STOP & STAY 2023 – solidní tříbení názorů

1. dubna 2023

Před třinácti lety se poprvé setkali tehdejší představitelé regionů, měst i obcí v Litoměřicích na konferenci Stop & Stay. Určitě je ještě pár pamětníků, kteří přijeli tenkrát i v dalších…

Před třinácti lety se poprvé setkali tehdejší představitelé regionů, měst i obcí v Litoměřicích na konferenci Stop & Stay. Určitě je ještě pár pamětníků, kteří přijeli tenkrát i v dalších letech, aby se poradili, pochlubili se, postěžovali si a poradili se, jak dál, lépe, efektivněji a hlavně dobře. V předchozích ročnících se ne vždy podařilo naplnit všechno tak, jak by bylo ideální. Ale to je vcelku normální. Někdy se věci daří lépe, jindy to místy drhne.

Psal se rok 2009, vstoupili jsme do EU a uskutečnil se první ročník dnes slavné a významné konference STOP & STAY. Naše redakce byla u toho a jsme rádi, že jsme „u toho “ dodnes.  Poslední tři fotografie dokazují, už tenkrát bylo možné na STOP&STAY je možné pozvat zahraniční hosty – tenkrát z vojvodství Warmia-MAzury – i s výstavou fotografií

O to větší radost můžeme mít z toho, jaký obsah, průběh mel letošní ročník Stop & Stay a s jakými závěry jsme se vraceli do svých regionů, měst i obcí.

Destinační agentura Dolní Poohří (DA DP) zase jednou ukázala, že když se chce, tak to jde. Ale musí se to také umět. A mít dobré partnery. Tedy: tým vedený ředitelem DA DP Ing. Lukášem Pichlíkem MBA, Chrám Chmele a Piva v Žatci, samotné město Žatec a v neposlední řadě i čtyři „hlavní města“ DA DP, tedy Královská Kadaň, Lázeňský Klášterec nad Ohří, Historické Louny a Chmelařský Žatec a v neposlední řadě i Ústecký kraj zase jednou kázali, že umí táhnout za stejný konec provazu a nepustit. Ale jak už bylo řečeno: musí se hlavně chtít.

A tak na výzvu a pování zareagovalo solidních pětasedmdesát účastníků, mezi kterými nechyběli ani představitelé z Hradecka nebo Pardubicka, o „místních“, tedy z kraje Ústeckého, potažmo Karlovarského ani nemluvě. Leč vyjmenovat všechny jmenovitě nelze, Co ale lze, je zastavit se alespoň u některých prezentací a témat, která se na konferenci řešila.

Laskavý čtenář promine, pokud se nebudeme držet časové posloupnosti jednotlivých příspěvků a seřadíme si je podle svého, aniž bychom jeden vyzdvihovali nad ostatní. I když přiznávám, že svoji roli v tom hrají i moje malé emoce, některými příspěvky vyvolané a to nejlepší, tedy DA DP si necháme na konec.

Tož teda.

S vynikající zprávou a dobrým poselstvím s nadějí do dalších měsíců a let přijel Štěpán Javůrek, ředitel nově zkonstruované a nově stavěné Destinační agentury Krušné hory.

S novým logem přináší jeho tým i nové myšlenky a připravuje se i nový obsah a hlavně praxe. Spolupráce s německými partnery žije a bude žít dál. Co ale bude moct turistická veřejnost brzy očekávat, to jsou připravované aktivity směrem dovnitř, tedy do Česka, do blízkých i vzdálenějších regionů, aby se i na Hané, v Beskydech nebo u hladiny Lipna dozvěděli, proč přijet právě do Krušných hor. Do regionu, který „překračuje“ hranice dvou krajů a nevidí to jako problém. Inu také proč? Turistu čerta starého zajímá, kde je hranice mezi jedním a druhým.

Na popis jednotlivých cílů v horách Krušných zde není místo. Vezte ale, že je čas se podívat, v jaké kondici je vaše kolo, zda máte v pořádku trekové boty, bundy do aprílového i trika do letního počasí a pak se vypravit – do Krupky, Chomutova, na Horu Svaté Kateřiny, nebo na Hrob, či snad do útrob štoly Starý Martin, k pramenům do Teplic, či snad rovnou na hřebeny? To už bude záležet jen na vás. Zda se vám podaří objevit půvaby a krásu Krušných hor hned na poprvé, to poznáte sami. Ale velmi, velmi bych se divil, kdyby se vám to nepodařilo. Kdo by o zajímavý literární návod, jak vnímat a chápat Krušné hory, nechť sáhne po některé z knih Štěpána Javůrka a nabral si z nich něco z vášně pro tento zvláštní a atraktivní region.

Ale posuňme se o krůček dál.

Další příspěvek do konferenčního programu zahájila sympatická Markéta Krátká z Pardubic Perníkového srdce Čech několika pokyny: „kdo má facebook, zvedne ruce. Kdo má Instagram, poskočí … a pak to přišlo: .“…kdo má TikTok, popoběhne“.

Asi si umíte představit, jak to dopadlo. Ale její další povídání o „socce TikTok“,  jak ji důvěrně nazvala, některé z nás poněkud „uzemnila“. Především proto, že o TikToku toho v podstatě moc nevíme. Snad kromě toho, že je čínský a značně kritizovaný nebo ne zrovna pozitivně hodnocený. To ale nebylo to nejdůležitější. Co mě doslova zvedlo ze židle, byly informace o uživatelích a konzumentech, kteří byli charakterizováni jako generace GenZ, značně roztěkaná, nesoustředěná, asi bažící po kratičkých a nějak dynamických sděleních. Poněkud divoké myšlenky mě táhly hlavou, když nám bylo sděleno, že když má vaše dvacetisekundové video (delší prý nemá valného smyslu) někde v desáté vteřině stopáže ještě alespoň 11 % sledovanost, pak je to úspěch. Nevím, jak by kdo do 20 vteřin uměl vecpat informaci o tom, jaké pozitivní síly fungují v nedostavěném klášteře v Panenském Týnci nebo co všechno lze zažít v Krásném Dvoře, na zámku Hrad Nový v Jimlíně, o zámeckém parku, a porcelánu v Klášterci nad Ohří nebo expozicích Chrámu Chmele a Piva či Chmelařského muzea v Žatci ani nemluvě.

Opravdu nevím, jak se na TikTok dívat, co bychom od něj mohli očekávat, jak bychom jej mohli efektivně využívat. Ale možná jsem jen staromilec, možná to časem pochopím, možná se TikToku vyhnu. Ale jedno je jisté, s tak zajímavě podanou prezentací jsme se dlouho nesetkal. (Ale bylo tak provokativní, že se asi do Perníkového srdce Čech brzy vypravím za informacemi a taky trochu „na zkušenou“ – jestli mě tedy neodmítnou.

V průběhu konference se střídala témata i přednášející v celkem rovnoměrném rytmu. Některá byla zajímavější, jiná méně. Ve srovnání s poměrně nezáživnými statistickými a technickými pasážemi prezentovanými třeba CzechTourism, bylo třeba představení Ranče pod Skálou z Třebívlic docela zajímavé. Jistá nezkušenost přednášející byla bohatě vyvážena příběhem jeho vzniku.

Jistě by bylo možné brát další vystoupení a prezentace jednu po druhé, popsat jejich podstatu, zapochybovat o některých tvrzeních nebo pochválit některé nápady. Ale ty byste četli ještě zítra. Takže to nejlepší na konec.

Podstatnou část konference viděl a slyšel i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Hajšman a věřím, že i v budoucnu rád přiloží ruku k dílu, popřípadě otevře příslušné krajské stavidlo, aby činnost DA DP podpořil, jak to jen půjde.

Ono si to celé Dolní Poohří zasluhuje. Nejen kvůli kráse kláštereckého porcelánu a prospěšnosti kláštereckých Pramenů, nejen kvůli Kadaňskému nábřeží Maxipsa Fíka nebo Františkánskému klášteru, nejen pro nádheru hradeb města Louny a chrámu sv. Mikuláše, nejen kvůli šanci Žatce na zápis do seznamu UNESCO, ale třeba i kvůli kostelíku ve Vroutku nebo Kounovským kamenným řadám či bájnému Vogatisburgu.

A tak to nejhlavnější jsem si nechal na sám konec. Dolní Poohří. Skvělý hostitel, perfektní organizátor a především destinace, z jejíž práce uvnitř regionu i navenek doslova čiší nadšení pro věc. To bylo znát z každého vystoupení ředitele Pichlíka a v neposlední řadě i z příspěvku Královské Kadaně, ve kterém Michal Voltr všechny, do v Královské Kadani a celém Dolním Poohří označil jako patrioty, kteří nelitují sil a námahy pro ještě lepší práci. To nakonec bylo znát i ze dvou krátkých videoprezentací představených dvojící tvůrců půvabného filmu o Lounech Lounsku Josefa Kdolského a Davida Shamala a samozřejmě i Kateřiny Táborské z e-regionu. /Myslím, že ke všem třem tvůrcům a jejich pracím se brzy vrátíme/

Bylo nám ctí mít za naši redakci mít možnost říci alespoň pár vět, jejich obsah bych shrnul do krátkého tvrzení: je čas vyrazit se vším, co Dolní Poohří má nabízí do všech koutů Čech, Moravy a Slezska. Vývoz a expanze na nejbližší domácí trhy se nemůže minout úspěchem. Jsme připraveni opět přiložit ruku k dílu a věříme, že už letos v létě vám přineseme informace, kde a komu Dolní Poohří společně představíme a reportáže z toho, jak jsme byli úspěšní.

Neúspěch je v Dolním Poohří slovo naprosto nevhodné a nepatřičné.         

  

www.dolnipoohri.cz

Destinační agentura Dolní Poohří, nám. Prokopa Velkého 1952, 438 01 Žatec, tel.: +240 731 086 714, e-mail: dolnipoohri@seznam.cz, reditel@dolnipoohri.cz 

.