Proč zrovna Přibyslav? Kromě jiného i proto, že ve městě obklopeném loukami, poli, remízky a zeleně obrostlými meandr řeky Sázavy se letos odehraje mimořádné množství akcí, které stojí za pozornost. Mezi nimi jistě budou největší pozornost budit připomínky šestistého výročí smrti Jana Žižky z Trocnova.Přibyslav s kostelem svatého Jana Křtitele a věží nabízející mimořádné výhledy
Bylo mu podle všeho 64 let, když se svými vojsky lehl polem severně od města Přibyslavi, na místě posléze zvaném Schönfeld, případně Zischkafeld, dnes Žižkovo pole. A bylo to naposled, kdy se Jan Žižka z Trocnova coby vojevůdce ukázal v plné zbroji. Smrt jej zde zastihla poměrně náhle a z příčin, které jsou dodnes více než neznámé. Zkrátka o nich nevíme zhola nic. Zato docela přesvědčivě se ví, že se tak stalo 11. října roku 1424. Tedy před rovnými šesti sty lety.
Takto viděl smrt Jana Žižky z Trocnova pod Přibyslaví Josef Mánes
Šest set let od smrti historicky významné osobnosti; to je víc než dobrý důvod k důstojnému připomenutí husitského vůdce, o němž se učily generace dětí školou povinných i studentů škol nabízejících vzdělání klasické, jeho osobností se zabývaly generace historiků, teoretiků náboženských, a dokonce i politických.
Ať už Žižku kdokoliv hodnotí jakkoliv, nikdo mu nemůže upřít jeho nepřehlédnutelné místo v historii Čech, Moravy i Slezska i krajů vzdálenějších. Myslím, že právě letos bude Žižka a jeho zásah do velkolepé rekonstrukce slavné bitvy u Grunwaldu ještě výraznější, něž kdykoliv předtím. Stalo se, že tenkrát, v roce 1410, přispěchal na pomoc polsko-litevské alianci v bitvě proti rytířům kříže vedeným velmistrem Jungingenem…. A jak naši polští přátelé rok, co rok při této příležitosti hlasitě a důrazně připomínají, Žižkovy pluky a jeho slavné „těžké a obrněné žebřiňáky“ podstatně zvrátily průběh bitvy ve prospěch polsko-litevské aliance.
Jedna ze závěrečných scén každoroční obrovské rekonstrukce bitvy u Grunwaldu v polském vojvodství Warmia-Mazury, kdy těžké husitské vozy vjíždí na bojiště a v duchu slavných tradic rozhodují bitvu
Součástí památníkyu bitvy na autentickém bitevním poli jsou i velkoplošné informační tabule s popisem účasti významu husitského přispění do bitevní vřavy. Výřez ze slavného obrazu Jana Matejka by měl zachycovat Jana Žižku přímo v bitvě.
Avšak bude se vzpomínat i oslavovat v Trocnově, v Táboře, možná i na hoře Vítkově nebo u Sudoměře a není pochyb, že Přibyslav nezůstane pozadu. Dokonce se zdá, že město mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou v kraji Vysočina počtem vzpomínkových akcí zřejmě předčí ostatní.
Už teď v lednu bude v přibyslavském „íčku“ k dostání zvláštní almanach, pro který si s radostí zajedeme i my. A při té příležitosti se poohlédneme po Přibyslavi a okolí a bezpochyby najdeme celou řadu důvodů, proč si Přibyslav zvolit jako turistický cíl zjara, v létě nebo na podzim či v zimě.
Pro začátek alespoň malou ochutnávku z jedné z předcovidových návštěv Přibyslavi.
Žižkova mohyla – Žižkovo Pole /Zischkafeld/ dnes
V souvislosti s předchozími odstavci nelze začít jinde než u Žižkovy mohyly stojící jižně od obce Žižkovo Pole. Půl patnáctého metru vysoký památník v novorenezančním slohu byl slavnostně odhalen v září 1874 – jak jinak, ke 450. výročí Žižkovy smrti. Tvrdí se, že slavnosti se zúčastnilo na dvacet tisíc lidí. Na vrcholu kamenného kužele stojí jeden a půl metru vysoký husitský kamenný kalich.
Přibyslav je přitom na dohled. Nejlépe po turistické Cestě Karla Havlíčka Borovského značené červenou turistickou značkou. Dovede vás bezmála až ke vstupu do věže u kostela svatého Jana Křtitele. Věž sama pochází z roku 1497 a nabízí se z ní překvapivé výhledy jak na město samotné, tak i do širokého okolí. Půvabně zvlněná krajina kolem Přibyslavi bude jistě i pro vás dostatečně pádným argumentem k dalšímu a delšímu pobytu ve městě a okolí.
Žižkova jezdecká socha v parku pod zámkem v Přibyslavi
Pozornosti návštěvníka jistě neunikne ani přibyslavský zámek. V jeho interiérech je možné navštívit nejen expozice věnované regionu, ale i památce Jana Žižky. V dalším traktu je pak hodně, ale fakt hodně bohaté Hasičské muzeum, ve kterém e možno obdivovat mašinky, vybavení, nářadí a uniformy hodně staré, avšak i celkem moderní až současné. Každopádně je to ráj pro kluky všeho věku.
Nelze nepřipomenout, že jen kousek pod zámkem, pod Hasičským muzeem najdete nejen bustu Karla Havlíčka Borovského, ale i jezdeckou sochu Jana Žižky z Trocnova. Je vám povědomá? Inu, jak by ne! Je to zmenšený zkušební odlitek sochy, kterou znáte z Vítkova. Dodnes je obdivuhodné, s jakým mistrovstvím zvládl Bohumil Kafka nejen dobové ideové pojetí, ale i celou fyzickou koncepci koně i jezdce.
Inspirováni Hasičským muzeem byste měli přijet na jednu z nejzajímavějších akcí, PYROCAR. Asi největší sjezd hasičských vozidel, aut, techniky a hasičů v celém Česku! V srpnu na letišti Přibyslav. Takže byste mohli dokonce i přiletět svým vlastním malým letadlem, máte-li jaké.
Kdo by odolal? Viďte kluci všeho věku!
Není bez zajímavosti, že Přibyslav chystá letos celu řadu dalších akcí, nejen v souvislosti s Žižkou. Nechtěli byste přijet třeba na zářijové Přibyslavské slavnosti a Mlékárenský den? A ochutnat přitom slavný a dodnes úžasný Pribináček? No ano – je to on! Známý a slavný Pramen zdraví z Posázaví!
Anebo Výstavu ovoce a zeleniny, medu a brambor Přibyslavska? Nejen že byste mohli ochutnat a třeba i koupit zaručené zdravou zeleninu a med, ale poznat zdejší region i z trochu jiného pohledu – určitě ne nezajímavého.
A na konec – chtěli byste se aktivně zúčastnit vzpomínkových oslav úmrtí Jana Žižky, a přitom otestovat svoji fyzickou zdatnost? Přihlaste se k účasti na štafetovém běhu z Trocnova do Přibyslavi. Není to daleko; nějakých 170 kilometrů – co to je! Akce bude načasovaná tak, abyste stihli i Středověký den s historickým jarmarkem, průvodem a inscenovanou bitvou pod zámkem.
Účast přislíbil i prezident Petr Pavel. Zdali poběží, není známo.
Tož, tak to by byla malá pozvánka do Přibyslavi, do města, které se chystá ani po 600 letech nezapomenout na Jana Žižku z Trocnova.
Než vám přineseme další a určitě i podrobnější informace nejen o oslavách, ale o celém městě a všech možných turistických atraktivitách v okolí, můžete svoji zvědavost a touhu po informacích ukojit dotazy v
Turistickém a informačním centru v Městském muzeu na Bechyňově náměstí č. 45, popřípadě telefonicky na čísle: +420 569 484 257, 739 447 986, nebo e-mailem: ic@pribyslav.cz,