Skrytá místa regionu Jevíčko

24. března 2023 | | | |

Milí čtenáři, ráda bych vás zavedla na místa, která možná ani neznáte. Začala bych tím, že bydlím na Zálesí u Biskupic, což je malá osada, kde žije necelých 50 obyvatel.…

Milí čtenáři, ráda bych vás zavedla na místa, která možná ani neznáte. Začala bych tím, že bydlím na Zálesí u Biskupic, což je malá osada, kde žije necelých 50 obyvatel. Lišky tu dávají dobrou noc. Když se projdete po Zálesí, zjistíte, že je tu pouze rybník, pár chalup, stromy a sad s ovocnými stromy.

V létě si tu nejvíce pochutnáte na třešních, které rostou všude kolem. Je tu klid, ticho. Zálesí neboli Libštejn je také součástí vesnice Biskupic, která se nachází pouhé dva kilometry pod Zálesím. Hezké je, že se tu každý s každým zná. Dodržují se tradice jako je například Kácení Máje anebo Masopust, kdy chodí masky v průvodu z Biskupic až na Zálesí. Rok 2022 byl pro Biskupice velkým překvapením, jelikož se staly vesnicí roku Pardubického kraje. Každým rokem se tu pořádá Biskupické kaléšek, festival slivovice. Součástí akce je přehlídka historických kol a závod v dobových úborech. Ze Zálesí vede cesta lesem k Jaroměřickým rybníkům a k jedné destinaci. Půjdete procházkou lesem ze Zálesí, poté polní cestou, kolem rybníků až k pomníků letců.

Vypravme se tedy do bouřlivé květnové neděle. V noci z 26. na 27. května 1949 bylo pro piloty letecké školy Chrudim, prováděno noční lítání. Meteorologický ústav v Praze vydal varování a výstrahu studené fronty na našem území. Byla velká bouře a vydán rozkaz k zadržení dvou letadel v Prostějově. Ve 22:30 se v Chrudimi bouře utišila a počasí se zlepšilo. O chvíli později bylo spojení s letouny ztraceno a přes opakované volání nebylo navázáno. Dvě letadla v bouři havarovala. 14 letců zahynulo. Na místě byly vybudovány pomníky, které připomínají tuto tragickou nehodu.

Na druhou destinaci vás zavedu na měsíční krajinu a nemusíme chodit nikam moc daleko. Málo kdo tuhle zajímavou krajinnou vyhlídku zná. Nachází se za Moravskou Třebovou poblíž Hřebče. Protože k tomuhle místu nevede dobře přístupná cesta, ale pouze ze silnice, přes křoví a stromy. Nejjednodušeji se sem dostanete autem ze silnice, když sjedete z hlavní silnice I/35 do osady Hřebeč a budete pokračovat po menší silničce, která prudce klesá po svahu Hřebečského hřbetu. Tohle místo vás ohromí, protože si budete připadat jak na jiné planetě. Je to halda hlušiny, vytvarovaná do tvarů právě měsíční krajiny.

A jako další, málo známou destinaci jsem si vybrala u Jevíčka. Hned na začátku naší cesty stojí most nedokončené Hitlerovi dálnice, která tudy měla vést. Dálnice měla vést z Vídně do Vratislavi, ale nebyla nikdy dokončena. Její stavba začala před koncem roku 1938. Ukončena byla v polovině roku 1942 v návaznosti na vojenské neúspěchy Německa ve druhé světové válce. Území tehdejšího Protektroátu Čechy a Morava měla protínat mezi Městečkem Trnávkou a jihomoravskou obcí Medlov. Tahle cesta vede až k léčebnému ústavu, Sanatoriu.

Poslední místo, které bych vám ráda představila je také hned u Jevíčka a tím místem je pomník Napoleonských válek na červeném kopci. Památník vojáků zemřelých v letech 1813-1814 v nedaleké polní nemocnici stojí západně od Jevíčka na úpatí Červeného kopce. Vznikl na popud zemského školního rady Leopolda Klímy. Slavnostně odhalen byl roku 1910. Pomník je vyroben z tvrdého křemene a tyčí se do výšky 6 metrů. Na vrcholu je umístěn velký ocelový dvouhlavý orel. Tabulka na pomníku hlásá, kolik obětí války zemřelo v jevíčské nemocnici a jaké byly národnosti. Až k pomníku vede asi 1 km dlouhá úzká asfaltová cesta. Kolem prochází červená turistická stezka z Jevíčka do Velkých Opatovic. V blízkosti pomníku Napoleonských válek stojí také památník letců, kteří zde tragicky zahynuli za blíže nevyjasněných okolností v květnu roku 1949.

Kateřina Bergerová