Než se vypravíte do Kadaně, čtěte, co vypráví knihy

25. dubna 2021 | | | | | | | | |

Už bychom jen těžko spočítali, kolikrát jste se na stránkách TRAVEL profi mohli dočíst o Kadani. O městě nevelikém, čítajícím více než osmnáct tisíc duší. O městě, jehož zaznamenaná historie sahá až k roku 1183. O městě královském, kde rok, co rok pořádají slavný Císařský den na památku dvou návštěv krále Českého a císaře Římského Karla IV., blahé paměti Otcem vlasti zvaného. O městě, jehož „živý“ maskot a hrdina večerníčků, se kterými vyrostla už pěkná řádka generací, Maxipes Fík, se řadí do dlouhé řady kadaňských rodáků a významných osobností.

Byť se zdá, že už nemůže dlouho trvat, a opět se budeme moci svobodně vypravit na turistické cesty, stále ještě nevíme, zda to bude za měsíc, dva nebo tři. Ale i kdyby to bylo za týden, dva, stále budeme mít dost času si vyladit svoje emoce a sami sebe k návštěvě města pod bílou špicí radniční věže, s panoramatem kostelů Povýšení sv. Kříže a klášterního chrámu Čtrnácti svatých Pomocníků navnadit krásnou, působivou, poučnou a zábavnou literaturou.

Kadaňský autor Petr Hlaváček opět k ještě větší slávě Kadaně přispěl dalšími tituly, které byste měli mít v knihovně.

V Turistickém informačním centru lze nalézt celou řadu knižních titulů. Většina z nich se váže k městu nebo jeho bezprostřednímu okolí. Šperkem a naší chloubou je výpravná kniha Kadaň – Příběh královského města od našeho „dvorního“ spisovatele Petra Hlaváčka. Tato trojjazyčná publikace popisuje historii Kadaně až po současnost. Její krásné, zlatem se lesknoucí desky a obsah s velkým množstvím fotografií jí předurčují k tomu, aby se stala hodnotným darem nebo krásnou upomínkou na návštěvu našeho královského města.

Loňský prosinec byl bohatý na knižní novinky. Jednou z nich byla Kadaň je Coll – Průvodce neklidným městem. Knihu napsal opět pan Petr Hlaváček, tentokrát ve spolupráci s úspěšným ilustrátorem Jindřichem Janíčkem, držitelem ocenění Ilustrátor roku cen Czech Grand Design a ceny pro mladého tvůrce do 30 let. Kniha je neotřelým průvodcem městem, která na první pohled zaujme svými zajímavými ilustracemi.

Druhou prosincovou novinkou byla publikace Židovská Kadaň – Příběhy vytěsněné z městské paměti také od Petra Hlaváčka. Přibližuje dějiny židovské komunity v Kadani až po temné období druhé světové války.  Poutavým způsobem jsou zde uchopené příběhy ze smutné kapitoly kadaňských dějin, které jsou i přesto nedílnou součástí naší historie. Popisuje osudy patnácti židovských rodin, z nichž většina skončila tragicky.

Právě vychází nová kniha taktéž z pera historika Petra Hlaváčka nazvaná Staré pověsti kadaňské. Doprovází ji originální kresby grafika, básníka a hudebníka Jiřího Slívy, známého karikaturisty, kterého s Petrem Hlaváčkem spojuje mnohaleté přátelství. Jiří Slíva je proslulý svým humorem a nadsázkou. Kombinací často hrůzostrašných příběhů a humoristických ilustrací tak vznikl unikátní (a nečekaný) pohled na historickou paměť někdejšího královského města Kadaně. Přijměte pozvání do světa kadaňských pověstí, zalidněného hrdiny, krásnými dívkami i padouchy, v němž potkáte i víly, vodníky, trpaslíky, kostlivce, čerty, upíry a jiná strašidla. V knize naleznete příběhy o divožence Violantě, kostlivci Zachariášovi nebo katu Ignácovi a upíru Myslatovi, nechybí ani vyprávění o šíleném Maxovi, rytíři Ojířovi či templářských pokladech. Unikátní publikace shrnuje zdejší nejdůležitější pověsti, včetně velmi poučného příběhu o kamenném psu na Bílé věži kadaňské radnice.

Všechny tyto knihy si lze zakoupit v Turistickém informačním centru Kadaň.