Recepis na dezinfekci duše

6. srpna 2020 | |

V každém obchodě, dokonce i na benzinkách a kdo ví, kde všude si můžeme dezinfikovat ruce, košíky, nářadí… A je to jistě dobře. Občas nosíme roušky, ještě nedávno jsme dodržovali odstupy, pokud to bylo možné, usilujeme o život v čistotě těla i věcí. A co duše? Umíme se také postarat o čistotu mysli a srdce?


Řekl bych, že obě neskutečně důležité součásti našeho jsoucna trochu zanedbáváme, byvše zahlceni informacemi budícími spíš obavy než pohodu.

Máme pro vás recepis.

Zajeďte si do Panenského Týnce, vejděte obloukem brány mezi k nebi se tyčící sloupy nedostavěného gotického chrámu. Chvíli se dívejte na ubíhající mraky, na hejno holubů, kteří pikují jako stíhačky mezi nimi a krouží lopingy přímo akrobatické.

Nabírejte plnými doušky pozitivní energii, která se pod nebeskou klenbou nahrazující tu, kterou zde nikdy nikdo nezbudoval, hromadí.

Vstup do areálu je v této době poněkud omezen, ale při troše dobré vůle dokážete najít chvilku, kdy na tomto magickém místě budete sami.

Jen vstup a tiše vnímej!

Se srdcem veselým a duší uzdravenou se pak vrať, pracuj, odpočívej a hlavně:

Buď zdráv člověče!

Městys Panenský Týnec nemůžete minout, pojedete-li po silnici číslo 7 ze Slaného směrem do Loun. Jen lehce zvlněný terén Džbánské vysočiny v příjemné nadmořské výšce kolem 360 metrů slibuje mimořádné turistické zážitky. Zastavte a vstupte do městečka kde se lidé usadili už staří Keltové a své ohrazené sídlo nazývali Taun, tedy hrazený, obehnaný dřevěnou palisádou, jinak také „otýněný“ – k dnešnímu jménu Týnec pak vedla už krátká logická cesta.

Jak šla staletí, Týn, později Týnec a nakonec Panenský Týnec nabýval na významu – hlavně díky své poloze na Via regia – na obchodní cestě z Prahy do Lipska.

Traduje se, že zde žila Anežka Přemyslovna – Svatá Anežka Česká, a dokonce že je zde i pohřbena v blízkosti kláštera Klarisek. Snad právě proto, nebo nejen proto se tehdejší majitel panství Plichta ze Žirotína rozhodl při klášteru postavit trojlodní kostel opravdu úctyhodných rozměrů a významu. Měl se stát chloubou vrcholné gotiky široko daleko.

Leč stalo se, co občas provází velkolepé projekty: chrám se nepodařilo nikdy dostavět.

A tak z první půle čtrnáctého století k nám přes propasti času dodnes hovoří unikátní torzo. K nebi se jako prsty zvedají štíhlé sloupy, mezi nimiž se prohání vítr a hejna holubů, při podvečerním nebo ranním slunci by mohly fungovat snad i jako sluneční hodiny.

Vstupte, pomalu procházejte, oprostěte se od nepěkných myšlenek, pokuste se o pozitivní ladění, dotkněte se prsty nebo celými dlaněmi drsné struktury kamenů, které opracovaly a do zdí zasadily ruce starých kameníků a zedníků. Dříve nebo později začnete vnímat cosi zvláštního – začnete vnímat sami sebe a vše, co se týká vás i vašich přátel a bližních v příjemnějších souvislostech, veselejších barvách a s převažující pozitivní energií. Tedy tak, jak bychom všichni chtěli, jak potřebujeme a jak se nám v tomto ne příliš vlídném světě daří jen málo.

Dopřejte si tedy co nejdříve zážitek, který vám hned tak někde nenabídnou. Přijeďte do regionu Dolní Poohří, do Panenského Týnce. A pak se vydejte dál.

Více informací o všem, co lze v Panenském Týnci vidět a prožít, se dozvíte přímo na radnici u pana sarosty Bc. Jiřího Čížka, na telefonu: +420 415 694 729, mobil: +420 725 061 092, nebo e-mailem: starosta@panenskytynec.cz

Na výběr máte v celém Dolním Poohří stovky turistických cílů. Ať už jsou to Louny, Žatec, Kadaň nebo Klášterec nad Ohří, Podbořany a zámek Krásný Dvůr, Vroutek nebo samotná řeka Ohře.

A stále ještě máte možnost se zapojit do seriálu turistických běhů – pochodů na Ohřecké Osmičce.

www.dolnipoohri.cz, www.dolnipoohri.cz/ohrecka-osmicka