ČERSTVÝ VĚTŘÍK Z MORAVSKÉHO KRASU A OKOLÍ

24. července 2023 | | | |

Je mladý, nosí červené šaty – nebo i hodně barevné – a hlavně je to větřík příjemný, trochu voní moudrostí, a hlavně si dal za úkol profouknout tu a tam…

Je mladý, nosí červené šaty – nebo i hodně barevné – a hlavně je to větřík příjemný, trochu voní moudrostí, a hlavně si dal za úkol profouknout tu a tam poněkud zaprášené rožky a koutky nejen samotného Moravského krasu, ale také jeho neméně krásného okolí. Řečeno co nejpřesněji: „…Jedním z hlavních cílů DMO Moravský kras a okolí (DMOMK) je upozorňovat na méně známá turistická místa.“ Na širším území, které tak či onak, přímo s podstatou Moravského krasu souvisí. Tu vodou, tu zase moravským vápencem a začasté i tradicí řemeslnou, kulturní i lidovou minulostí a moudrostí. Tím vším nový větřík Moravsko krasový zavanul při našem nedávném, prvním a věřím, že ne posledním setkání s manažerkou DMO Moravský kras a okolí, z.s.Sídlo destinace je sice v Blansku, ale chvíli na setkání a rozhovor o plánech a záměrech DMOMK, stejně jako o celém území, jsme si s manažerkou Mgr. Petrou Krylovou našli u zmrzlinového pohárku ve Valchově. Tedy v jedné z obcí, která, se nachází na jejím území a také má hodně co nabídnout.

Redakce: Tedy dobrý den, paní manažerko. Jak dlouho váš spolek existuje, co je jeho podstatou a jaké plány máte do nejbližších měsíců a let?

DMOMK:  Jsme poměrně mladý spolek pečující o území s nebývalým bohatstvím turistických lokalit, míst a atrakcí. Nejen těch, o kterých se všeobecně ví, jako jsou například Punkevní jeskyně s podzemní plavbou, Sloupsko-šošůvské jeskyně s dominantní skálou Hřebenáč nebo dechberoucí propast Macocha.

Pracujeme však na tom, aby se zájem a příliv sezonních turistů rozložil i do jarních, podzimních a zimních měsíců – vždyť třeba jeskyně Výpustek je přístupná po celý rok. Kdo ví, jak půvabný je Pustý nebo Suchý žleb, když podzim rozbalí svoji barevnou malířskou paletu nebo jak důstojně působí vápencové skály se šálou sněhu nebo ledovým límcem?

Rádi bychom však upozorňovali na možnosti návštěvy tak atraktivních míst, jako je Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích nebo větrný mlýn v Rudici a v neposlední řadě Muzeum krajky v Letovicích. A co Svitávka a její málo známá architektonická secesní chlouba, Löw-Beerova vila? V současnosti je sídlem Úřadu městyse Svitávka a místní knihovny, ale v době úředních hodin se můžete podívat do vstupního sálu s reprezentativním schodištěm a výstavou o osudech rodiny Löw-Beerů.

Kdo chce, může si vybrat z bezpočtu cílů, které je třeba teprve objevovat.

Redakce: Tomu docela rozumíme. Jsme lokální patrioti. Zde jsme vyrostli, sem se po letech vracíme – alespoň my z naší redakce. Nepochybuji ale, že by se sem mohly vracet stovky turistů pocházejících i ze vzdálenějších regionů. Co byste vybrala jako takový vzorový vějířek míst, která by si zasluhovala pozornost vnímavého turisty?

První dvě fotografie jsou od Sušského – po našem Suchovského rybníka – p pravé poledne a brzy ráno a poslední foto je malou inspirací pro zimní radovánky na Kořenci, odkud se dá na bžkách dojet skoro kamkoliv – ale jen když je bílo.   

DMOMK: Je léto. Je horké léto a asi ještě pár týdnů bude. Takže k vodě. Skvělé koupání, pláže travnaté i písečné na vás čekají na březích rybníka na Suchém,  na březích přehrady Křetínka v Letovicích nebo v zatopeném lomu v Šošůvce. Každá voda je trochu jiná, ale všechny jsou příjemné a osvěžující. Tomu, kdo dává přednost vodním hrátkám a zážitkům méně přírodním, můžeme vřele doporučit návštěvu aquaparků v Blansku, Boskovicích nebo ve Velkých Opatovicích.

Řada míst a lokalit je spojená i se slavnými osobnostmi minulosti – kdopak dnes ví, kudy se vine Těsnohlídkovo údolí? Nebo po kom vlastně bylo pokřtěno Halasovo Kunštátsko nebo přírodní park Řehořkovo Kořenecko? A že třeba regionem Moravský kras a okolí od Brna až na Malou Hanou se táhnou zbytky tzv. Hitlerovy dálnice? Nebo – kudy vede Pivní stezka Petra Bezruče? Sama o sobě je půvabná a prochází Babím lomem, Vranovem u Brna, přes vršky Jedle i Bukovice a končí anebo začíná v Černé Hoře u pivovaru. Nebo v hotelu Sladovna?

A pak kostely a chrámy. Nejen ten od Santiniho ve Křtinách, ale i Poutní chrám Panny Marie Bolestné v Sloupě, moderní kostel v Senetářově …  Zvláštní pozornost doporučuji věnovat dřevěnému kostelíku sv. Paraskivy v Blansku. Seznamte se s jeho nádhernou a původní podkarpatskou náboženskou výzdobou i s jeho poměrně dobrodružnými osudy. Jak a kdy se vlastně dostal z Nižního Seliště u Chustu až do Blanska?

Myslím, že dnes nemáme tolik času, abychom alespoň vyjmenovali všechna místa a památky, která stojí za to. Každé z nich si zasluhuje mimořádnou pozornost a možná i zasvěcenější vyprávění.

Jako třeba úžasné Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích nebo čtveřice starých mlýnů – tři větrné a jeden vodní. Hledejte, najdete.

A řemesla! O modrotisku se hodně dozvíte v Olešnici, Mydlidědek vás čeká v Lažánkách, skvělé sýry Niva najdete v Otinovsi. Mimochodem, víte, že se v kraji pěstovalo řemeslo zvané perleťářství?

Tradiční modrotisk rodiny Danzingerů

Redakce: Je zřejmé, že bychom mohli společně pojmenovat a popsat ještě desítky stránek a stále bychom ještě nebyli u konce. Tak si to podělíme na několikrát. Čím bychom dnes malý přehled turistické oblasti Moravský kras a okolí uzavřeli?

DMOMK: Asi pohledy z ptačí perspektivy. Kdo nemá chuť létat třeba horkovzdušným balonem, může zvolit některou z osmi rozhleden, o vyhlídkových místech ani nemluvě.  Jedna krásnější než druhá – například u Žernovníka, na Malém Chlumu u Obory, Alexandrova u Adamova nebo i Podvrší u Veselice…. Přijeďte a dobře se dívejte a vnímejte všechny krásy zvlněných obzorů nejen očima, ale i srdcem.

Redakce: Teď jste mi trochu nahrála. Dovolím si přidat něco málo z našich redakčních zkušeností z regionu, kde jsem vyrůstal a kam se znovu a znovu vracím:

Třeba vyhlídku Na Číhátkách? Nad Velenovem? Tak se podívejte, jak je zde krásně.

A ještě něco – kdo ví, kde v lesích nad Suchým, tam, kde se to jmenuje Skalky, pramení říčka Luha. Odborníci jí nazývají zdrojnicí Punkvy, ale my, zdejší rodáci ji odjakživa zveme Punkvou. Dá se podle jejího toku dojít až k propadání. Je to sice trochu expedice mimo civilizaci, ale i to pro někoho může být velkou atrakcí. Zejména v zimě.

Vážená paní manažerko, děkujeme za váš čas i za informace, které věřím, naši čtenáři ocení, a především se těmi několika uvedenými tipy nechají inspirovat.

Všichni se pak budeme těšit na další informace z Moravského krasu a okolí.

Tak co příště? Třeba na kolo? Nejen na singletraily do Boskovic nebo Jedovnic.

To bude jízda!

Milí čtenáři, pokud se budete chtít dozvědět víc nebo navázat s DMO Moravský kras a okolí efektivní spolupráci, prostudujte si web:

www.moravskykras.eu

nebo se spojte přímo s manažerkou DMO

Mgr. Petra Krylová, tel.:+420 723 860 760, dmomk.petra@email.cz