Zvyknout bychom si neměli…

17. listopadu 2020

Vzácní turisté, přátelé veškerého cestování, chůze v pohorkách, běhu v keckách nebo na ski, bicyklisté i motoristé! Po odmlce, kterou – otevřeně přiznáváme – nezpůsobila ani nákaza, ani technické problémy, dokonce ani můj přirozený sklon být trochu líný, jsme znovu zde. Co nás odradilo od publikování častějších zpráv?  Paradoxně to byla zvědavost, kterým dalším směrem se situace u nás, u sousedů v Evropě, v Asii, v Americe i jinde bude ubírat. V přesvědčení, že nevím-li něco jistě, je lépe se na chvíli zdržet veškerých komentářů než ze sebe dělat chytřejšího ostatních, jsme čekali, dozvíme-li se něco zásadního, nebo aspoň nového, popřípadě moudrého. Nestalo se. Jako by se stalo pravdou, že nám těžce chybí lidé státnického ducha, zatímco těmi, co politikaří, bychom mohli vesele vydláždit víc než jednu D1.

Večery trávíme doma, dovolená je spíš černou můrou, a zda se bílé svahy našich hor budou opět hemžit lyžaři, lázně lázeňskými šviháky a hotelové bary veselou turistickou sebrankou, je ve hvězdách. Do hospůdky nemůžeme, občas si vyzvedneme nějakou krabičku u okýnka jako v kantýně a v neděli pro lahvinku prý se jezdí k benzinkám.

Taková je situace. Nepřipadá vám to taky hrozné? Jako z blbého filmu? Jenže je to denní realita, se kterou jsme smíření a pomalu se jí přestáváme stavět na odpor. Tím ale naprosto nemíním kohokoli vyzývat k nějaké hloupé občanské neposlušnosti. Jen mě občas ze snů budí obava, že si fakt zvykáme. Že se nám nakonec třeba nebude chtít tento stav vracet k původnímu normálu. Zdá se vám to přehnané? Inu – nahlédněte do minulosti a poznáte, že vyloučeno to tak úplně není.

Nařízení, omezení, zapovězení a jiná opatření jsou původu státního, tudíž jsme povinni se jimi řídit a prosím, řiďme se jimi, pokud to bude vyžadováno. Ale nesmiřme se s nimi! Alespoň sami sobě neustále opakujme, že jsme svobodní a máme vůli k pohybu, k cestování, k poznávání, k radosti z volné přírody a k potěšení ze společnosti více jak dvou přátel a kamarádů.

Nemůžeme-li cestovat z jednoho reálného místa na jiné reálné místo v reálném čase, alespoň se chystejme a plánujme, hledejme místa, kde jsme ještě nebyli a kam bychom se měli vypravit hned, jak to jen půjde.

Zatím klidně zachraňujme hospody a restaurace nákupy do krabiček, pomáhejme, kde to jen půjde a kde to budeme umět a věřme, že už brzy se setkáme kdekoliv nás napadne. Nebo, kdekoliv, kam vás naše redakce pozve a bude zvát.

 Hodně trpělivosti, dobré vůle a odhodlání se znovu vydat na cesty, Vám přeje redakce TRAVEL profi