Severoslovenská inšpirácia

1. prosince 2021 | | | | | | | | |

Ešte žijeme, my pamätníci spoločného Československa. Mnohí ešte rozumieme melodickej Slovenčine a máme tú česť sa priateliť s ústretovými, pohostinnými a milými ľuďmi v mnohých mestách a regiónoch Slovenska. Najmä…

Ešte žijeme, my pamätníci spoločného Československa. Mnohí ešte rozumieme melodickej Slovenčine a máme tú česť sa priateliť s ústretovými, pohostinnými a milými ľuďmi v mnohých mestách a regiónoch Slovenska. Najmä potom v kraji Prešovskom, v turistickej destinácii, ktorú si určite pamätáte z mnohých turistických veľtrhov u nás v Česku.Nikto z nás nechce zabudnúť na všetky tie krásne stretnutia, ktoré sme za dlhé roky práce v prospech vzájomnej migrácie turistov prežili práve v kraji pod Tatrami, na Spiši, Hornom Zemplíne, Pieninách, Šariši, v Prešove, Bardejove, Kežmarku a na ďalších a ďalších miestach. 

Věříme, že jste bez problémů rozuměli každému slovu a pochopili každou větu krátkého úvodu. Nepochybujeme, že i vy stále chápete Slovensko jako zemi „svou“, „naši“, společnou a v mnoha ohledech lákavou. Jsem si jist, že mezi vámi turisty není málo těch, kdo Severovýchod Slovenska, Prešovský samosprávný kraj procestovali křížem krážem, prochodili pěšky, projezdili na kole, od Spišského hradu až k chrámu sv. Archanděla Michaela v Uličském Krivém, od města k vesnici, od Gerlachovského štítu až po břehy Torysy.

Nicméně, už druhý rok máme „utrum“. Naše možnosti vandrování do zahraničí jsou darebné, a kdo ví, kdy se opět budeme moci svobodně a bez obav znovu vydat do kraje přátel, do turisticky neskutečně atraktivního a bohatého regionu Severovýchod Slovenska. Nevím, kdy to bude. Vím ale, že se dočkáme.

Než se tak stane, nezapomínejme a objevujme! Než sa tak stane, nezabúdajme a objavujme!

Intermezzo: Možná, že jste se pozastavili nad výběrem náhledového obrázku, proč jsme nepoužili panorama Tater, Spišského hradu nebo některou z mnohých scenérií, které jste už tolikrát viděli v jiných materiálech a publikacích. Bylo to právě proto. Vždyť fotosoutěž Choď a foť! je právě o tom. Choď a nacházej na Severovýchodě Slůovenska místa, která nejsou tolik známá a přesto stojí za bedlivou pozornost.

Pohoří Čergov a sedlo Besná stojí za připomenutí, za návštěvu, za pobyt. Inu proto.  Nelze na tomto místě nevzpomenout, že to byl právě ředitel KOCR Severovýchod Slovenska Mgr. Martin Janoško, kdo nás na Besnou pozval už v roce 2009.

Teď by mohl následovat dlouhý článek o desítkách, co píšu! O stovkách míst, která se plnohodnotně vyrovnají skoro všem exotickým krajinám, kde se tak nesmyslně rády předvádějí naše celebrity. Ale není dost místa, abychom mohli popsat celý severovýchod Slovenska se všemi jeho krásami, aktivitami a turistickými možnostmi. Byť by si to plně zasluhovaly.

Tak místo mnoha slov a dlouhých souvětí vás zveme na procházku Prešovským krajem prostřednictvím výběru z vítězných fotografií naprosto úžasné fotografické soutěže „Choď a foť, kterou od roku 2015 pořádá právě Krajské organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. A které se, máte-li chuť, odvahu a touhu vyrazit na „lovy beze zbraní“, můžete zúčastnit i vy. Věřte, že budete srdečně vítáni a vaše fotografická díla budou pečlivě, spravedlivě a odborně souzena a hodnocena. Třeba to budete právě vy, kdo se stane prvním zahraničním držitelem ceny Grand Prix Choď a Foť. To je přece výzva!

Projděte se tedy společně s námi výběrem fotografií ze všech sedmi doposud uskutečněných ročníků a sami zvažte, zda má smysl toužit po turistických cílech vzdálených tisíce kilometrů, když máme na dosah takovou nádheru.

Je jedno staré a pravdivé české a věřím, že dodnes i československé rčení, které praví: Není dobré dělat účet bez hostinského. Tedy bez toho, kdo ví nejvíc. V tomto případě bez ředitele KOCR Severovýchod Slovenska Martina Janoška. Přijměte jeho slova nejen jako pozvání do jednoho z nejkrásnějších slovenských krajů, ale třeba i jako výzvu k účasti na Choť a foť 2022 nebo dalších akcích a projektech, se kterými vás seznámíme ještě do konce roku.

CHOĎ A FOŤ 2015

CHOĎ A FOŤ 2016

CHOĎ A FOŤ 2017

CHOĎ A FOŤ 2018

CHOĎ A FOŤ 2019

CHOĎ A FOŤ 2020

CHOĎ A FOŤ 2021

CHOĎ A FOŤ 2022

Milí turisté ze Slovenska, z čech a třeba i odjinud – zde je připraveno místo pro vaše fotografie. Není třeba vítězit, Je třeba se zůčastnit!

Vážený pane řediteli KOCR, vzácný příteli Martine. Zde je prostor pro několik vět o fotosoutěži a tudíž i o Severovýchodu Slovenska:

„Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska vyhlasuje už od roku 2013 fotografickú súťaž Choď a foť. V roku 2021 táto súťaž už zažila svoj 9. ročník. Za týchto 9 ročníkov bolo do súťaže prihlásených cca. 3 300 fotografií. Do súťaže sa môžu zapájať profesionálni aj amatérski fotografi, ktorí musia vytvoriť svoje súťažné snímky na území Prešovského kraja. Každým rokom sa snažíme obohatiť súťaž nejakou ďalšou kategóriou, alebo špeciálnou cenou.

V roku 2021 mohli súťažiaci posielať fotografie v 6 kategóriách: Architektúra, Black and white, Človek a kraj, Kultúra, tradície a história, Príroda, Šport a voľnočasové aktivity. Víťazné a ocenené fotografie niekoľko rokov vyberá profesionálna porota. Jej členmi sú: prešovský fotograf Jano Štovka (MQEP), ktorý je stálym predsedom poroty. V tomto ročníku si prizval na pomoc svojich kolegov Martina Krystýnka (MQEP) a Mariána Kurica, ktorý je členom Asociácie profesionálnych fotografov SR. Štvorčlennú porotu doplnil o svoj umelecký názor Peter Bič – frontman a hitmaker skupiny Peter Bič Project.

Špecifickú pozornosť si zaslúžili fotografie odmenené osobitným titulom: Cena Grand Prix, Cena predsedu poroty, Cena KOCR Severovýchod Slovenska, Cena online hlasovania na Facebooku.

Každý rok prebehne v decembri aj samotná vernisáž, kde sú víťazi ocenení a ľudia si môžu dané fotografie pozrieť naživo. Z najkrajších fotografií vytvárame nástenný kalendár, ktorý zároveň slúži ako informácia o konaných podujatiach počas celého roka (poznámka: posledné roky sme od informácii o podujatiach upustili kvôli Covid-19)

Krásu Prešovského kraja fakt, že porotcovia mali z čoho vyberať potvrdzuje predseda poroty Jano Štovka:

„Aj tento ročník dokázal, že Prešovský kraj je najfotogenickejším krajom na Slovensku. Pestrá rozmanitosť prihlásených fotografií nám ukazuje, aké bohatstvo tento kraj v sebe ukrýva. Som veľmi rád, že táto súťaž motivuje ľudí k návštevám rôznych zákutí nášho kraja. Chcel by som poblahoželať všetkým, ktorí fotografie zaslali a obzvlášť oceneným fotografiám“ zdôrazňuje predseda poroty Jano Štovka (MQEP).

                             www.severovychod.sk