Ostravské Vánoce budou…

12. listopadu 2021 | | | | |

… všem nepřízním, opatřením, omezením navzdory veselé, jistě i šťastné, a především lidsky vstřícné a po okraj naplněné atraktivními programy a zážitky. Budou to Vánoce, pro které se vyplatí opustit třeba i jižní severní nebo západní Česko, klidně i Prahu a vpravit se na dva, tři nebo více dnů, popřípadě několikrát právě do Ostravy a užívat si!!! Užívat si vánoční atmosféru, vůně, potkávání se s „ostravaky“. Možná, že letos o Ostravských Vánocích potkáte nové přátele a třeba ještě něco navíc.

Pro všechny, kdo to ještě neví nebo dokonce zatím neuvěřil všem zprávám a informacím, co všechno je a umí být současná Ostrava, přinášíme výzvu a vzkaz: nenechejte se vláčet „setrvačností názoru“. Odložte „brýle zamlžené nánosem dávno uplynulých desetiletí“ a vezměte osud vašich letošních Vánoc do vlastních rukou. Nebo ještě lépe, vložte osud vašich letošních Vánoc do rukou zkušené produkce OSTRAVAINFO!!!

Všechno vánoční, později také silvestrovské a novoroční začne letos v Ostravě už 26. listopadu. Tedy celý měsíc před svátkem svatého Štěpána. Dost dlouho na to, abyste měli možnost do Ostravy zajet kdykoliv a za jakýmkoliv zážitkem, který si vyberete.

Tady, pod vysokou věží ostravské radnice bude letos místo vánočního stromu vánoční umělecká instalace.

Přitom!!! a to je mimořádně důležité!!!, budete mít možnost poznat úplně novou tvář Ostravy.  Ostravy vstřícné, slavnostní, s projevu vánoční dobré vůle, ale také s koncerty, programy pro děti, miniaturní zoologické zahrádky s živými zvířaty – spíš domácími, než divokými a nebudou chybět ani rozlehlé a jistě i vyhřívané stany s workshopy a dětskými dílnami, kde se jistě uplatní i rodiče, neřku-li prarodiče. To všechno bude vonět punčem, svařeným vínem, možná tu a tam i grogem a vanilkou a františkem a perníkem a snad i pečenými kaštany.

Vstup nan Vánoční trhy je jako brána do zimní pohádky

Už!!! se nám jistě podařilo zjitřit vaše smysly a vzbudit alespoň první vlnku zájmu!!! Už!!! začínáte uvažovat, kdy a jak že by bylo dobré se do Ostravy vypravit. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit nejen cestu autem, ale velice pohodlně se do Ostravy dostanete i z Prahy, Brna nebo dalších měst „na železné trase“. Ale myslím, že by nebyl problém pohodlně dojet do Ostravy po kolejích i třeba z Kadaně, Liberce, Plzně i z těch Budějovic. Proč vlakem? Je to pohodlné a pokud se rozhodnete pro pobyt vícedenní, tak i to jediné, co vás může trošku omezit, je hodina, kdy chcete nastoupit do vyhřátého vagónu a v klidu pozorovat ubíhající zimní krajinu. Bez stresu, nebezpečí nečekané havárie, náledí nebo policejní hlídky.

Ale je ještě několik informací, které nesmíme vynechat.

Na náměstí Dr. Edvarda Beneše bude kluziště s opravdovým ledem, a ne nějakou platovou náhražkou. Nad Ostravou a Masarykovým náměstím s desítkami stánků se můžete vznášet v gondole vyhlídkového kola a čekat, až na scénu pod živým vánočním stromem nastoupí třeba populární Buty, Bandjeez s Marií Kateřinou Tichou a po nich skupina Nebe. Prázdné nebude ani Jiráskovo náměstí – to bude určeno zejména dětem – tak pozor, nevynechat!!!

Víte, kde leží Prokešovo náměstí v Ostravě? Věřím, že většinou ano. Je to náměstí pod vyhlídkovou radniční věží. Právě tam se chystá další vánoční atrakce. A věřte, že vskutku mimořádná. Jak naznačila náměstkyně primátora města Ostravy Zuzana Bajgarová, právě v těchto dnech se v dílnách Národního divadla moravskoslezského rodí umělecká instalace opravdu monumentálních rozměrů. Jedenáct metrů na délku, deset na výšku – víc jsme se nedověděli. Ale protože autorkou je říká Bornová, dcera slavného grafika a ilustrátora Adolfa Borna, lze se očekávat mimořádné dílo. Téma? Zima, Vánoce a mnoho co k tomu patří.

Zejména pro příchozí, tedy pro Jihočechy, Severočechy nebo Středočechy se bude nabízet možnost zdarma absolvovat procházku centrem Ostravy s průvodcem a dozvědět se nejednu aktuální pravdu o městě, které už dávno není černé. K účasti je třeba jedno jediné – předem se registrovat elektronicky www.ostravskevanoce.cz.

Vedeni snahou dozvědět se co nejvíce a předat vám všem informace co nejobsažnější, zeptali jsme se na Vánoce v Ostravě i ředitele destinačního managementu OSTRAVAINFO!!! Jiřího Šimona: „…Ostravské Vánoce letos rozhodně nebudou „kratke“. Celý festival programů, zábavy i poučení začíná už 26. listopadu 2021 a potrvá až do druhého ledna 2022. Ke všemu, co jste si už přečetli bych doporučil nevynechat ani návštěvu Dolní oblasti Vítkovice. Z centra se nabízí cesta tramvají i pěšky. Projít areálem stojí za to i v době Vánoc: potrubí, stavby záhadného účelu, tisíce tun železa a oceli ve zdánlivém zmatku a všudypřítomná atmosféra jakéhosi technického „záhadna“. Kdo neviděl, možná neuvěří. Kdo už viděl, ví, že to tak je!!!. Dokořán budou otevřeny i dveře Malého i Velkého světa techniky, kde se můžete nejen ohřát, občerstvit, ale hlavně se dozvědět hodně, ale fakt hodně zajímavého.

Všechny zvědavé a zvídavé zveme ještě před návštěvou Ostravy všechny na web www.ostravskevanoce.cz.

Mimochodem – je to zase jednou jeden z webů, který se fakt, ale fakt podařil.

Inu Ostrava!!!

A tu do vysokého zlatého lesku vyleštěnou, z dokonale tvarovaných trubek sestavenou a sešroubovanou vánoční hvězdu bych si přál jako malý šťastný ostravský vánoční talisman. Taky si všímáte té citlivé, ale přitom až neuvěřitelně přesně vyjádřené vnitřní vazby mezi poezií Vánoc a poezií „ocelové“ Ostravy? I ty dva nespojené „konce“ jako by tvořily vstupní bránu do vánoční Ostravy.

Infocentrum Věž, Prokešovo náměstí 1803/8, tel.: +420 599 443 096, 602 712 920, vez@ostravainfo.cz  

Infocentrum Elektra, Jurečkova 1935/12, tel.: +420 599 443 096, elektra@ostravainfo.cz 

Infocentrum Přívoz, Nádražní 164/215, tel.: +420 599 443 096, privoz@ostravainfo.cz

Infocentrum Svinov, Peterkova 1152/14, tel.: +420 559 443096, svinov@ostravainfo.cz 

INFO JIH!!!, Horní 1664/63a, tel.: +420 602 715 396, jih@ostravainfo.cz

www.ostravainfo.cz