Postřehy z HW 2023 – pátek

18. března 2023 | | | |

Zkrátka dost dobrý. Tak nějak stručně by se dal charakterizovat první dojem z prvního dne veletrhu Holiday World 2023. Aniž bychom chtěli chválit dne před večerem. Návštěvníky, kteří míří apriori…

Zkrátka dost dobrý. Tak nějak stručně by se dal charakterizovat první dojem z prvního dne veletrhu Holiday World 2023. Aniž bychom chtěli chválit dne před večerem.

Návštěvníky, kteří míří apriori na Holiday World nebo Holiday Region, vede sice přímá cesta z hlavního foyeru přes první halu plnou karavanů, ale to až tak nevadí. I když možná nejen těch pár lidí, se kterými jsme vedli drobné debaty, si žádný z vystavených kousků nikdy nebude moct koupit. O to radši se pak ponoří mezi expozice a stánky v hale, kde se prezentují kraje, města, regiony.

Na podrobnější analýzu celého veletrhu je zatím brzy, tak alespoň pár drobných postřehů, které nám udělaly radost.

Živo a příjemno bylo na kraji Moravskoslezském, radost nám udělali přátelé pltníci z Dunajce, aktivně zpoza výstavního pultíku expandovalo Dolní Poohří s žateckým pivem, Kadaní, Kláštercem i Louny, samozřejmě nepřehlédnutelný byl Plzeňský kraj s celou parádou, Jihomoravský také, ale i Východní Čechy a další  další usilovali a usilují o pozornost návštěvníků od prvních veletržních hodin. Ale to jsou opravdu jen první postřehy. Podrobněji bychom se veletrhu chtěli věnovat ve světle událostí sobotních a nedělních.

Nicméně z  pátečního dění nemůžeme vynechat jednu událost, kterou bychom rádi považovali za významnou a důležitou.

Jako každý rok, i letos se stala poměrně nepřehlédnutelnou expozice Powiatu Ostrodzkého s maketou unikátní technické památky Elblagského kanálu. Mnozí si jej jistě pamatujete už z dob, kdy jsme o následcích covidu neměli ani potuchy.

Je třeba přiznat, že jak už je u přátel z Ostrodzkého regionu zvykem, jejich delegace je i letos početná, reprezentativní a mimořádně pohostinná. Vedení powiatu i města pojalo expozici v duchu ochutnávky regionálních specialit. Nejen ovoce, ale i uzených jezerních úhořů, uzené šunky a dalších lahůdek. Úvodního a slavnostního řezu prvních porcí úhoře se ujal starosta Powiatu Ostrodzkého Andrzej Wiczkowski.

 

Ovšem nejen speciality gastronomické, jsou pro Ostrodzký region charakteristické.

Velkolepá rekonstrukce historické bitvy u Grunwaldu z roku 1410 je událostí, které do kraje přivádí nejen pár tisíc zbrojného lidu, ale i statisíce návštěvníků i z Čech. A nejen proto, že účast v bitvě tenkrát přijal i náš slavný Jan Žižka. A jak je uváděno přímo na místě, svým zásahem významně přispěl k vítězství Polsko-litevské aliance nad vojsky křižáckého velmistra Jungingena.

Bylo tedy jen otázkou času, kdy se setkají zástupci měst Grunwaldu a Tábora. Je nám ctí a potěšením, že jsme mohli jako letití činovníci v turistických oborech být iniciátorem setkání, které našlo svůj prozatímní vrchol podpisem malého memoranda zakládajícího snad aktivní a efektivní spolupráci obou měst a regionů. Samozřejmě s cílem podpořit migraci turistů z Powiatu Ostrodzkého a celého regionu Warmia i vojvodství Warmijsko – Mazurského do Tábora, na Toulavu a do celého Jihočeského kraje a naopak.

Tak to by zatím stačilo. Ne, že by nebylo o čem psát, ale čas je neúprosný a rádi bychom si i dnes užili veletržní atmosféry přímo na místě.

Snad se nám podaří záznam a postřehy ze sobotního veletržního dění zpracovat a zveřejnit ještě dnes pozdě večer, v noci nebo zase ráno.