René, já a Rudolf půjdem zase na golf

4. března 2021 | | | | | | | |

Už dvakrát jsme se byli společně podívat na Kořenec. Do vesnice na samém severním okraji Jihomoravského kraje, do příjemného centra regionu Řehořkovo Kořenecko. Takže už víte, co všechno na Kořenci najdete a co tam můžete dělat v zimě.  Zvláště pak v takové, jaká byla letos. Tedy s nemalým dostatkem sněhu, který dovoloval projíždět a žehlit běžecké stopy na všech běžeckých okruzích vyznačených na mapách. Pravda. Na začátku března už jsou šance, že byste ještě mohli prohnat svoje rychlé ski někde mezi Kořencem, Bukovou, Benešovem, Suchým a Velenovem poměrně nevalné. 

Ale tím naprosto není ani v nejmenším naznačeno, že by nebylo proč na Kořenec zase přijet a jezdit sem třeba i pravidelně. Zavolejte Renému, nezapomeňte pozvat Rudolfa. Pak s echem známé písničky Jiřího Schelingera v hlavě se vydejte na jedno z nejpůvabnějších golfových hřišť na Moravě.

Jak to vlastně začalo

Golfové hřiště se začalo rodit na pozemcích na okraji obce Kořenec a ruku k dílu na něm významně přiložili brněnský sochař Miloslav Buřival a MUDr. Marta Nazari. To bylo někdy v roce 1999. Psal se rok 2005 nebo 2006, když jsme přijali jejich pozvání a přijeli se tenkrát podívat s jakou odvahou, chutí, nadšením a rozmyslem vytvořili dílo hodné pozornosti a netajenými perspektivami.

Nositelé původního projektu a zakladatelé golfu na Kořenci, MUDr. Marta Nazari a akademický sochař Bohumil Buřival

Čas běžel, dnes má Kořenec Golf & Ski Resort nové majitele, a postupně se stal vynikajícím areálem nejen pro vyznavače golfu, ale i pro turistickou veřejnost, včetně běžkařů. Navštívili jsme jej začátkem letošního roku a pořídili pro vás reportážní text o běžeckých trasách – nejdete jej na tomto webu pod titulkem „Nejsou hole jako hole“ z 10. února. Rozhodnutí, že se na Kořenec co nejdříve vrátíme, bylo jen logickým závěrem.

Původně jsme chtěli pořídit krátký rozhovor s oběma „zakladateli“. Leč z důvodů ryze technických /virouš korouš/ nám to zatím nebylo umožněno. Tak vám nabídneme alespoň pár našich osobních vzpomínek a dojmů: Oba, tedy jak Dr. Nazari, tak mistr Buřival byli krásní nadšenci. Možná kolem tenkrát chodila spousta lidí se zvednutým obočím, ale jak je dnes vidět, nemýlili se. Pamatujeme, jak jsme se pana Buřivala ptali, zda se nebojí, že Kořenec je trochu mimo „hlavní tahy“ a jestli se najde dost golfistů, kteří by sem jezdili. Jeho odpověď byla v pravdě prorocká. Parafrázujeme: „… golf je hra pro každého. Je omyl se domnívat, že je jen pro „vyvolené“ a bohaté. Vždyť je to prastará hra skotských pasáků dobytka! A běžte někam do bazaru – tři základní hole pořídíte za pár korun. Nemusíte mít snobské vybavení, caddieho a bohatě placeného trenéra, abyste si golf zamilovali…“   A měli pravdu.

Sokrates Golf & Country Club, z.s, se pomalu obléká do zeleného.

Takže v lesních potocích kolem Kořence uteče jen málo vody a celý areál brzy bude k dispozici i vám. Patříte-li k hráčům golfu s dostatečně zajímavým handicapem, s odpovídajícím vybavením a snad dokonce i ve slušivých golfových oděvech, můžete se stát členem. Nebo si můžete jen tak přijet zahrát, vyzkoušet, jestli ve vás nedřímá budoucí majitel práva na zapůjčení slavného „zeleného saka“ za vítězství ve The Masters. Kořenec Golf & Ski Resort sice není Augusta National Golf Club, možná není tak náročné, není ani nejstarší nebo nejstrašidelnější. Ale patří k těm, která jsou krásná a svými osmnácti jamkami, krytým driving range, odpališti, putting a chipping greeny a cvičnými bunkry splní i nejnáročnější přání a představy. Zde, na Kořenci může prakticky kdokoliv odpálit nejen svůj golfový míček, ale poslat ke hvězdám třeba i svoji golfovou kariéru.

Když chceš vědět, zeptej se

Ředitelka Kořenec Golf & Ski Resort Pythagor, a.s. Mgr. Karolína Jakubcová

Od dob, kdy se zelené louky na okraji kořence začaly měnit v golfový areál uplynulo šestnáct let. Dost dlouhá doba. Co všechno za ty roky změnilo? A jaké je hřiště a celý resort dnes? Na to ještě na pár dalších věcí jsme se zeptali ředitelky resortu Mgr. Karolíny Jakubcové.

Vážená paní ředitelko, je nám potěšením a ctí se opět setkat u vás, v příjemném prostředí klubovny. Co by se dalo říct o Kořenec Golf & Ski Resortu roku 2021?

Jak už to bývá, zakladatelé a tvůrci prvotní koncepce, pan sochař Buřival a MUDr. Nazari nakonec nabídli celý resort k prodeji. Noví majitelé velice bystře odhadli možnosti, které skýtá úžasná krajina Drahanské vrchoviny pod Paprčem a Skalkami (to jsou dva nejvyšší kopce celého drahanského masivu). Nerozpakovali se investovat do dalšího rozvoje hřiště a všech jeho tréninkových a cvičných součástí, technického vybavení a samozřejmě i klubovny. Nemalé prostředky vložili i do modernizace, rozšíření původních a vybudování nových součástí jako je kongresový sál, mimořádně kvalitně vybavená vinárna, hotel s dvěma desítkami pokojů a luxusním apartmánem. To všechno je dnes k dispozici nejen členům našeho klubu, ale i turistické veřejnosti, a samozřejmě firmám, které u nás chtějí uspořádat jakkoliv náročnou akci. V poslední době si Kořenec Golf & Ski Resort oblíbili i snoubenci jako dobré místo ke startu do společného života. Jsme tedy areálem víceúčelovým. Samozřejmě golf je u nás na prvním místě, ale jak už bylo uvedeno v předchozích článcích, staráme se, aby se u nás dobře cítili i „zimní“ turisté přijíždějící se prohánět ve zdejších běžeckých stopách.

Myslím, že stále ještě přetrvává názor, že golf je sportem vyvolených, bohatých a také trochu snobů. Ale každý, kdo k vám vejde, kdo vstoupí na zelený trávník, rychle pochopí, že Kořenec Golf & ski Resort je mnohem přívětivější. Tak jak to je?

Náš resort přivítá každého – uspokojí golfistu profesionála, potěší amatéra a zaujme i úplného začátečníka nebo negolfistu. Naše hřiště se rozkládá na ploše 65 hektarů a splňuje všechny normy mistrovské kategorie se všemi osmnácti jamkami.

Co všechno je třeba udělat, abych si u vás mohl zahrát?

V podstatě to nejdůležitější je – přijet.

Jste-li hráč a máte zájem u nás získat všechny výhody spojené se členství v Sokrates Golf & Country Clubu, z.s., stačí uhradit jednorázový členský poplatek 12 000.- Kč za dospělého. Členství vám pak zůstává přiznáno i v dalších letech po zaplacení ročního hracího poplatku ve výši 15000.- korun českých. Tím pádem se stanete i členem České golfové asociace. To je poměrně důležité k získání a přiznání tzv. handicapu (HCP) a tak i možnosti snažit se o jeho vylepšení – třeba na turnajích nebo HCP dnech.   

Ale pro nás je každý host vážený a budeme se mu věnovat s plným nasazením, Takže přijedete-li jako úplný golfový začátečník, jsme připraveni vám poskytnou vše pro to, aby se z vás stal golfista srdcem i duší.  Můžete zkoušet, trénovat, radit se, konzultovat s našimi trenéry, a hlavně si užívat. Proto máme pro návštěvníky připravené, řekněme „úvody do golfu“: zapůjčíme hole, umožníme vstup na cvičná zázemí, předvedeme, jak odpalovat, poradíme.  Místo a zajímavou aktivitu u nás najde každý. Úplně každý!

Golf se může naučit každý. Neodolali mu ani krojovaní muzikanti

Takže pobyt v Kořenec Golf & Ski Resortu je přívětivý a nikdo se nemusí obávat, že by se u vás cítil nepatřičně?

Ano. Nad nikoho se zde nikdo nevyvyšuje, to bychom nedovolili. Brány našeho resortu jsou otevřené dokořán. Tedy teď na začátku března stále ještě „koronavirového“ roku 2021 věřím, že zase brzy budeme moct poslat do světa zprávy, že opět fungujeme na víc, jak sto procent.

Je třeba zdůraznit, že golf je hra gentlemanů odehrávající se v přírodě, v klidu, s plným soustředěním. O blahodárném vlivu golfu na duševní vyrovnanost a psychickou odolnost a fyzickou kondici by se daly napsat knihy. Ale není třeba shánět literaturu, opravdu stačí přijet k nám na Kořenec.

A ještě bych ráda dodala jednu takovou počtářskou filipiku. Může se zdát, že vstupní nebo členský poplatek je docela vysoký. Ale prosím – srovnejte naši cenu se sumou, kterou zaplatíte za týdenní permanentku někde na sjezdovce. Takový týden na českých horách vás přijde poněkud dráž. Nebo se podívejte, kolik stojí poplatky za fitcentra? A to prosím v našich cenách máte prakticky neomezenou možnost hry.

Takže je to docela snadné. Přijeďte a sami poznáte. Buď se z vás stane golfista nebo k nám budete jezdit jen tak, z radosti a proto, že se vám u nás zalíbí na první dobrou.

Milá pan í ředitelko. Děkuji za rozhovor a věřte, že hned, jak oschnou greeny přijedu. Přiznávám, nejsem golfista, ale pokusím se jím stát.

A všem, kdo by se také chtěli pokusit ovládnout svoji vnitřní rovnováhu a dát rukám jistotu skvělého golfového úderu a užívat si neopakovatelné krásy severní výspy Drahanské vrchoviny a celého Řehořkova Kořenecka doporučujeme se obrátit přímo na vás: