Přijeďte si zašífrovat

28. prosince 2023 | | | | | | | |

Až se léto zeptá, co jste dělali v zimě. Co odpovíte? Nevíte-li zatím, rádi poradíme, napovíme: Až vám bude v zimě chvíle dlouhá, až se vrátíte ze zasněžených svahů nebo z nedej bože…

Až se léto zeptá, co jste dělali v zimě. Co odpovíte? Nevíte-li zatím, rádi poradíme, napovíme: Až vám bude v zimě chvíle dlouhá, až se vrátíte ze zasněžených svahů nebo z nedej bože z některého přelidněného nákupního centra, sedněte si k mapě a najděte někde mezi Opavou a Bruntálem, kousek od Krnova malou železniční stanici Svobodné Heřmanice. Pak nemůžete přehlédnout podlouhlou modrou skvrnu pojmenovanou lom Šífr.

Před sto lety zde bylo slyšet tlukot kladiv a zvonění krumpáčů, kterými stovky dělníků v potu tváře dobývali sametově antracitové desky břidlice. Jak šel čas, těžní prostor se rozšiřoval, prodlužoval a prohluboval, až se narazilo na mimořádně silný pramen vody.

Netrvalo dlouho a tam, kde se lopotili těžaři břidlice, se ve slunci rozzářila hladina „jezera“ o délce půl kilásku a šířce mezi 30 a 70 metry, v nejhlubším místě dosahující hloubky šestatřicet metrů.

Zatopený lom se v polovině minulého století stal vyhledávaným cílem amatérských potápěčů a bylo jen otázkou času, kdy si průzračnou a chladnou vodu oblíbí i milovníci letního koupání.

Budiž Bohu děkováno, že lom Šífr byl doposud uchráněn masového turizmu. Nejezdí sem autobusy plné rozjívených turistů všech odrůd, nevyrostl zde hotel ani kemp, pláž pokrytá drobnými úlomky břidlice není zaneřáděná plastovými lahvemi a zbytky pikniků po nepořádných návštěvnících.

Lom Šífr je jako stvořený pro vyznavače nejšetrnějšího turismu, pro všechny, kdo jsou ochotni vzít v úvahu prapodstatu českého cestovního ruchu a umět se vrátit k myšlenkám a principům pravého českého trampingu. Fenomén, který nemá ve světě obdoby a jehož první krůčky vedoucí do přírody, k řekám, rybníkům a do lesů byly provázeny romantikou RODOKAPSŮ. Literatury sešitového vydání, která byla na klasických gymnáziích pronásledována sborem profesorským stejně, jako měšťanským „paďourstvem“.

Lom Šífr je místem, kde můžete prožít romantický den i víkend stejně, jako si zde naordinovat prožitky dramatičtější pod klasickým „širákem“, méně klasickým stanem nebo ještě méně klasickým noclehem v autě alespoň trochu obytném, ale naprosto soběstačném, které se nemusí připojit na elektro či vodo vedení, a přitom po sobě nezanechá ani loužičko oleje nebo pytel odpadků. Nevelké parkoviště pojme nemnoho osobáků, avšak autobus by se na něm vyjímal velice nepatřičně.

Proto bychom doporučovali všem mototuristům, aby zaparkovali svoje vozidla v Opavě a k Šífru se nechali dovézt vláčkem. Nemůžete zabloudit, stanice Svobodné Heřmanice je konečná. Vystoupíte z vláčku u nádraží, které ve vás nemůže nevyvolat očekávání, že se za jeho rohem vynoří Tomáš z filmu Páni kluci se svými podařenými kamarády. Navíc – po pár krocích dojdete k dřevěné nádražní stodole, u které vám v uších zazní slavná melodie z Tenkrát na západě.

                   

K lomu Šífr je to jen pár kroků.

Zde se můžete na pláži pokryté antracitovými úlomky břidlice nebo na vystupující břidličné skále opékat na slunci a k večeru si na ohni opékat špekáčky a čekat, až vám nad hlavou rozkvete tmavomodrá louka plná zlatých hvězdných pampelišek.

Ale dost romantiky.

Lom Šífr je bývalým břidličným lomem a jako takový ba pro vás měl být nejen místem, kde se pobavíte, odpočinete, zkusíte se třeba i potápět, ale měl by pro vás být i inspirací, abyste se poohlédli po dalších zajímavých turistických možnostech. Zejména pak po těch, které mají souvislost s břidlicí.

Jistě – už víte, kam míříme, kam vás chceme nasměrovat: k návštěvě geoparku Krajina břidlice.

Ať už do Imaginária břidlice v nedaleké Moravici, na naučnou stezku Dědictví břidlice nebo i k prohlídce celého geoiparku mezi Horním Břidličnou, Benešovem, Hradcem nad Moravicí Fulnekem a Moravským Berounem. Centrem celého břidličného areálu je Budišov nad Budišovkou a především několik přístupných břidličných dolů – třeba ten Flascharův nebo Raabovu štolu či Weishuhnův kanál a samozřejmě několik rozhleden, mlýny vodní i větrné, zříceniny hradů i nádherné a zachovalé zámky – viz www.krajinabridlice.cz

Krajina břidlice je unikátní turistický projekt, který se právem stal součástí slavné moravskoslezské TECHNOTRASY.

 

                                           www.mstourism.cz 

                                         www.technotrasa.cz