O důvod víc, proč přijet do Prostějova

17. června 2021 | | | | | |

  Jsou stovky důvodů, proč by se město Prostějov mohlo, a dokonce mělo stát vyhledávaným turistickým cílem. Pravda, nestojí zde zámek proslulý slavnými šlechtickými majiteli, okolí města nezdobí monumentální zříceniny. Prostějov je v mnohém jiný než běžně protěžované destinace. Prostějov je svůj, je hanácký, je příjemný a srozumitelný, vybavený službami, které nebudou ruinovat vaše dovolenkové plány. A vždycky ještě něco navíc. 

Nemusí se vždycky jezdit tam kde vás běžně cestovní kancelář nebo „turistický pouliční provoz“ nutí doslova proběhnout nějaký okruh, protlačit se ke stolu v restauraci nebo najít místo na parkovišti. Může se jet i do Prostějova. V uplynulých měsících jste se mohli dozvědět něco o „prostějovských svatých i nesvatých“, o Stolpersteinech, o zajímavých stavbách i osobnostech. Vše si můžete vyhledat i na našem webu; hlavně pak přímo v Prostějově.

Často je Prostějov prezentován fotografiemi výstavní radnice. Dnes připomínáme další prostějovský architektonický drahokam – Národní dům – krystalická secese! Inu Kotěra!

 A teď zase něco na víc:

Začneme trochu od lesa. Důležité je vidět. Dobře, ostře, a pak také s porozuměním a poučeně. Technicky vzato – mít dobrý zrak. Proto často nosíme brýle a kdo se se skly na očích necítí, používá čočky.

Teď už víte, o čem, a hlavně o kom bude řeč: profesor, vynálezce, skvělý technik a poctivý člověk Otto Wichterle, Wichterlova rodina a Prostějov.

Město Prostějov pro návštěvníky připravilo v duchu Komenského „Školy hrou“ elektronického průvodce „Skrytý příběh“, který vás provede městem po stopách slavného Otto Wichterleho. Přijměte tedy i od primátora Františka Jury pozvání do půvabného hanáckého města:  „Hra může být vítaným zpestřením pro volné dny, a to nejen pro návštěvníky města, ale i pro místní.O co vlastně jde? Vyberte se cíl výletu, stáhněte si do mobilu připravenou misi s off-line mapou, audio nahrávkou příběhu a herními instrukcemi a vydejte se za zábavou:Na každé trase se účastníci zaposlouchají do příběhu vyprávěného historickou postavou, která je spojena s daným místem, a která právě řeší nějaký malér nebo obtížný záměr. Na jednotlivých zastaveních účastnící pomáhají posunovat historii tím, že řeší úkoly, a za to sbírají body. Před časem jsme vyzvali občany, aby sami navrhli, kdo že by měl být onou historickou postavou řešící důležitý úkol, a která bude zároveň průvodcem hrou. Návrhů jsme dostali mnoho a nejčastěji se objevoval jako průvodce akademik Otto Wichterle. Skrytý příběh v Prostějově je tak příběhem objevení měkkých kontaktních čoček a já věřím, že se lidem bude líbit.“

Hru snadno a zdarma sáhnete na Google Play nebo App Store.

Trasa věnovaná Otto Wichterlovi začíná u hlavního nádraží, provede vás osmi zastaveními. Na každém z nich si vyslechnete část příběhu tohoto významného vědce a pokud splníte zadaný úkol, můžete pokračovat až k poznání, co byl „čočkostroj“ – tedy úplně první „mašinka“, kterou na výrobu měkkých čoček zkonstruoval sám Otto Wichterle ze součástek slavné stavebnice Merkur.

Kromě toho se dozvíte i nemálo z jeho života.

Pro ilustraci dodáváme pár informací, které možná znáte, nebo neznáte:

Otto Wichterle se narodil v rodině, jejíž slávu a věhlas založil už jeho dědeček František Wichterle, který v Prostějově založil „První prostějovské továrny na hospodářské stroje F. Wichterle“. Díky poválečné „fúzi“ s firmu Kovařík (v roce 1918), se stala poměrně slavnou značkou Wikov – tedy Wichterle – Kovařík. S fukary, lokomobilami, mlátičkami nebo samovazy a dalšími důležitými „udělátky“ se dodnes můžete potkat v řadě muzeí.

 

Víte, že Wikov uměl vyrábět i velmi atraktivní osobní vozy?

Posuďte: Není to nádhera? Potkat dnes na silnici některého z krasavců WIKOV, tak budu v altuálním nebezpečí pádu do škarpy!

Je jisté, že právě v této technické tradici můžeme hledat kreativitu, technického ducha, organizační schopnosti a trpělivost hraničící se zdravou zarputilostí, které slavného profesora dovedly přese všechna úskalí a „hromady klacků naházených pod nohy“ až k ocenění, z nichž tím nemnoho známým, ale velice významným bylo pojmenování asteroidu Wichterle. Stalo se až roku 1994.    

 

Otto Wichterle se narodil 27. října v Prostějově a dožil se krásných pětaosmdesáti let na svém letním sídle v nedalekém Stražisku, kde najdete i jeho hrobku.

V Prostějově na domě, ve kterém žil, se zastavte u pamětní desky – výrazného a pozoruhodného výtvarného díla Daniela Ignáce Trubače z Polešovic.

Turistické informační centrum, nám. T. G. Masaryka 131/12, 796 01 Prostějov,

Tel.: +420 582 329 722, 723, e-mail: informace@prostejov.eu, www.prostejov.eu