PLANETÁRIUM OSTRAVA – DO VESMÍRU ZA PLANETAMI Z „VESMÍRNÉHO HLEDIŠTĚ“ V OSTRAVĚ

5. března 2024 | | | | | | | |

Rád bych vám představil krásné místo, kde se můžete dozvědět něco o planetách naší soustavy, o vesmíru, a ještě mnohem více. Každý z vás snad jistě někdy koukal večer nebo i…

Rád bych vám představil krásné místo, kde se můžete dozvědět něco o planetách naší soustavy, o vesmíru, a ještě mnohem více. Každý z vás snad jistě někdy koukal večer nebo i během noci na temné nebe osvětlené hvězdami nebo měsícem a snad se i zamyslel, jak by to na tom měsíci a ve vesmíru mohlo skutečně vypadat, popřípadě si položil i otázku, jak funguje samotný vesmír. Místem, kde naleznete mnoho odpovědí je PLANETÁRIUM OSTRAVA.Co zde nalezneme

Již při vstupu do planetária se budete cítit jako ve vesmíru, neboť se nad hlavou vám popluje velký Měsíc, tedy jeho nafukovací model spolu s Marsem a modely různých vesmírných plavidel, raketoplány nevyjímaje. Když si budete, procházet expozice, které se nachází ve dvou patrech Planetária, dozvíte se o vesmíru a planetách mnohem více, než byste čekali. Určitě vás překvapí i informace o mnohých jevech, které s vesmírem blízce souvisí, jako je třeba expozice o zemětřesení. Celkově na vás bude čekat více jak 40 interaktivních exponátů a mnoho dalších věcí, o kterých se můžete dočíst na informačních tabulích.

Nejen o historii vesmíru. Budete procházet delší zaoblenou chodbou, kde se postupně dozvíte, jak se utvářel vesmír v průběhu jen obtížně představitelných čtyř miliard let. Jako další příklady toho, co ve zdejších expozicích naleznete, jsou samozřejmě ukázky, projekce planet naší Sluneční soustav. Zaujme i zjednodušený model plynné planety. V Planetáriu se dozvíte také něco o fyzice, například o světle. Přímo na připravených exponátech uvidíte „kouzla“ polarizace světla a seznámíte se třeba i s podstatou termokamery. Pokud jste se chtěli někdy dotknout vesmíru, nebo přesněji řečeno dotknou se něčeho, co z vesmíru pochází, tak zde naleznete unikát – železný meteorit o váze 20 kg, kterého se můžete opravdu dotknout. Vystaveny jsou i další menší kamenné meteority a různé zajímavé horniny a minerály, které umí vyzařovat světlo, samozřejmě poté, co je nejdříve osvětlíte UV zářením. Také se dovíte něco o vzniku tsunami, uvidíte model sondy, která jezdí po planetě Marsu a mezi další exponáty vesmírných přístrojů najdete věrné modely raketoplánu a vesmírného dalekohledu, můžete se pokusit vytvořit  i tornádo. Řada dalších interaktivních exponátů vám poskytne poměrně bohaté informace o dějích ve vesmíru, na Zemi i pod povrchem Země. V expozicích ovšem můžete nalézt i exponáty, které vám ukážou i něco zcela jiného: třeba letecký simulátor, kde si můžete vyzkoušet jaké to je být pilotem.

Zkusíte si „zalétat“ na zemi?

Tím zcela největším lákadlem, co zde můžete nalézt je Sférické kino. Jedná se o promítací sál jehož strop se klene ve tvaru polokoule, na který se promítají mapy vesmíru, planety a mnoho dalších nesmírně a vesmírně atraktivních jevů. Sférické kino je unikátním zážitkem, který vás doslova vtáhne do vesmírného prostoru.

Večer, v noci, za dobrých atmosférických podmínek se nabízí návštěva hvězdárny. Možnosti pohlédnout na  vlastní oči do vesmíru neodoláte. Ostravský výkonný dalekohled vám to umožní. Co můžete přes takový dalekohled vidět? Například doslova z blízka studovat detailní povrch a jednotlivé detaily povrchu měsíce, planety naší Sluneční soustavy, komety až po vzdálené mlhoviny a galaxie.

V samotném Planetáriu toho můžete nalézt i mnohem více než pouhý vesmír a planety. Nachází se zde i galerie Mira, kde jsou vystavena hodnotná výtvarná díla, objekty a fotografie se zaměřením na popularizaci vědy. Pravidelně se zde pořádají i tvůrčí dílny pro mateřské školky a najdete zde i prostor pro různá pracovní nebo přátelská či společenská setkání. Tato galerie má své jméno podle proměnné dvojhvězdy v souhvězdí Velryby. V objektu Planetária je i moderně technicky vybavený sál vhodný pro různé přednášky, konference, semináře, prezentace nebo i hudební představení a filmové projekce.

Planetárium je často navštěvováno školami z Ostravy a okolí. Pro školáky jsou zde vytvořeny pracovní listy, které si vyplňují poté, co si projdou expozice planetária a dozvědí se informace o vesmíru i o fyzice. Taktéž samotné Sférické kino neslouží pouze projekcím animací a filmů o vesmíru. Dětem se zde promítají i pohádky.

Historie planetária

První otevření hvězdárny a planetária došlo 15. října 1980 jako součásti Báňské měřické základny, která byla sdruženým pracovištěm tří organizací: Vysoké školy báňské, Ostravsko-karvinských dolů a Národního výboru města Ostravy. Roku 1994 byla hvězdárna a planetárium začleněny pod Institut geodézie a důlního měřictví Hornicko-geologické fakultu Vysoké školy báňské. Během let Planetárium párkrát změnilo svůj název, roku 2000 vznikl název Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy a v roce 2014 po celkové rekonstrukci se používá název Planetárium Ostrava. Od roku 2018 bylo Planetárium Ostrava odděleno od institutu geodézie a důlního měřictví a dnes je samostatným pracovištěm v rámci Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.

Kde naleznete Planetárium Ostrava 

Planetárium Ostrava naleznete v samotné západní části ostravské čtvrti Poruba. Už jenom okolí Planetária je krásné. Z větší části jej obklopuje a trochu i schovává okolní blízký les, takže samotné Planetárium uvidíte, až když budete přímo u něj. Před Planetáriem se nachází volné pole s výhledem dále do kraje. Z vyšších pater Planetária a skrz velké prosklené části se otevírají překrásné výhledy až k zasněženým hřebenům hor. K Planetáriu Ostrava se můžete dostat pěšky lese, ale vede sem i silnice určená pro motorová vozidla. Parkovacích míst je zde dostatek i pro několik autobusů pro zájezdy a školní výlety.

Na závěr doufám, že jste se dozvěděli něco o místě, kde naleznete zábavu, informace o vesmíru a mnoho dalšího. Pokud cestujete po okolí Ostravy, památkovou zónou Poruby nebo jenom i procházkou po blízkém okolí, jistě stojí za to navštívit toto místo ať už za poznáním vesmíru nebo za různými kulturními akcemi.

 

Bc. Tomáš Kuda

www.mstourism.cz

www.technotrasa.cz