Suchý, malá velká rekreační obec

11. června 2021 | | | | | |

Nenajde se mnoho lidí, kteří by v Boskovicích, Brně, ale i Prostějově, a ještě mnohem dál na všechny větové strany pozitivně nereagovali na zmínku o fakticky nevelké, ale z turistické pohledu opravdu nemalé vesnici Suchý. Ač relativně mladá – vznikla před 267 lety – poměrně záhy si ji vyhlédli první turisté, první chataři, první „lufťáci“ a obyvatelé měst, zajíždějící sem na to, čemu se říkalo „letní byt“. Tak tomu bylo už před válkou, zvanou první světová a je tomu tak dodnes. Suchý, rybník, příroda, kilometry cyklotras, zimních běžeckých stop a okolní vesnice – to není jen plocha na turistických mapách. To není nějaká dvourozměrná plocha určená k pohybu lidí z místa na místo. To je prostor čtyř, pěti i více rozměrů. Kdo zná, ví, o čem píšeme, kdo nezná, měl by poznat!

Léto je na samém krajíčku svého opožděného začátku, za krátko bude voda v rybníku ke koupání a celkem deset restauračních zařízení a osvěžoven všeho druhu už se nemůže dočkat vaší návštěvy. A nejen to. Co nového můžete už letos v létě na Suchém čekat, jsme si zajeli zjistit za nejpovolanějším, za starostou ing. Jakubem Hlubinkou.

Pane starosto, máme za sebou skoro rok a půl dlouhé období turistického půstu. Jak jste jej přežili?

  • Přežili, protože to jinak nejde. Turisté, chataři, cyklisté, lyžaři… to je na Suchém dlouholetá tradice. Jestli je to dobře nebo špatně už ani nedokážu objektivně posoudit, ale k Suchému rekreace už několik desítek let neodmyslitelně patří. Tuhle divnou koronavirovou dobu, která nám na několik měsíců vzala kulturu a částečně i cestovní ruch, jsme využili k přípravě několika projektů, které by měly turisty už letos v létě potěšit. Jsme malá obec s rozpočtem, jaký je, a tak kromě projektů s dotacemi se nám daří využívat i vlastní zdroje, a především šikovnosti a pracovitosti našich lidí. Kde to je možné a profesně to zvládáme, umíme si pomoct sami. Kde se žádají specializované schopnosti a zkušenosti – holt se obracíme na profíky.

Skoro by se dalo říct, že míříte k něčemu konkrétnímu, není-liž pravda?

  • Kromě toho, co u nás funguje dobře, pociťovali jsme už nějaký čas potřebu zmodernizovat, opravit, upravit a dovybavit dvě místa, a ještě něco navíc.

Venku svítí slunce, léto se hlásí o svá práva. Jdeme, pane starosto?

  • Kam?

Přece na ta „místa činu“. Které bude to první?

  • Chatkový kemp za sokolovnou. Třináct chatek pro „čtyři plus“ je standardně vybavených se všemi sociálními potřebami a vybavením pro to, aby si zde rodina mohla užít týden, dva, aniž by strádala. Aby bylo učiněno zadost našim povinnostem vůči hostům, abychom byli dobří hostitelé, postupně chatky modernizujeme, dostávají nový nábytek, postele, vybavení kuchyněk a další servis. A k tomu přibude větší parkovací plocha, v exteriéru drobné úpravy, lavičky … a především volně přístupné víceúčelové hřiště pro volejbal, nohejbal, tenis, florbal nebo basket. Na dokonalé umělé trávě.

A aby toho nebylo málo, tak v těsném sousedství je hotovo i „velké“ fotbalové hřiště se zbrusu novým zeleným a nefalšovaně pravým trávníkem, který by nám mohli závidět ledaskde!

A to všechno prakticky jen pár kroků od přilehlé travnaté pláže na „Suchovském“ břehu rybníka.

A teď – přeplaveme do „Borků“?

  • To asi ještě ne, tolik tepla ještě nebylo, ale procházka po hrázi bude příjemná. V „Loděnici“, hned u Whisky Baru jsme připravili dva úplně nové apartmány: koupelna se sprchovým koutem, WC, ložnice – pokoj, kuchyně s dobrou výbavou včetně lednice, varná konvice to je náš nový příspěvek zejména domácímu cestovnímu ruchu. Vše s výhledem na hladinu rybníka nejen z okna, ale i z malé terasy.. Když k tomu připočítáme plochu pro tři stovky stanů všech velikostí a stovku stání pro karavany, z nichž je řada zamluvená k celoročnímu obsazení, můžeme se s radostí a důvěrou dívat do dalších měsíců a let. Zkrátka jsme připraveni. A nejen my. Kromě půjčovny lodiček, šlapadel a dalších věcí pro vodní hrátky, jsou připraveni i provozovatelé desítky prodejen a chatiček s občerstvením. V tzv. „Bílém domě“ lze nakoupit základní potraviny, dál je dostání pivo alkoholické i nealkoholické, limonády všech barev, zmrzliny na špejli a „U Křesťana“ i skvělá žebírka nebo voňavé klobásy přímo z udírny. A večer? Třeba Whisky Bar. Nebo posezení u ohníčku, popřípadě volná zábava při některé hudební produkci přímo na pláži. A v srpnu opět populární, byť trochu zmenšená verze festivalu dobré hudby, dobré nálady a malých pivovarů – VESUF 2021 – ale o tom více řekne kolega starosta ze sousedního Velenova.

Tož, pane starosto, není toho málo. Takže dál nesete štafetu dobré pověsti a dlouholeté tradice rekreační obce Suchý. Budeme společně se všemi, kdo už se nemůžou dočkat, kdy a kam vyrazit, těšit, že se letošní léto vydaří se všemi atributy, které patří k dobře prožité dovolené na Suchém.

Máte nějaký vzkaz pro tradiční i nové návštěvníky?

  • Myslím, že není třeba dlouhých vět a složitě marketingových konstrukcí. Jsme obec s rekreační tradicí a budeme se i letos snažit se co nejlépe postarat o všechny naše hosty. Jen bych měl možná jednu malou prosbu: Jsme malá obec. Na rozdíl od velkých měst máme svůj styl života, a dokonce i některá technická omezení co se týče třeba úklidu odpadků nebo nočního klidu uvnitř obce. Srdečně a s potěšením přivítáme každého, kdo je ochoten respektovat život obce a třeba se i sám postará o pořádek v okolí svého stanu, karavanu, ohniště a samozřejmě i v samotných chatkách, které nám po příjemném pobytu vrátí neponičené. Co je ale neméně důležité: spokojenost našich hostů považujeme za svůj úspěch.

     Přijeďte, bude nám ctí.  

Všechny další informace nebo rezervace chatek a míst v kempu lze získat a zařídit v našem „íčku“.