Zní to sice jako z pohádky, ale ve skutečnosti by bylo přesnější napsat „SE ŠŤASTNÝM NOVÝM ZAČÁTKEM“. S novým příběhem, kterého se dokonce i vy můžete docela aktivně zúčastnit, který můžete prožít v Ostravě, jen pár kroků od budovy krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kolem nějž vede čtyřproudová ulice 28. října. Středem pak zvoní typické modré ostravské tramvaje mající boky zdobené třemi bílými vykřičníky. Tedy logem náležícím destinační společnosti OSTRAVAINFO!!!. Společnosti, která se kromě provozu několika turistických infocenter stará i o propagaci města, podílí se na práci výstaviště Černá louka a Slezskoostravský hrad, organizuje celou řadu kulturních a promo akcí a nově má v péči i provoz jedné z nejžhavějších ostravských novinek – GROSSMANNOVU VILU.
Dům, který se jako bájný Fénix po dlouhých letech vynořil ze zapomnění. Díky práci nadšených fandů z magistrátu, památkářů, desítek restaurátorů a řemeslníků a odborníků mnoha dalších oborů se podařilo obnovit slávu jedné z luxusních vil, důstojného svědka časů, kdy Ostrava prožívala jednu ze svých konjunkturálních epoch.
Pouhých deset let po slavné válce 1866 se v malém Pustějově ve Slezsku v rodině zednického políra Grossmanna narodil syn František. Stejně jako jeho čtyři bratři byl i František veden k zednickému řemeslu, ke stavařině. Pět let před koncem 19. století úspěšně završil studia na brněnské stavební c. a k. průmyslové škole. Působil ve Frýdku-Místku ve firmě Karla Friedricha, kterou ještě před první světovou válkou převzal – a začalo se dařit.
Když se daří stavební firmě, je čas se usadit v prostředí, které bude prosperitě ku prospěchu. Konec devatenáctého a začátek dvacátého století. – Bélle Epoque! Krásná doba! Pár desetiletí bouřlivého rozvoje průmyslu, kultury, módy… nebylo oboru, který by dobou po první světové válce nebyl pozitivně poznamenán.
Bylo tedy jen přirozené, že i firma Františka Grossmanna prožívala roky úspěchu, jehož stopy jsou na mnoha místech dodnes viditelné: Kostel Panny Marie Královny v Mariánských horách nebo Dům katolických tovaryšů a další.
Krátké, ale intenzivní období meziválečné prosperity vedlo nutně i Františka Grossmanna k uplatnění se i na tehdejší společenské scéně. Reprezentativní obydlí – vila – to byl tenkrát nezaměnitelný znak úspěchu a významu ekonomického i kulturního. Úspěchy a schopnosti bylo třeba dát najevo.
Pro stavitele a zkušeného podnikatele bylo tedy jen otázkou, kde najít vhodný a dostatečně velký pozemek a dát se dopráce. Pouhé dva roky trvalo, než mohli manželé Grossmannovi pozvat do své nové vily první hosty. Hosty, kteří bezesporu museli i tenkrát doslova upadat do stavů obdivného nadšení. Grossmannn dokázal tehdejší poměrně módní dekorativní styl dovést téměř k dokonalosti. Řemeslné provedení nemělo nejmenších chyb a zařízení i vybavení vily bylo dobovým tiskem označováno za pohádkové. Vše, včetně tapet, sochařské výzdoby, cenných obrazů a použitých přírodních materiálů tvořilo oku lahodící komplex, jehož funkčnost byla viditelná už na první pohled. Architektonický celek byl doplněn i bazénem, altánem, kašnou…
Leč – žádné stromy nerostou do nebe, jak praví staré mudrosloví.
Po deseti letech zasáhla svět ekonomická katastrofa, kterou dějěpisné knihy i učebnice ekonomie nazývají velkou hospodářskou krizí. Její důsledky doslova kosily malé i velké, průměrné i úspěšné.
František Grossmann se stal jednou z desítek tisíc obětí hospodářských jevů, které neměl sílu ovlivnit. Trápení, které lámalo i ty nejodolnější ukončil dobrovolným „odchodem“ z tohoto světa.
To už se ale blížily další katastrofické události. Těsně před druhou válkou Grossmannova vila dostala jeden z prvních nešetrných zásahů – stal se z níc bytový dům. Po válce se nevedlo o nic lépe a v půli šedesátých let minulého století se zdál osud kdysi honoshého sídla zpečetěn – nastěhovali so do ní předškoláci i s družinou – a tehdejší majitel – tedy městský národní výbor – nepatřil k nejlepším pečovatelům o hodnoty minulých dob.
Až po roce 2005 se blýsklo na lepší časy.
Šťastný konec trápení?
Nikoliv!
Šťastný začátek nového života architektonického skvostu, který neměl být ani zapomenut, ani zatracen.
Už v roce 1992 byl vile přiřknut statut kulturní památky a dostala se do hledáčku nadšeným lidem, kteří dokázali prosadit její celkovou rekonstrukci a vrátit Grossmannově vile její co nejpůvodnější vzhled zvenku i uvnitř, vrátit nebo znovu podle dochované dokumentace někdy i fotografií vyrobit vše, co bylo nenávratně ztraceno. Samozřejmě že s maximálním využitím dobových materiálů i technologií.
Kdo kdy něco podobného zkusil ví, že je to práce obrovských rozměrů nejen co se týče fyzických výkonů. O finančních nákladech ani nemluvě.
A opět se potvrdilo, že Ostrava je město, které se umí ke své historii postavit rázně a dokončit, co bylo započato. A také zaplatit. Magistrát města Ostravy poskytl nejen záštitu, ale z městské kasy uhradil vše, co bylo třeba.
A tak už letos v květnu mohli první návštěvníci opět vstoupit do prostorů, které byly skoro sto let zapomínány a devastovány.
A opět bych se nebál, alespoň podle vlstního zážitku tvrdit, že i oni, podobně jako my, upadali do nadšení přímo obdivného.
Na svá místa se vrátily překrásné vitráže, z nichž mnohé bylo třeba znovu vyrobit, do původního a zcela funkčního stavu byly vráceny i technické prostory a zařízení – počínaje vodoinstalací, vytápěním a v neposlední řadě i dřevěnými venkovními žaluziemi. Opraveny a s mimořádným úsilím byl vrácen původní vzhled dřevěným interiérovým doplňkům i mobiliáři. I když – některé kusy nábytku se stále ještě vyrábějí ve specializovaných dílnách a jsou průběžně doplňovány. Popsat všechny detaily by vydalo na obsáhlou knihu.
Mnohem, mnohem lepší, než sebedelší popisy bude, když se do Grossmannovy vily přijedete podívat. Prohlídku s odborným výkladem si můžete objednat na webových stránkách www.vilagrossmann.cz.
A nejen to.
Dnes je možné ve vile strávit celý den nebo odpoledne při akci, kterou připravíte pro své přátele, pro rodinnou oslavu nebo pro exkluzivní firemní akci.
Existuje reálný předpoklad, že se její interiéry brzy objeví v některém novém filmu.
S důvěrou se obracejte na adresu:
VILA GROSSMANN, 28. října 1674/131, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
e-mail: info@vilagrossmann.cz, tel.: +420 724 153 457
Vstupenky lez zakoupit i ve kterémkoliv informačním centru:
Infocentrum Elektra, Jurečkova 1935/12
Infocentrum Věž, Prokešovo náměstí 1803/8
Infocentrum Přívoz, Nádražní 164/215
Infocentrum Svinov, Peterkova 1152/14
INFO JIH!!!, Horní 1664/63a
Vše v gesci OSTRAVAINFO!!!