Z Plumlova do Plumlova je cesta krásná

7. prosince 2021 | | | | | | | | |

Ať je zima nebo léto, dokonce ať je jaro či podzim, jsou místa, města, regiony, obce i městyse, které, ač je příliš často nenajdete v tak zvaně exkluzivních nabídkách cestovek nebo turistických bedekrů, jsou tady a stojí za návštěvu. Městys Plumlov, zámek Plumlov a Plumlovská přehrada jsou i přesto pojmy, které leckdo znáte, nebo jste o nich aspoň slyšeli. Že by byly stanovenými nebo aspoň doporučenými tématy v osnovách vlastivědy nebo zeměpisu, stojí za pochybnost. Proto, a nejen proto jsme tady my, tedy náš internetový magazín www.travel-profi.cz.

V uplynulých měsících jste si už o Plumlově na našich stránkách něco přečetli, a dokonce si můžete starší texty snadno znovu vyhledat. Ale protože dobrých informací není nikdy dost, zveme vás do Plumlova a blízkého okolí znovu.I před Vánocemi, na Vánoce, na Silvestra nebo v lednu, a únoru se z výpravy do Plumlova může stát zajímavý celodenní výlet nebo dokonce víkendový pobyt. Ubytování? Stačí si vybrat. Dva hotely, několik penzionů, ubytování v soukromí a od jara do podzimu v chatkách i vlastních stanech v několika kempech u přehrady nebo v plumlovském Žraloku. Záleží jen na vašem naturelu a jak hluboko hodláte sáhnout do kapsy. Ale netřeba se lekat, ceny jsou zde přímo hanácky vstřícné.Ani o potěchu chuťových receptorů není třeba se obávat. Restaurace, hospůdky, i obchody jsou dobře zásobeny a vaří se zde – jak jinak, jako na Hané. Turistických cest a cyklotras, značených i neznačených je v okolí bezpočet. A všechny vedou terénem tak pohodlným, že vám možná bude trochu smutno po nějakém pořádném stoupáku. Ale i na ty se můžete v poměrně krátké chvíli dostat – ale to bude téma pro samotné jaro.Pod zámkem, na břehu Podhradského rybníka si můžete vybrat některou z „doporučených“ cest na ukazateli. Ale volte obezřetně. Neba raději dejte na naše rady.Dnes bychom vám chtěli nabídnout opravdu zimní, romantické, pohodové a přiměřeně dlouhé trasy spíš pro pěší. Co taky dělat, když valná část toho, na co jsme byli běžně zvyklí, nám vzal „korouš“.  Cesty, pěšiny i cyklotrasy z Plumlova do Plumlova mají jednu krásnou výhodu. Všem, kdo se po nich chtějí vydat, dávají obrovskou porci svobody volby.  Nikde není stanoveno kudy přesně a jak, a kdy musíte jít. V kolik hodin vyrazit, jak dlouho se tam nebo onde zdržet a kdy se vrátit. Ne, že by to jinde nešlo také? Ale zde, na pomezí Hané a Drahanské vrchoviny je svět ještě v pořádku a lidé vědí, že spěchat se má tak, abyste si stačili všimnout třeba toho, co je napsáno na pískovcové desce vsazené třeba do kostelní zdi v Plumlově nebo kdo byl donátorem křížku v parku či u cesty.Tak! To byl takový malý oslí můstek, po kterém jsme právě přišli k první krátké trase – zatím po Plumlově. Kdy? Třeba hned tento týden, nebo:KTERÝKOLIV PÁTEK:

Z náměstí k zámku, pak jeden z prohlídkových zámeckých okruhů – kratší nebo delší, potom uličkou svažující se k Podhradskému rybníku, ke tři století staré hrušce a dál cestičkou vinoucí se pod zámkem. Z ní je jeho silueta vidět z opravdu nezvyklé perspektivy. Jako byste mu tak trochu koukali pod sukně.  A za pár chvil jsme opět na náměstí.

Postavíme-li se čelem k bustě Václava Svobody Plumlovského a k čelu malé kaple, nemůžeme si nevšimnout kříže se zlatem zdobeným Kristem a dedikací. Jen se zastavte a čtěte! Nevíme, kdo byl Genofefa Březina v roce 1850, ale to přece nevadí. Co ji vedlo k pořízení kříže? Uzdravila se z těžké nemoci, nebo si vymodlila dítě, či co? Popusťme uzdu fantazii. Cestou kolem kapličky vzhůru ke kostelu si můžeme celý příběh paní Genofefy sami vymyslet.

     

Kostel byl vždy dominantou vesnice i městečka. Ten zdejší je zasvěcen Povýšení svatého Kříže. Tedy na kopci. Nejen proto, aby byl vidět ze všech stran, aby byly dobře slyšet jeho zvony, ale také proto, že často býval kostel posledním útočištěm v dobách zlých a válečných. Možná, že právě za zdmi kolem někdejšího hřbitova a samého kostela se plumlovští skrývaly v 17. století před švédským vpádem. Dvě zazděné železné dělové koule a deska s nápisem jsou trvalou připomínkou události, na kterou se zde nezapomíná.

     

A ještě něco – výhled! Když už si ten kopec vyšlápnete, postůjte na „kostelní zahradě“, kde se do roku 1950 pohřbívalo a rozhlédněte se. Zámek jako na dlani. A nejen zámek.

Tím ale možnosti toulání se Plumlovem nekončí. Co takhle si dát špacír po stezce Kolem přehrady? I v zimě je to nevšední zážitek.

Nicméně – všechno dohromady je docela solidní program na celý den. Takže po chutné večeři je dobré nabrat síly na druhý den. To vás zavedeme o kousek dál, k dalším zajímavým místům mikroregionu Plumlovsko.

KTERÁKOLIV SOBOTA:

A tak dobré ráno, jak se cítíte druhý den v Plumlově? Asi jste si při včerejším putování kolem přehrady všimli, že Plumlov a Mostkovice sousedí tak těsně, že si mnozí ani nevšimnou, kdy opouští jedno a vchází do druhého. Nicméně – a zde bych použil nejméně několik vykřičníků!!! Mostkovice jsou mimořádné. Nejen tím, že kousek za vsí nedávno vznikla docela slušná síť Hanáckých cyklostezek. Ovšem to zdaleka není všechno.

Přiznejte se. Kolikrát jste jeli Mostkovicemi kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie? Že vás ani jednou nenapadlo se zastavit a nahlédnout dovnitř? Takže pravděpodobně vůbec netušíte, že bez povšimnut míjíte unikátní stavbu ze 14. století, ovšem se základy ryze románskými.  A navíc: psal se rok 1894, když při opravách byly objeveny nástěnné fresky, podle odborníků gotické – ale to byste určitě poznali sami, pokud byste kostel navštívili.

Dalších 110 let trvalo, než byly odkryty, zrestaurovány, a nakonec v roce 2010 i vysvěceny. Dejte na nás a zajděte se podívat i na pás výjevů „Klanění Tří králů“, „Smrt a korunování Panny Marie“, „Boj sv. Jiří s drakem“ a „Pannu Marii jako ochránkyni“. Soubor, jaký hned tak někde v Čechách a na Moravě nenajdete. Víc jak šest století trpělivě čekaly nádherné fresky plné symbolů, až nám, lidem jedenadvacátého století budou moci předat poselství kupodivu velmi aktuální.

A mimochodem, v Mostkovicích dělají vynikající uzené makrely.

A pak zpátky do Plumlova, abyste stihli třeba ještě nějaký zajímavý program na zámeckém nádvoří.

KTERÁKOLIV NEDĚLE:

Z poměrně bohatého množství možností výprav z Plumlova do Plumlova je na neděli vynikajícím nápadem výprava do Stínavy. Klidně pěšky, podél hranice vojenského újezdu Březina – po červené. Do malé vesničky s neuvěřitelně dlouhou a docela málo známou historií. Archeologové prokázali, že osídlena byla už před rokem 1000. Jen o dva kilometry dál u Starého Hradiska bylo dokonce objeveno keltské opidum. Ale proto do Stínavy nespěcháme. I zde stojí kostel, spíš kostelík, který byste měli vidět, poznat a navštívit. Zasvěcen je Povýšení svatého Kříže a historické prameny o něm hovoří jazykem roku 1846: „ … Zdejší kostel jest nad míru starý, ano možno tvrditi, že sahá až do prvních dob křesťanských na Moravě. Na veliké stáří jeho ukazuje mimo jiné vlevo od hlavního oltáře se nacházející z kamene vytesaná, ve zdi zasazená schránka na velebnou svátost, jakéž jen v nejstarších kostelích se nalézaly…“

Kostelík jako by kolem sebe dodnes šířil jakousi zvláštní atmosféru. Býval kolem něj hřbitov, spíš hřbitůvek obehnaný zdí a nedaleko stávala dokonce i kostnice – až do roku 1882.

 

Není bez zajímavosti, že i zde byly objeveny gotické fresky. Zobrazují pravděpodobně svatého Vojtěcha, Kateřinu a Pannu Marii. Stojí za to si počkat, až se rozezní kostelní zvon – dobře poslouchejte! Zní echem až z roku svého odlití Anno Domini 1490. I když další vybavení je mnohem mladší, patří stínavský kostel k opravdovým šperkům celého regionu. Až si jej prohlédnete, až si užijete té zvláštní atmosféry, projděte se Stínavou a plánujte, jak se sem znovu vypravíte – třeba o Masopustu, na Velikonoce nebo kdykoliv zjara a v létě. To ale přibalte kolo. Budete mnohem pohyblivější a užijete si Plumlova okolí mnohem, mnohem víc a intenzivněji.

Možností, jak si naplánovat vandrování „Z Plumlova do Plumlova“ je nepřeberné množství. Určitě vás příště pozveme na výpravy z Plumlova na jih a jihovýchod. Třeba až za hranice sousedního mikroregionu Předina.

Zatím ale se budeme snažit vám odhalit městys Plumlov ze všech stran a se všemi půvaby, o kterých jste možná neměli ani tušení.

Pro všechny, kdo neodolají a chtějí se do Plumlova okamžitě vypravit: obraťte se na Turistické informační centrum Plumlov

Zámek 99, 798 03 Plumlov

Tel.: +420 773 444 500

e-mail: zamek.plumlov@seznam.cz

www.mestoplumlov.cz

 

www.plumlovsko.cz