Polská roadshow mimořádných turistických nadějí

3. dubna 2023 | | | |

Nikdy jsme se netajili poměrně silnou vášní pro naše severní sousedy, pro Polsko. Pro zemi, kterou česká turistická veřejnost stále ještě neobjevila ve všech jejích historických, rekreačních, kulturních, přírodních a…

Nikdy jsme se netajili poměrně silnou vášní pro naše severní sousedy, pro Polsko. Pro zemi, kterou česká turistická veřejnost stále ještě neobjevila ve všech jejích historických, rekreačních, kulturních, přírodních a sportovních souvislostech. Pro zemi, o které se u nás příliš často a příliš pozitivně nepíše, byť témat, která by stála za pozornost publika kulturního i turistického, jsou bohaté přehršle. S o to větší radostí jsme přijali pozvání nově otevřené pražské kanceláře POT, tedy Polské turistické organizace na několikadílnou prezentační roadshow. Její první díl se nemohl odehrát jinde než v důstojných prostorách ambasády Polské republiky ve Valdštejnské ulici.

Několik desítek novinářů a představitelů turistických institucí přivítal ředitel pražské POT Mgr. Pavel Trojan a jeho kolegyně. Po chvíli předal slovo jeho excelenci velvyslanci Polské republiky v České republice Mateusovi Gniazdowskiemu.                                                                                       

                 

Podle jeho slov, která byla nejen diplomaticky optimistická, ale i věcně konkrétní je polská ambasáda nakloněna významné podpoře rozvoji vztahů mezi našimi zeměmi i v oblasti cestovního ruchu a turistiky. Nikoho z přítomných nebylo třeba zvláště přesvědčovat, že vzájemná informovanost, přátelské i pracovní vztahy mezi profesionály v cestovním ruchu a v médiích a především aktivní spolupráce v našem oboru mají svůj význam a nemalé praktické využití se všemi efekty, které k tomu patří.

Tím bylo učiněno zadost důležitým a významným oficialitám, nikoliv však samotné podstatě setkání. Postupně, krok za krokem se nám všem představili zástupci polských měst, regionů a vojvodství, kteří přivezli nejen propagační materiály, ale i neméně zajímavé ukázky lokálních produktů – přírodních i gastronomických.

ZROT, DOT, OROT, MOT, SOT, PROT, ale i Poznaň TRAVEL a jak už letitá tradice velí, nesměli chybět ani představitelé Polských aerolinií LOT s ředitelkou pro Českou a Slovenskou republiku Jolou Grala Bednarczik a sales managerem Vladimírem Vallou.

 

Pro všechny, kdo by se mohli trochu „ztratit“ v té záplavě zkratek, přinášíme jejich plné znění v Českém překladu a samozřejmě i kratičkou charakteristiku s fotografiemi pro dokreslení a přesnější představu:

ZROT je Západněpomořská turistická organizace se sídlem ve Štětíně

 

Za zkratkou DOT se skrývá Dolnoslezská turistická organizace s hlavním stanem ve Vratislavi

 

Slezská turistická organizace, tedy SOT pracuje v Katovicích

 

Malopolsko reprezentovala na setkání Malopolská turistická organizace, tedy MOT ze starobylého Krakova

 

 

Představitelé OROT, tedy Opolské turistické organizace přijeli – jak jinak přímo z města Opole, česky také Opolí

 

Pomoří – region od břehů Baltského moře reprezentovala PROT – Pomořská regionální turistická organizace z nádherného Gdaňska.

PLOT – oficiálně také Poznaň.travel, tedy Poznaňská lokální (regionální) turistická organizace dorazila přímo z Poznaně, města nejen veletrhů a kongresů

WOT – Varšavská turistická organizace prezentující všechny krásy a historické památky hlavního města Polska, centra kultury, společenských událostí a služeb všeho druhu, včetně turistických.  

A LOT – Polské aerolinie, letošní jubilant, který v plné síle a skvělé kondici oslaví devadesátiny

Následovaly prezentace, které byly přiměřeně dlouhé, ale o to intenzivnější, doplněné fotografiemi nebo dynamickými videospoty. Jejich obsah v nás všech vyvolal zájem o bližší debaty u stolů obložených zajímavými publikace a ukázkami lokální produkce – ať už to bylo nečekaně zajímavé polské víno, unikátní poznaňské rohlíky a pivo v jehož „základech“ byste našli i esenci brambor, zlato, sůl, vynikající pramenitou vodu, medovinu…. Ale to všechno, včetně turistických cílů budou témata dalších reportáží.

Rádi si je necháme na příště, protože pokud bychom chtěli popsat všechny regiony, města a celá vojvodství, která se prezentovala, předložili bychom vám materiál na několik nocí. Navíc – prakticky všechny přítomné regiony jsme už navštívili, některé víckrát, další dokonce mnohokrát – jak nakonec ukazují fotografie v jednotlivých „galeriích“ – některé jsou už staré několik let, ale historická jádra měst, jezera, přírodní terény se příliš nemění – a když, tak k lepšímu.

Ale jedno delší zastavení si nemůžu odpustit – na palubě letadel LOT jsem se vznášel několikrát a vždy s pocitem dokonalého bezpečí a službami na vysoké úrovni. Devadesát let, to je víc, než jeden dlouhý lidský život – právě proto dovolte v této souvislosti místo dlouhých odstavců přiložit pár fotografií pořízených právě při některém z letů nebo na akcích LOTem pořádaných. Vaší zvláštní pozornosti doporučuji pár fotografií z výstavy historických plakátů POT uspořádané před deseti lety v prostorách Polského institutu v Praze, nebo malou módní přehlídku uniforem polských pilotů a jejich elegantních a mimořádně půvabných letušek

V živé zábavě a debatách o všem, co jsme viděli a co bychom ještě vidět chtěli jsme museli být několikrát upozorněni, že je připravena tombola. Oblíbená kratochvíle na mnoha prezentačních akcích, které jsme s polskými partnery zažili už mnohokrát.  Celkem šestnáct zajímavých cen vylosovali polští hostitelé za pozorného dozoru ředitele Trojana a samozřejmě i pod dohledem „zvědavých skel“ fotoaparátů.

Štěstí se tentokrát usmálo i na naši redakci, a tak někdy v létě se můžete těšit na pořádnou reportáž z Krakova a solného dolu v Bochni.

S blížícím se večerem vygradovalo setkání rautem na vysoké gastronomické úrovni, o kterou se postarali profesionálové s logem hotelu Lake Hill u jezera Sosnowka jen pár kilometrů za hranicí mezi městy Karpacz a Jelení Gorou.

Bylo nám ctí strávit v příjemné společnosti mimořádně aktivních lidí, kterým záleží na tom, aby se právě jejich město, region nebo vojvodství dostalo do hledáčku vašich turistických zájmů. Ať už byste si vybrali Gdaňsk nebo Krakov, Štětín nebo Opole či Varšavu, neprohloupíte. Známe Polsko už dlouhá léta a navštívili jsme spoustu měst i malých městeček, strávili jsme spoustu času na řekách i na hladině jezer, viděli jsme města, kde žil Koperník, Komenský, Rubinstein, postáli jsme u pamětní desky na bývalé šatlavě, kde zavřeli Jaroslava Haška pro potulku, viděli jsme Vlčí doupě i Halu století a z paluby letadla LOTu jsme mohli obdivovat „Varšavský Manhatan“.

Je skvělé, že letos, po všech covidových a jiných trablech už teď můžeme slíbit, že nejen z Krakova, ale i z řady dalších míst přineseme nové informace, zprávy a reportáže a nezapomeneme ani na pozvání za polskou regionální gastronomií. Kdo neochutnal uzené úhoře nebo jezerní pstruhy z Warmii – Mazur, kdo si pod dobrém obědě nedal sekazc a k odpolední svačině šunku prošívanou sušenými švestkami, popřípadě tradiční bigosz, neví, jak Polsko chutná.

Ale recepis je snadný: Autem, letadlem nebo vlakem dojedete v Polsku skoro kamkoliv.

www.polsko.travel

www.lot.com