterého jsme si do nedávna všimli jen občas, když se někde zaleskla střecha z břidlicových tašek.

Vypravíme se do okolí města Odry v okrese Nový Jičín, v kraji Moravskoslezském. Právě zde, ve městě, kterým prochází hranice mezi Moravou a Slezskem, si můžete najít vhodné ubytování a zvolit je jako základnu pro celodenní výpravy.

Pod názvem Národní geopark Krajina břidlice se skrývá nečekaně bohatý, atraktivní, poučný, relaxační a turisticky úžasně zajímavý region. Popsat jej v celé jeho šíři a pestrosti je obtížné. Aniž bychom se jakkoliv chtěli prohřešit vůči všem ostatním, dnes vás seznámíme s Flascharovým dolem.

Flascharův důl se nachází nedaleko města Odry, na úbočí Veselského kopce. Těžba břidlici v něm začal již v 60. letech 19. století Johan Fadle, sedlák z blízké obce Veselí. Pro nedostatek finančních prostředků na potřebnou investici do rozvoje dolu jej pan Fadle v roce 1898 prodal JUDr. Karlu Flascharovi, právníkovi z Moravské Třebové. Tento podnikatel s dobrými vizemi zmodernizoval těžbu, nechal do dolu položit nové koleje a nakoupil důlní vozíky. Jeho největší investicí bylo bezesporu vyražení nové štoly, kterou důl rozšířil o další patro. Těžbu břidlice zde ukončila až první světová válka, od té doby byl důl opuštěný.

Avšak 11. července 2020 se mnohé změnilo. Důl opět ožil, po téměř sto letech se v jeho útrobách znovu objevilo světlo a zazněly lidské hlasy. Dnes se můžeme projít téměř 400 m důlních chodeb, podívat se do několika dobývacích komor a svou fyzickou kondici prověřit v 18 m vysokém lezním oddělení nainstalovaném ve větracím komínu. Není se však třeba obávat, lezní oddělení se dá obejít i jinou trasou.

Z odpadního kamene jsou v dole pečlivě vyskládány zakládky, opěrné zdi a klenuté chodby, kamenné stavby hodné obdivu. Flascharův důl je velmi zajímavý díky bohatému provrásnění, které lze pozorovat na několika místech dolu. V jedné z dobývacích komor se nachází impozantní, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu sledovat nejen v řezu, ale také ve směru vrásy.

Pro děti je připravena expozice permoníků Šiferů a novinkou letošní sezóny je netopýří štola. Jsou zde vystaveny modely netopýrů a vrápenců v hibernujícím stavu, ať si návštěvník dokáže představit, jak vypadá důl v zimě. Flascharův důl je významným zimovištěm těchto tajuplných živočichů. To vše doprovázeno odborným výkladem o historii, geologii i zoologii oderského podzemí zaručuje nezapomenutelný zážitek. Prohlídku Flascharova dolu je nutné rezervovat na www.flascharuvdul.cz.

K Flascharovu dolu vás dovede naučná stezka K Flascharovu dolu, má 16 zastavení, na kterých se dozvíte informace o historii těžby břidlice v Nízkém Jeseníku a další vlastivědné zajímavosti. Trasa stezky nabízí krásné výhledy do Moravské brány a Oderské kotliny. Součástí naučné stezky je také geologická expozice s exponáty hornin nízkého Jeseníku. Lze si zde prohlédnout nejen břidlici a další usazené horniny, ale také vulkanity z oblasti Bruntálska, např. sopečnou pumu, kterou před více než 2 mil. lety vychrlila Venušina sopka.

Odersko je také krajinou plnou krásných výhledů. Na Veselském a Pohořském kopci jsou dvě rozhledny, obě ve tvaru strážních věží, kterou má město Odry ve svém znaku. Nabídnou se nádherné výhledy do Moravské brány, na panorama Beskyd a Hostýnských vrchů.

Zatoužíte-li po troše duševního zklidnění, doporučujeme návštěvu Muzea Oderska se stálou expozicí věnovanou Oderskému děkanátu a dalšími tematickými výstavami. O historii Oderska a jeho bouřlivém vývoji se také můžete dozvědět zajímavé informace v návštěvnickém centru Katovna a Muzeu česko – německého porozumění.

Pokud Vás osloví téma břidlicového hornictví, vydejte se dále do Národního geoparku Krajina břidlice. Návštěvu začněte v Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou, do podzemí se můžete podívat také v Raabově štole u obce Zálužné. Zajímavou pohornickou krajinou se zatopenými lomy, tajuplnými vstupy do podzemí a mohutnými odvaly po těžbě břidlice vás provede téměř 100 km naučných stezek věnovaných břidlici.

Více informací naleznete na webových stránkách Krajiny břidlice: www.krajinabridlice.cz, na FB Krajina břidlice.

K R A J I N A   B Ř I D L I C E

. . .  kde bije srdce z břidlice . . .

     Alena Zemanová, Krajia břidlice, z.s