Lajna Rýmařov – Bruntál – Krnov, aneb od postřelené vlčice kolem horníka až k rohům hojnosti

19. prosince 2023 | | | | | | | | |

„Lajna“ dlouhá kolem padesáti kilometrů od města k městu, se zastávkami na rozhlednách u vody nebo v muzeu, od skalních útvarů ke starým lomům, anebo nakonec i ke slavné Slezské Hartě. A…

„Lajna“ dlouhá kolem padesáti kilometrů od města k městu, se zastávkami na rozhlednách u vody nebo v muzeu, od skalních útvarů ke starým lomům, anebo nakonec i ke slavné Slezské Hartě. A proč od vlčice kolem horníka k rohům hojnosti? Trochu netradičně jsme coby symbolické navigace zvolili tři městské znaky tří historických a věřte, že i po čertech současných a turisticky atraktivních měst. Přitom na cestách a pěšinách od města k městu se nabízí desítky a stovky dalších zajímavých cílů, jejichž návštěva může putování po „lajně“ z Rýmařova do Bruntálu a Krnova natáhnout pobyt v Moravskoslezském kraji o pár dní a desítky, ne-li stovky atraktivních kilometrů.

Tak pojďme!

Rýmařov, město se zlatou vlčicí prostřelenou šípem v modrém poli

kdysi osada Reymarstat, čili město Reinmarovo. Kdo ovšem byl Reinmar je poměrně nejasné. Nicméně z Reymarstatu se stal Rémersstadt a nakonec půvabně český Rýmařov,který nemá naprosto noc společného ani s Římany nebo s Římem a dokonce ani s Rýmou. To městu ale vůbec nic neubírá na zajímavosti a atraktivitě dokonce turistické.

Je v Rýmařově celá řada míst, kde se dozvíte nemálo o historii, o tom, jak se zde žilo kdysi a samozřejmě i o tom, jak se v Rýmařově žije dnes a co všechno vám může nabídnout.

Ale! Je dobrým zvykem a slušností návštěvníkovi vždy v první řadě nabídnout alespoň malé občerstvení – abychom nebyli považováni za morouse, aby se ani host morousem nestal. V Rýmařově je dobré zabojovat proti morousům skutečným Morousem. Tedy pivem Morous z malého rodinného pivovaru, který byl postaven jako zatím možná poslední pevná součást hotelu Slunce, Slunce, kde najdete nejen pohodové ubytování, ale i celou řadu radostí a radůstek pro unavené turistické tělo – aquacentrum, restauraci, bowling. Kromě jiného se zde můžete seznámit i s legendou o vlčici plenící zdejší stáda, která byla ve skoku střelena přesnou ranou ze středověké kuše.

S Morousem se pak rádi vydáte za poznáním Rýmařova, abyste se nestačili divit, co všechno jste o městě mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem ještě nevěděli.  Navštívíte Městské muzeum – než se na jaře, opět otevřou jeho nově koncipované stálé expozice, doporučujeme tvrz Hrádek s vykopávkami, zámek Janovice i kamenný barokní most pře Moravici a jistě nevynecháte ani Naučnou stezku pozůstatků po hornické činnosti v okolí města. Ale to ještě zdaleka není všechno.

   

Víte ještě co je to brokát? Hedvábná tkanina žakárového vetkávaného vzorování s květinovými a rostlinnými motivy, exkluzivní, často s použitím stříbrných nití – „stříbrohlav“. Není bez zajímavosti, že prapůvod brokátu byl odhalen v dnešním Íránu už před 7000 lety. Chcete-li zvědět, jak a kdy se brokát dostal do Rýmařova, navštivte muzeum Hedva český brokát. Továrna Hedva Český brokát navazuje na dlouho tradici rýmařovských tkalců.

A na konec ještě něco – Muzeum turistických známek. Dřevěné kotoučky s nápisy, siluetami turistických cílů nebo institucí si v posledních desetiletích získali velkou oblibu a staly i cílem sběratelských vášní. Myslím, že nenajdete v širém světě místo, kde by se dala pod jednou střechou najít, vidět a obdivovat větší kolekce známek nejen z Česka.

Tak to je Rýmařov. A co teprve jeho okolí! Ale to zase někdy příště.

Je čas, popojedem o kus dál po lajně, směr Bruntál. Po silnici 445 do Dolní Moravice a odtud silničkou před Dolní Moravici do Nové Vsi a pak klikatě kolem jasanu pod kostelem, u kaple svaté Anny ostře doleva pak doprava a znovu doleva, do kopce až k patě rozhledna nad Novou Vsí pod kopcem Štěrkovec. Neváhejte a šlapejte po schodech vzhůru kolem malých expozic nezvyklého muzea uvnitř rozhledny – patro za patrem, od staré Singrovky kolem vysloužilého Consula ke staré hasičské motorové stříkačce a ž na plošinu ve výšce sedmadvaceti metrů, Zvenku se to nezdá, ale turisté se sem chodili rozhlížet po panoramatech Jeseníků přes Bruntál až ke vzdáleným Beskydům a za ideálního počasí až zasněženým Tatrám. To už stojí zato.

Cestu zpátky do obou Moravic už znáte, ale nezapomeňte sjet až do Malé Sťáhle na silnici 11. Zastavení ve zdejším malém muzeu vás kromě jiného naladí k další brzké návštěvě nedalekého geoparku Krajina břidlice. Ale i to je téma na samostatný článek někdy brzy příště. Do Bruntálu zbývá posledních 12 kilometrů.

Bruntál

– město s hornickou tradicí, jak je znát z městského znaku, na kterém stojí postava horníka na zelené ploše mezi bílými skalami s hornickým kopáčem přes rameno – že by právě vyšel z některého břidličného lomu? Ona hornická tradice je na Bruntálsku uložena stále docela hluboko. Kdysi se zde těšilo i zlato, stříbro, měď železo i olovo. Svědčí o tom kromě jiného i místní jména některých přírodních lokali – třeba Uhlířský kopec nebo Uhlířský vrch, oba na jižním okraji města. Na Uhlářský vrch vede od městského hřbitova dokonce mimořádně krásně zpracovaná křížová cesta. Jednotlivá zastavení jsou vytesaná z objemných kmenů a kamenné sokly nesou i jména donátorů.

Mimořádnou atmosféru místa dokresluje kostel Panny Marie Pomocné – jeho silueta v podvečerním nebo ranním šikmém světle působí až pohádkově – nebo mysticky? Z vyhlídkového palouku je pak možné žasnout nad výhledy na Nízký i Hrubý Jeseník – za dobré viditelnosti i se štíhlou siluetou vysílače. Samozřejmě, že je od kostela skvěle k přehlédnutí skoro celý Bruntál. Co všechno skrývá? Co všechno nabízí?

V první řadě doporučujeme každému zajít do Městského informačního centra – jedno je na nám. Míru, druhé, trochu futuristického ražení, najdete na autobusovém nádraží. Ale v obou vám dobře poradí. Třeba návštěvu zámku, kde, mám-li mluvit sám za sebe, stojí za návštěvu a pozornou prohlídku zámecká knihovna, lovecká zbrojnice a samozřejmě i „galerie předků“ nebo společenské sály – inu zámek jako z pohádky.

V některých zámeckých prostorách je umístěna i jedna z expozic Muzea v Bruntále. Další pak najdete na hradě Sovinec a v Kosárně Karlovice. Jejich objevení už ale necháme na vaší laskavé iniciativě a zvědavosti.

Nikdo, kdo v Bruntále zajdete alespoň k zámku neodoláte prohlídce nádherné galerie soch v zámeckém parku – Neptun, Kozoroh, Lev, Nymfa, Fides a další a další – barokní i současné, jak je libo. U fontány pak nesmíte opominout zastavit se u Památníku založení města a Pamětního kamene založení Československa – vždyť jsme Češi, i když z Moravy nebo ze Slezska! Sami pak ještě uvidíte, co všechno skrývá zámecký areál a město Bruntál.

Zbytky středověkých hradeb i se dvěma baštami a určitě ne na konec samotné centrum s památkovou zónou – není to nádhera?

A ještě něco: Víte kde je v Bruntále Hasičárna? Znáte bruntálský pivovar?  Už jste ochutnali „Funebráka“ nebo „Letní stříkačku“ či „Kazbeka“? A co teprve „Zubatá žába“ nebo „Zhář“? Inu pivo od Hasiče – to je taky kus Bruntálu.

Posilněni pak můžete ještě vyrazit kousek za město, třeba k Venušině sopce, z jejíhož vršku dohlédnete až na hladinu Slezské Harty. To se vám pak z Bruntálu nebude chtít odjet ani po celém víkendu. A kdybyste měli opravdu kliku, třeba se trefíte do termínu některého z „koncertů“ místní pravověrně bigbítové kapely, ve které na basu tvrdí muziku i v cestovním ruchu obecně známý Petr Krč, projektový manažer jedné bruntálské cestovky.

Inu Bruntál ! – to je něco. Kdysi z města vedly tři brány – Olomoucká – zbourána 1862, Nisská šla k zemi 1824 a o rok dříve i Krnovská. Škoda! Střežila vstup do města víc, jak sedm století. Bylo by krásné projít pod její klenbou k dnešnímu poslednímu cíli – ke Krnovu.

Krnovský

V Krnově jsme už před časem byli, dnes se k městu vydáme trochu „od lesa“. Malou oklikou z Bruntálu přes vesnici Lichnov. Sama o sobě by asi nebyla tak interesantní, nebýt zvláštního a zřejmě světově ojedinělého vesnického muzea – Muzea vidlí.

Asi jste o něm neslyšeli a pravděpodobně si ani neumíte představit, jak takové muzeum může vypadat – tak se podívejte na pár fotografií, a hlavně se v Lichnově nezapomeňte aspoň na pár chvil zastavit – stojí to zato.

Z Lichnova si to namiřte rovnou k rybníku k Petrovu rybníku – leží na samé hranici s Polskem, ale stojí za návštěvu. Zejména pak v létě. Modrá hladina vás může zlákat nejen ke koupeli. Možná budete mít v kufru sbaleny „fišpánky“ a tu správnou povolenku a zkusíte si zde chytit svoji zlatou rybku. Pokud ne, najděte si na břehu místo, odkud můžete přes hladinu zahlédnout i siluetu poutního kostela Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně.

Projděte křížovou cestou, najděte pěšinu k rozhledně a vypravte se i na nedaleký židovský hřbitov. To už budete v Krnově. Do centra už to není daleko a pak už je na vás, co si zvolíte jako první cíl. Třeba to bude návštěva krnovské novorománské synagogy v Barvířské ulici a v sousedství stojícího torza „Poslední vlak“ připomínající transporty lidí do koncentráků. Vagón čeká na komplexní rekonstrukci.  Pak už se jistě vydáte na Hlavní náměstí, kde můžete obdivovat opravdu krásnou radnici. Nejen zvenku. Z radniční věže si Krnov prohlédnete z ptačí perspektivy. Kam se vypravíte dál, necháme na vás. Na výběr máte celou řadu cílů. Kostel sv. Martina s možností výstupu na věž, projděte se pod podloubím Švédské zdi a pak – určitě ne na konec, zkuste najít Nachmelenou opici – řemeslný pivovar, který si jako motto zvolil: Barvu vrátí na líčka Nachmelená Opička. Stojí za připomenutí, že nejeden Moravan z okolí vesnic Suchý a Velenov, zu Boskovicka a Brněnska si rádi vzpomenou na poslední ročníky festivalu dobré muziky a malých pivovarů VESUF, kde Nachmelená Opice sesbírala už několik ocenění udělených velmi, velmi početnou porotou, tedy návštěvníky festivalu.

Kostel sv. Martina a Švédská zeď

Tři zlaté rohy hojnosti zdobí krnovský městský erb. Tři rohy hojnosti už dávno nejsou jen symboly bohatství města. Dnes je směle můžeme považovat za rohy hojnosti turistických požitků. Z jednoho rohu můžete čerpat poznání, z druhého  radosti z přírodních krás a z třetího zážitky kulturné a společenské.

Inu Krnov!   

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM RÝMAŘOV, nám. Míru 6, 795 01 Rýmařov, tel.: +420 554 212 381, e-mail: icko@inforymarov.cz, www.inforymarov.cz

MĚSTSKÉ INFORMNAČNÍ CENTRUM BRUNTÁL, nám. Míru 64/7, 792 01 Bruntál, tel: +420 554 706 525, e-mail: mic@mubruntal.cz,  www.mubruntal.cz

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM KRNOV, Hobzíkova 13/11, Pod Bezručovým vrchem, 794 01 Krnov, tel.: +420 554 697 697, e-mail: tic@mukrnov.cz, www.infokrnov.cz