Ono je to opravdu chrám!

14. června 2021 | | | | | | |

Je na světě mnoho měst, která svoji atraktivitu staví na tak úžasném, prastarém a obecně oblíbeném nápoji, jako je pivo.  Jsou města, kde se zlatavý, sladce hořký nebo dokonce ryze hořký mok vaří po staletí. Jsou města, která se chlubí světově proslulými značkami a názvy piv světlých, tmavých, uleželých i stále živě pracujících. Až na malé výjimky si všechna mohla svoji pivní tradici a chloubu postavit jen a jen díky malým, nenápadným, ale naprosto nezbytným zeleným šištičkám, které umí pivu dodat říz, škálu chutí, vůni a elegantní vzhled na zářivou barvu  – chmel.

Žatecký chmel. Slavný a ve světě pivovarníků a sládků stále za fenomén považovaný Žetecký poloraný červeňák. Slavný „hops“!Chmel a pivo se pro Žatec staly před více jak sto lety zdrojem úspěchu a prosperity. A když současné pivovarnické technologie už přestaly nevyžadovat tradiční přípravu chmele, bylo jen otázkou času, kdy se kreativní město a pracovité žatečtí rozhodnou využít budovy chmelařských sušíren a skladů způsobem novým, moderním a prospěšným jak chmelařské tradici, tak i cestovnímu ruchu a turistice.Stálo to mnoho práce a nemalé prostředky, ale dobré dílo se podařilo. Žatec je jediným městem u nás a v dalekém, širokém okolí, které se může pochlubit mimořádným areálem spojujícím chmelařskou historii se současností, někdejší tvrdou práci na chmelnicích se současnou zábavou, to všechno s poučením a s úctou k vlastní tradici.Kdo si při návštěvě Žatce umí vzpomenout na vlastní účast na chmelových brigádách, ví mnohem víc než ten, kdo si pamatuje „jen“ scény z filmu „starci na chmelu“. Ale všichni, kdo do Žatce a Chrámu Chmele a Piva přijedou, si odvezou nejen mimořádný zážitek, ale i podstatnou sumu informací, s nimiž jim pivo bude chutnat opět o něco víc.A přitom si jistě zamilují i žateckého „Samce“ – pivo, které se ještě před „covidem“ vařilo, a Bůh dá štěstí, a zase brzy se bude vařit v minipivovaru pod „Chmelařským orlojem“.

Tak přijeďte!!!      

ZÁBAVA, HISTORIE, ZÁŽITKY, ATMOSFÉRA

JEDINEČNÝ KOMPLEX V SRDCI CHMELAŘSKÉHO REGIONU, V ŽATCI

Prohlídková část Chrámu Chmele a PivaChrám Chmele a Piva

je zábavný a poučný komplex sahající svými kořeny do bohaté tradice světoznámého chmelařského regionu. Atraktivní náplň prohlídky zaujme široké spektrum návštěvníků. Program je vhodný pro všechny věkové kategorie. Během návštěvy odhalíte nejedno tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva.

Vystupte na Chmelový maják, najděte správnou cestu labyrintem, poodhalte roušku tajemství nad dávnou kulturou Homolupulů, inspirujte se unikátním Chmelovým orlojem a najděte skutečný poklad. Otevírací doba je celoročně každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Prohlídky probíhají každou celou hodinu, poslední v 16 hodin. Během letošních letních prázdnin jsme si pro Vás připravili novinku, otevřeno budeme mít i v pondělí, od 10 do 17 hodin. Na památku si u nás můžete zakoupit suvenýr ze široké nabídky, jako například unikátní trička, plechové cedule, magnety, chmelovou kosmetiku a mnoho dalšího.

Galerie Sladovna

Je symbolem žateckého pivovarnictví. Vznikla v 16. století a přes 200 let v ní byl sladovnický provoz. Navštivte naši prohlídku středověkého sladovnictví, expozici Žatec ve filmu, kde můžete shlédnout ukázky z filmů či seriálů, které se v Žatci natáčely, interaktivní výstavu Historie neobyčejné tužky, jejíchž součástí je sbírka největšího sběratele tužek v ČR – pana Emanuela Petráně či aktuální výstavu obrazů v hlavním výstavním sále. Koncerty, přednášky, workshopy, výstavy – to vše naleznete v Galerii Sladovna. Otevírací doba je totožná s Chrámem Chmele a Piva, od úterý do neděle od 10 do 17 hodin, v prázdninových měsících také rozšířená i o pondělí.

Klášterní zahrada

Klášterní zahrada je místem odpočinku a relaxace. Je součástí komplexu Chrámu Chmele a Piva a sousedí s Kapucínským klášterem. Ve vrchní části zahrady najdete bylinkovou zahrádku, tradiční tyčovou chmelnici, vinici a dětský koutek. Spodní části dominuje kašna Chmelových rytířů, busta Jana ze Žatce, květinové záhony a zeleň. Na své si přijdou i ti nejmenší díky několika pávům, kozí rodině či andulkám. Nad celou zahradou bdí socha statečného Boreše, strážce a ochránce města. 

Aktuální informace o prohlídkách, otevíracích dobách, akcích a mnoho dalšího naleznete na našich webových stránkách www.chchp.cz nebo na facebookových stránkách Chrámu Chmele a Piva.