OSVĚŽOVNA NEJEN DUCHA „VE ŠKOLE“

24. února 2024 | | | | |

Jako v mnoha obcích, městech i vesnicích, i ve Valchově, na vrcholu stoupání, kterému se co paměť sahá říká „Valchovák“ (někdy taky „Valchovňák“) nad Boskovicemi už před lety dosloužila stařičká…

Jako v mnoha obcích, městech i vesnicích, i ve Valchově, na vrcholu stoupání, kterému se co paměť sahá říká „Valchovák“ (někdy taky „Valchovňák“) nad Boskovicemi už před lety dosloužila stařičká jednotřídka. Tedy technicky, kapacitně i vnitřní stavební strukturou už nezvládala nápor adeptů vědění. Malí i větší „mendíkové“ našli svoje základní a duchovní alma mater v Boskovicích. Leč budova školy nespadla a slouží dál.

Z třetiny jako skutečná OSVĚŽOVNA, ze třetiny jako klubovna a technická základna SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ a ze třetiny coby obecní nositelka kultury a vzdělanosti – KNIHOVNA.

A přes to všechno si dokázala uchovat velkou část své kulturně vzdělávací a společenské podstaty. Ta se stěhuje z knihovny do klubovny, z klubovny do Osvěžovny – podle toho, kde a jaká akce právě probíhá.

Třeba jako před týdnem, v pátek pozdě odpoledne. V Osvěžovně byste nenašli židli, na kterou byste se ještě vešli. Kolem stolů se radili a stanovovali strategie účastníci I.ROČNÍKU VĚDOMOSTNÍHO KVÍZU O VALCHOVĚ. O jeho historii, o významných událostech, osobnostech i věcech docela všedních a hodně o věcech tradičně pracovních, spolkových i sportovních. Tedy o vesnici shora, zdola, zleva i zprava.

Autor otázek soutěžní týmy skutečně nešetřil. K naplnění plného počtu bodů by bylo třeba celkem podrobně prostudovat obecní kroniky, mít vesnici prochozenou nejen od samoobsluhy k cukrárně a na hřiště, ale i po uličkách, jejichž nádherný venkovský charakter kolem kapličky je dodnes uchován.

Hoden pozornosti a zamyšlení je i fakt, že ke správné reakci na dobrou třetinu otázek by stačila pečlivá četba a studium fotografií a textů alespoň tří posledních ročníků Valchovských stolních kalendářů – i ty jsou hodnotným zdrojem informací, které běžně nenajdete ani v regionálním tisku.

Leč – zpátky do boje o umístění.

Po necelé hodince určené k odpovědím na otázky a v následujících desítkách minut věnovaných jejich vyhodnocení, se týmy mohly občerstvit jednohubkami, chlebem s báječnou pomazánkou a nakonec skvěle vonícími a neméně skvěle chutnajícími bramboráky z dílny zdejšího mistra pípy. Pod jeho dozorem odpovědně a v plném zdraví už léta dodržujeme pípný režim – těžko popsat, lépe přijít a ochutnat.

Jak to celé dopadlo?

Devět týmů! Každý nejméně o dvou členech ale častěji i o třech a čtyřech – tedy kolem padesáti účastníků. Překvapivě většina mladých i mladších, i když ani generace nás už déle dospělých se nenechala zahanbit.

Atmosféra v Osvěžovně chvílemi byla úplně jako ve škole při písemce nebo před rozdáváním vysvědčení. Napjatá, soustředěná a tvůrčí.

Všichni odpověděli na všechny otázky – ne všichni dobře, ale to nevadilo. Aspoň bylo možno jasně určit, kdo byl nejlepší a kdo obsadil další pozice.

Ať kdokoliv dopadl jakkoliv, nějaké dobrá cena se dostala na každého.

A kdo byl „na bedně“?

I.MÍSTO:

Nejlepší, první a tudíž dobře znalí – paní Květa L. a pan Milan P.

II. MÍSTO:

Jen o něco méně znalí , ale nešť!  Za tým tvořený Vendulkou S., Reném V., a Karlem Š. cenu přebírám …..

III. MÍSTO:

Za tým plně dámský ve složení Milada S. a Hana s dcerou přebírá cenu Jitka B.  

Resumé:    

Výčet všech padesáti otázek by zde asi neměl zvláštního smyslu, ale pokud by informace o Valchově zajímaly čtenáře a turisty třeba až někde pod Krušnými horami nebo pod Ještědem, může si u nás brzy přečíst víc.

Pro nepřítomné, kterým je už teď líto, že nepřišli aspoň jedna inspirativní otázka – pravda – určená především domácím a možná blízkým přespolním:

Dokážete rozluštit, co se skrývá za čtyřmi fotografiemi? Jaký význam nebo co že vlastně tyto zdánlivě nesouvisející obrázky?

Pravda. Pro „cizince“ to bude nerozluštitelné ale domácí a blízcí přespolní by ta mohli nakonec přijít.

Pokud odhalíte, co rébus znamená, pište do komentářů na webu i na Facebooku. My se vám ozveme.

Autor kvízu a hlavně otázek a také moderátor a zorhodčí celého kvízu Petr B.

 

www.valchov.cz