SEDM CEST Chrámem Chmele a Piva

30. května 2023 | | | |

Sedm cest Chrámem Chmele a PivaŘíká se, že Žatec je město, kde je pivo doma. Věří tomu nejen pravověrní „pivaři“. Věří tomu především turisté, kteří kdy do Žatce přijeli a…

Sedm cest Chrámem Chmele a PivaŘíká se, že Žatec je město, kde je pivo doma. Věří tomu nejen pravověrní „pivaři“. Věří tomu především turisté, kteří kdy do Žatce přijeli a navštívili skutečně unikátní areál, jehož velká písmena v názvu „Chrám Chmele a Piva“ jsou použita více než po právu ve smyslu juristickém, ale i po právu samotného obsahu a rozsahu celé instituce v pravdě kulturní. Instituce, kterou je v podstatě snadné navštívit, ale už méně snadné je ji poznat se všemi podrobnostmi a artefakty, skutečnostmi i vtipnými příběhy, až legendami.Posuďte sami:Cesta prvníVede zejména místnostmi bývalého skaldu „žateckého zlata“ –  chmele. Z labyrintu, jehož uličky slepé i průchozí, zatáčky a zábavné „pasti“ jsou postaveny z žoků, vede cesta do erbovní síň. Nevím, zda mladá generace ještě ví, jak vypadá žok, zejména ten chmelový. Labyrint tvoří stovky vaků vysokých skoro dva metry o základně, měřeno „od oka“, půl metru krát 50 centimetrů, ve kterých byl kdysi věhlasný žatecký poloraný červeňák skladován i přepravován. Kdo zdárně projde labyrintem, vstoupí náhle do prostoru, který svými instalacemi, skutečnými potřebami chmelařů a řadou dobových fotografií a dokumentů návštěvníky zavede alespoň na okraj chmelařského oboru, který má i své rytíře. (O nich najdete základní informace v některém z našich předchozích článků o CHCHP). 

Pak už vede cesta do ztemnělé alchymistické pracovny s atmosférou vyžadující silnějšího ducha, potom s vysokou pravděpodobností objeví chmelový poklad.

Po návratu do reality následuje zastavení u Chmelového orloje. Je jediný na světě a předvede vám, za co přijdete do pivního ráje nebo pivního pekla. A naučíte se na jeho číselníku číst, co vlastně ukazuje.

A že pivo tvoří nejen chmel, ale i slad, bude následovat pozvání do Galerie Sladovna. I zde se dozvíte nejen co je to slad, ale i jak se tvořil, ošetřoval a jak je pro pivo důležitý. Dozvíte se i o filmech, ve kterých Žatec „hrál“ – a nebylo jich málo! Lahůdkou na konec bude Historie neobyčejné tužky a procházka mezi současným uměním na právě probíhající výstavě.

Otevřeno je po celý rok od 10:00 do 17:00 a za 90 minut prohlídky dáte pouze: 140,- Kč za plné vstupné, 100,- Kč za zlevněné a za 340,- korun může vstoupit celá rodina.

Cesta druháTa je delší a kromě předchozího, vás zavede i do Chmelařského muzea. Od roku 1997 je to největší muzeum svého druhu na světě. Jedná se o podlahovou plochu 4000 m2. Tam, kde se chmel kdysi na konci 19. století balil a skladoval, jsou instalovány expozice o vývoji chmelařství jako oboru od středověku po současnost, o pracovních postupech v balírně nebo skladu, uvidíte dobové fotografie, dokumenty účetní i „technologické“, celé kolekce pracovních nástrojů, nářadí a strojů, z nichž mnohé jsou unikátní a dokazují, s jakou technickou vyspělostí a citem pro technickou krásu uměli naši předkové před sto lety vyrábět třeba chmelařský lis. 

Druhá cesta trvá 165 minut
a plné vstupné je pouhých 220,- Kč, lze získat
i zlevněné – za 160,- korun a rodinné za 500,- Kč. Otevřeno je od dubna do října.

Cesta třetí

Krátká, ale vydatná – znovu vás zavede do Galerie Sladovna, ale navíc dostanete výklad o historii její renezanční budovy, pamatující už 16. století a určitě si vyzkoušíte třeba i závěrečnou fázi výroby Neobyčejné tužky a milovníci umění budou mít dostatek času na žateckou filmografii a termín návštěvy je možné zvolit i podle témat a zaměření právě probíhající výstavy různého umění – ta se mění několikrát do roka.

A to všechno během nejméně 45 minut za „sedm pětek“ plného vstupného, zlevněná „biletka“ přijde na 60,-
a rodinná na 180,- Korun českých

Cesta čtvrtá a pátá

Vás zavede na Chmelový maják.

  • Buď na 20 minut, kdy se můžete pokochat výhledem na Žatec a celý areál z ptačí perspektivy a potom si užít unikátní 3D projekci přímo uvnitř Chmelového majáku. A to za pouhých 110,-, respektive 90., nebo 270,- korun po celou letní turistickou sezónu.
  • Nebo na časově jen nemnoho omezenou prohlídku Chmelového majáku, kam vám za vratnou zálohu bude zapůjčen i solidně výkonný dalekohled.

Věřte, že nebudete věřit, co všechno uvidíte.  A to v zimě, na jaře, v létě i na podzim – tedy nejlépe, v každém ročním období – poznáte tak Žatec, chmelnice a celý kraj v kouzelných proměnách času.

Cesta šestá

 

Vede pouze vnitřními prostorami Chrámu Chmele a Piva – tedy labyrintem, erbovní síní a alchymistickou „laboratoří“ až k chmelovému pokladu. Je určena všem, kdo už nejméně před měsícem absolvovali kteroukoliv z výše popsaných cest jako vydatné doplnění informací a vědomostí.

Přijet můžete kdykoliv a zaplatíte jen 110.- 80.- nebi 260.- korun. Ovšem tato cesta se otevírá sice každý den, ale jen o 16. hodině odpolední.

Cesta sedmá, tedy poslední.

Provede vás historií kmene statných mužů a něžných žen usadivších se na chmelovištích Žatecka. Hrdě nosili pojmenování Homo Lupulus. Nejen že si vzdávali navzájem čest a úctu nádherným pozdravem „Chmelu chmel!, ale přinesli do kraje jak nejlepší chmel, tak i atletiku, pivo, notový klíč, sedmý schod a kdo ví, co ještě. I návštěvníci mohou projevit úctu a vzdát čest tomuto legendárnímu rodu u ostatků nejstaršího pivaře na světě a pak se pokusit objevit homolupulské geny i sám v sobě. Najdete? To musíte vidět, poznat a prožít. Kde jinde než v Žatci, v Muzeu Homolupulů!

K prohlídce tohoto vzácného a unikátního muzeálního a vzdělávacího institutu je třeba rezervace předem.

 

Rezervace prohlídek: info@chchp.cz, +420 725 861 895 nebo www.chchp.cz