SVATÝ MARTIN JEDE DO SLADOVNY

31. října 2023 | | | | | | |

Kdysi jezdil na bílém koni, dnes vozí víno a k tomu i husy. Oboje je zváno „SVATOMARTINSKÉ“. Přitom první je pranostika, jejíž platnost už dávno vyvanula, to druhé a třetí…

Kdysi jezdil na bílém koni, dnes vozí víno a k tomu i husy. Oboje je zváno „SVATOMARTINSKÉ“. Přitom první je pranostika, jejíž platnost už dávno vyvanula, to druhé a třetí je tradice, snad delší, než naše moderní a konzumem postižené Vánoce. Jedenáctý den měsíce listopadu byl už ve století začínajícím dvojčíslím 14 slaven jako den mimořádného významu. Čeledíni, podomci, pasáci a personál na statcích vůbec byli propouštěni ze služby, aby tu stávající buď obnovili nebo si našli službu jinou. Obojí bylo vždy spojeno s dobrým jídlem – husy byly mimořádně vhodným zdrojem skvělých dobrot a v krajích, kde se dařilo vinné révě, se koštovalo mladé víno. Taková je prastará podstata dne 11. 11.. Jedenáct minut už je časový údaj mnohem modernější. A navíc celé datum i s hodinou vypadá mimořádně zajímavě.

Posuďte: 11. 11. 11:11 – to vše letos

Ostatně. Tradice Martinských husí a Svatomartinských vín je s námi, i když má dnes podobu výrazně jinou a určitě i zajímavější nejen co se týče kvality vín a půvabu husí na pekáčích, zejména pak co se týče prostředí a kultury svatomartinského svátku.

Svatého Martina s vínem i husami, svatomartinským pečivem a dalšími atributy vítají na náměstích, na návsích, v hospůdkách i restauracích…skoro kdekoliv.

A pak v hotelu Sladovna v Černé Hoře, v sousedství jednoho z nejstarších pivovarů na Moravě.     

Máte jedinečnou šanci být při tom a užít si v hotelu Sladovna nejen svatomartinských lahůdek, ale i dalších požitků počínaje skvělým ubytováním, pivními koupelemi, masážemi a vířivými požitky, saunami nebo uvolněním v bazénu poté, si dopřejete svatomartinský turnaj v bowlingu.

Nebo procházkou po značené stezce, kudy kdysi rád a pravidelně chodil třeba i Petr Bezruč.

Ale spíš je pravdě podobnější, že se vám nebude chtít vytáhnout „paty z domu“.

Nebude divu.

Jsou jistě místa, jejichž pověst daleko předchází jejich skutečné hodnoty. Je ale hotel Sladovna, kde opravdový rozdíl mezi pověstí a skutečností poznáte, až přijedete, ubytujete se a užijete všeho, co je v nabídce. Teprve potom vám bude zřejmé, že ve Sladovně žádná pýcha nemůže předcházet pádům, ani virtuálním.

Hotel Sladovna je a může být pyšný sám na sebe nejen o svatém Martinu, ale kdykoliv. Ale jedenáctý listopad byste mohli a měli pojmout jako mimořádnou příležitost poznat na vlastní oči, na vlastní kůži i vlastními chuťovými receptory, jaká je skutečnost.

Abyste nikam nemuseli spěchat a pěkně v klidu dočkat magické hodiny magického data, připravilo pro vás vedení a personál hotelu víkendové svatomartinské radovánky už od 10. listopadu a budete moci si je užívat až do 12. 11. 2023

To zní docela dobře, ne?

Takže. Ať už přijedete na celé tři dny nebo jen ke stolu s husou a vínem, budete vítanými hosty.

Na výběr toho nebude málo.

Posuďte sami.

 

    www.hotelsladovna.cz

 

            REPORTÁŽ SE SVATOMARTINSKÝMI VÍNY A SVATOMARTINSKÝMI HUSAMI

BUDE NÁSLEDOVAT