První letošní kadaňská prověrka elektrokol

2. března 2021 | | | | | | |

I když v sobotu 27. února zima ještě držela ve svých studených rukách poslední kousky otěží, první kadaňská skupina elektrocyklistů vyrazila pokřtít nová elektrokola z půjčovny z kadaňského informačního centra. Na loukách a místy i na cyklostezkách ještě ležela vrstva sněhu, o kus dál už se jelo po zmrzlé ranní trávě. Na některých úsecích orientaci komplikovala padající mlha, zatímco po chvíli už svítilo slunce a šmolkově modré nebe zdobily rozverné mráčky.

Parta nadšených fandů cyklistiky si naordinovala porci osmnácti kilometrů. A užívali si, jak to jen bylo možné. Od informačního centra v Kadani zamířili přes tak zvaný „žlutý most“ na pravý břeh Ohře. U pramene svatého Vavřince před vesnicí Želina se sice nezastavili, ale u kostela zasvěceného témuž svatému už určitě ano. Je opravdu krásný – zvenku i zevnitř. Za zídkou, která jej obklopuje jsou tu a tam roztroušeny náhrobky prastarého hřbitova. Kostel je v rekonstrukci, ale možná právě pro jeho oprýskané zdi a trochu slepá okna působí přímo fantasticky.

Potom se jelo pře Kolinu – tedy spíš kolem tohoto kopce, jehož vršek leží v nadmořské výšce 507 metrů a nabízí kromě solidního fyzického výkonu i opravdu široký výhled. Stojí za to na Kolinu vyšlápnout až se zelené stromy obalí bílými jarními květy.

Výhled z kopce Kolina

Pak už to asi bylo snazší – směr Úhošťany se zastávkou u kostela svatého Havla. Obehnán je zdí, opodál stojí sousoší Panny Marie a pod kostelními zdmi pak i další sochy sv. Jana Nepomuckého a Ježíše Krista. Ovšem nepřehlédnutelná je zejména kostelní věž s dřevěnou nástavbou. Pozorným návštěvníkům neunikne ani znak Kadaně umístěný nad dveřmi chrámové předsíně. Víte, že jeho původní stavba byla „zvednuta“ už na počátku 14. století?

To už byla Kadaň opět na dohled a první jarní vyjížďka si zasluhuje několik hvězdiček jako příslib pro všechny další, které byste si už neměli nechat ujít.

Určitě jste si všimli na jedné z fotografií mraku ve tvaru srdce. To nemůže být náhoda a určitě to není výsledek práce s Photoshopem. To sama příroda nám dává najevo, že pokud se budeme chovat slušně a ohleduplně, ještě si nás na nějaký čas zachová.

Zdá se, že cestou nebyla nouze ani o veselé příhody a pády. Ulehnout na chvíli do zbytků zimy může být docela chladivé. Nebo že by to byla malá havárie?

Podobné vyjížďky se budpu pořádat i o následujících víkenech. Elektrokolo si můžete předem rezervovat a pak se vydat na cyklostezky kolem KAdaně a snad i dál celým regionem Dolní Poohří .