Ne vždycky se věci dějí tak, jak si představujeme a plánujeme. Ale život nakonec vždycky dokáže připravit překvapení, která svým pozitivním nábojem umějí docela pěkně rozhýbat chuť do práce…. Ne, to není ono. Tak ještě trochu jinak. Po několika desítkách let práce v jednom oboru, byť v jednom z nejkrásnějších, se může stát, že přijdou pocity ztráty energie a tahu na branku. Jako by se pomalu vytrácelo původní nadšení, zejména, když se všeobecná situace nevyvíjí podle představ. A pak se stane něco, co znovu roztočí vrtule do pěkných otáček.
Předloni jsme neodolali, tedy naše redakce, a přijali jsme výzvu jednou za čas strávit několik dnů na akademické půdě Vysoké školy báňské, Technické univerzity Ostrava, na fakultě hornicko-geologické. Díky nadšení profesora Ing. Mariana Marschalka Ph.D. a jeho odborného asistenta Dominika Niemiece Ph.D. pro cestovní ruch, respektive pro jeho půvabnou „odrůdu“ geovědní a montánní turizmus, jsme koncem loňského roku měli opět možnost vést debaty se studenty třetího ročníku, z nichž asi ne všichni, ale snad mnozí, mají v plánu se cestovnímu ruchu věnovat jako programu své pracovní nebo podnikatelské budoucnosti.
Poslední loňský „běh“ se opravdu vydařil. Kromě toho, že jsme se vynasnažili předat alespoň podstatnou část našich zkušeností, nám bylo dopřáno nahlédnout za oponu našich generací a vidět, jak chápe cestovní ruch a turistiku mladá generace ve všech jeho podobách. Těžko bylo odolat pokušení zjistit, jaký mají vztah k destinacím našim, domácím. Zvláště, když jsme jaksi a priori předpokládali, že jejich zájem bude primárně orientován někam do exotiky – ať už by se jednalo o rozpálené pláže nebo zasněžené svahy.
Heuréka! Jak krásných překvapení jsme se dočkali.
V následujících dnech a týdnech vám představíme několik studentských prací – snad by se dalo říci seminárních, ve kterých se zamysleli nad svým vlastním, domovským nebo oblíbeným místem, regionem, destinací.
Řekl bych, že mnohé z nich jsou hodny pozornosti a další péče.
Posuďte sami a najdete-li důvod, přidejte vlastní hodnocení, názor, polemiku. O prospěšnosti takové debaty nad konkrétními tématy není třeba pochybovat.