Nejsou hole jako hole …

10. února 2021 | | | | | | |

… ale zkuste to bez holí. Ale ne! Vůbec nemáme na mysli hole vycházkové, tak zvané „špacírštoky“ nebo dokonce hole liktorské. Jde o hole ryze sportovní. Hole, bez nichž je velice obtížné se pohybovat na vrstvě vody ve skupenství lehce sypkém, tedy na sněhu a zhola nemožné je bez nich prohánět po zelených pažitech bílý míček ve snaze jej co nejméně údery dopravit do předem připravené jamky.

Ano, máte pravdu, řeč je o běžeckém lyžování a o golfu. Nezvedejte obočí a necinkejte drobnými v kapse. Klást vedle sebe téma holí lyžařských a golfových se možná zdá nelogické, ale jen do chvíle, než vás přivedeme do míst, kde je to naprosto v pořádku. Do Golf & Ski resortu Pythagor na okraji půvabné vesnice Kořenec – kde jinde než v našem oblíbeném nejsevernějším koutě Jihomoravského kraje, kde Drahanskou vrchovinu a Malou Hanou spojuje přírodní park Řehořkovo Kořenecko.

Teď nám laskavě dovolte vrátit se na pár chvil do historie. Je mnoho informací o začátcích golfu i lyžování. Golf má asi nejvěrohodnější kořeny ve Skotsku, lyže zase ve Skandinávii. Jak to ale bylo v naší české kotlině a pod moravskými kopečky?

Víte, že v archivech je ukryt nenápadný účet poslaný správci královské pokladnice Jiřího z Poděbrad, kterým jistý jindřichohradecký sedlář požaduje zaplacení kulaté částky za ušití několika kožených míčů plněných, myslím že žíněmi, určenými ku hře „kolef“? Že by i sám Poděbrada honil zahnutou holí po loukách a parcích v Poděbradech nebo Kunštátu koženou kuličku? Inu – proč ne?

A lyže? I když prý Skandinávci na ohlazených fošnách klouzali po sněhu už v šeru dávnověku, Češi si počkali na skutečné lyže s ohnutou špičkou. Měřily prý až tři a půl metru, ale jsme národ chytrý, tak se naše jasanky brzy zkrátily na vhodný poměr k našim mírám. Navíc i já sám patřím k pamětníkům a mohu se směle pochlubit, že moje první ski byly fakt z jasanu a vyrobil je pro mě i bratra můj prastrýc – pilař a opatřil je důlkadnými koženými řemínky.

Nebudete věřit, ale dvoje dospělé jasanky mám ještě schované – až přijde čas, zprovozním je vyrazím. Kam?

Přece na Kořenec, do výchozí „stanice“ několika větví krásných běžeckých tras Drahanskou vrchovinou.

Tak si vyberte. – mapky okruhů, ale jen některé.

Je už jen na vás, zda si počkáte, až dám vědět, že jedu a připojíte se, nebo podlehnete neodbytnému nutkání a vydáte se do bílých stop sami. Ať tak, nebo tak, budeme velice poctěni, když dáte na naše rady a doporučení a vyrazíte na trasy spojující Kořenec se Suchým, Velenovem, Okrouhlou, Benešovem nebo Skalkami sami třeba už zítra. I když zrovna dnes nejsou podmínky pro oblíbenou severskou disciplínu ideální, nebojte se, ze pár dní bude zase bílo a kluzko.

Tak abyste věděli, na co se máte těšit a připravit, čtěte dál:

Na velké informační tabuli před hotelem a restaurací u parkoviště, kde můžete pohodlně a zdarma zaparkovat, si podle přehledné mapy můžete zvolit jeden z osmi okruhů. Pokud by bylo tak ideálně, že se vám osm nebo deset kilometrů bude zdát málo, spojte si dva okruhy dohromady a už budete mít skoro půlku Jizerské padesátky. To nezní ta špatně, ne?

No, a pokud by se stalo, že ještě, než skončí zima se věci spraví tak, že i hotel a restaurace Golf & Ski Resortu Pythagor budou moct nabídnout vše co mají k vaší plné spokojenosti, můžete na Kořenci strávit třeba celý zimní víkend.

Určitě neprohloupíte.

Kořenec a okolní přírodní park Řehořkovo Kořenecko mají svoje nesporné půvaby. Kdyby vás zajímalo, proč právě Řehořkovo Kořenecko, pak vězte, že akademický malíř František Řehořek, rodák z nedalekých Boskovic, absolvent akademie, stejně jako mnozí jiní narukoval do první války, po návratu z fronty hodně cestoval, studoval, aby se posléze vrátil do rodného kraje a maloval milovaný kout Drahanské vrchoviny: z jeho palety se zrodily krajiny, venkovské scény i místní kroje. Obrazy s jeho signaturou najdete v řadě velkých galerií a při troše štěstí je tu a tam najdete i v aukčních síních.

A tak pokud se stane a nebude dost bílo a kluzko na lyže, můžete se vydat do zdejšího Muzea obce Kořenec, jehož fasádu zdobí pamětní deska Jiřího Pelikána. Kdysi zde krátce pobýval, ale víc si jej mnozí ještě budou pamatovat jako ředitele ČS televize koncem šedesátých let, později emigranta a podporovatele domácího disentu. Po roce 1989 se vrátil a radou i finančními dary pomohl muzeum zbudovat. Za pozornost stojí nástěnná malba na stěně vstupního prostoru do Muzea, kterou vytvořil akademický sochař Buřival – kromě jiného budovatel prvních základů dnešního Golf & Ski resortu Pythagor, a.s. Neměli byste vynechat ani prohlídku kamenné stavby bývalého větrného mlýna. V objektu někdejší sýpky najdete další malé expozice, ve kterých jsou vystaveny a popsány tradiční kořenecké kroje, kolekce drobného nářadí, nádobí a potřeb nezbytných pro domácnost, v jaké žili na Kořenci a v okolí před více jak stoletím.

Zdaleka to ale není všechno, čím vás Kořenec, Řehořkovo Kořenecko a Golf & Ski Resort Pythagor mohou zaujmout. Ale musíme si něco nechat i na příště.

Intermezzo:

Tomuto nebudete věřit. Stojím u informační cedule před hotelem Golf & Ski Resort Pythagor, dva dny krásně sněžilo, je deset hodin před polednem a trochu mrzne. Obloha sice není šmolkově modrá, ale tu a tam se mezi mraky, které slibují ještě nějakou sněhovou přeháňku, prokoukne sluníčko.

Červená bunda a modrá čepice nad veselým, širokým úsměvem, rozmáchlé gesto holemi a dlouhý skluz! Zdá se, že omyl je vyloučen. Ještě pár odpichů a je to jasné: Kamarádka, kdysi spolužačka z boskovského gymplu Jitka. Setkání jako na zavolanou. Řemeslo zavelí a po pár větách na přivítanou jdu na věc:

Jitko, vím, že máš stopy a trasy v okolí Kořence, Benešova, Suchého, Velenova projeté, a ne jen jednou. Co sem tebe a tvé přátele láká?

Jitka jede!

„Když miluješ, nemáš co řešit“ . Takhle to mám v zimě na běžkách, a pak od jara do podzimu pěšky nebo na bicyklu. Příroda Drahanské vrchoviny je lesnatá, kopcovitá a rozmanitá. Mírné vlnění krajiny je přívětivé a dovoluje zvládnout i dlouhé trasy všem. Méně zdatní nebo méně zkušení si užívají možností tu a tam se zastavit a kochat se krajinou. Kdo ale chce, aby mu jeho vnitřní tachometr natočil úctyhodné kilometry, může přejíždět z jedné trasy na druhou, a pořád ještě bude mít mnoho kilometrů a zážitků před sebou.

Proráželi jsme tu sněhem stopy v okolí s našimi dětmi, když byly malé a když dorůstaly a dnes sem chodíme s vnoučaty. Kopce, rozlehlé louky, lesy. To všechno se zde malebně vlní od Boskovic k Vratíkovu, přes Okrouhlou k Velenovu, dál k Benešovu a přes Skalky až do Protivanova, k Malému Hradisku a zpět na Suchý. I když bývaly tradiční – a snad zase brzy budou –zastávky ve vesnických hospůdkách na čaj nebo zabíjačkovou dobrotu, v baťůžku si vždycky vezeme v zimě termosku s čajem, ovoce a něco od Mikuláše nebo ze stromečku ( děti tomu říkaly „polepšo“ )

Víš, tady si tě to prostě podmaní. Když si zde na Drahanské vrchovině vyzkoušíš lyže nebo kolo, přestaneš počítat kilometry. Všimla jsem si, že statistika tras baví vás – kluky. Já ale kilometry ani neřeším, protože to zde znám. Silnější je chuť koukat, poslouchat, užívat si náladu a radost z pohybu, pozorovat proměny přírody, něco i fotím.

Vlastně sem jezdíme už od mládí. A víš, co je ještě na těchto místech skvělé? Že se na ně i s běžkami dostaneš bezstarostně i linkovými autobusy.

Od doby, kdy i nám běžkařům a cyklistům začal nabízet své služby Golf & Ski Resort Pythagor, dostaly naše zimní radovánky jinou dimenzi! Někdy nás už v prostřed týdne potěší domácí polévkou, či klobáskou, nebo něčím sladkým a posilujícím po aktivním pohybu na zdravém vzduchu. (To víš, že nadmořská výška je tu všude okolo 700metrů, že?) S příjemnou únavou po těle je pak posezení v pohodlných fotelech u plápolajícího krbu jako z pohádky. Obsluha se usmívá a vůbec – jsou zde k nám vždycky velice vlídní a hodní. Nevadí, že jsme se zde neubytovali, i tak jsme pro profesionálně připravený personál stejně vážení hosté.

Tak nějak tak si tě pamatuju ze studentských let – ani ti nemusím klást otázky, víš dopředu, co bych chtěl slyšet a co by naši čtenáři měli číst. Ale přece: letos i zde sice sníh napadl, a ještě určitě nějaký čas bude, ale je a bude i nadále řada věcí z hygienických důvodů zapovězených. Jak se s tím vyrovnali tady v Pythagoru a v okolí?

Řekla bych, že skvěle. Dělají, co mohou a dělají to dobře. Teď, když tu leží sníh– můžeš si i mimo víkend přes výdejové okénko s rouškou koupit nejenom polévku a v klidu ji sníst buď venku, ale i oddechnout si v prostorné dvoraně. A všude je dezinfekce.

Můj srdečný dík patří partě obětavců na sněžných skůtrech, kteří pečují o trasy. A oni pro letošní nápor lyžařů navíc zajistili a upravili několik odstavných parkovišť poblíž okolních vesnic. Problémy, jako ve vyhlášených horských lyžařských centrech, zde nevidím. Běžkaři se na sebe usmívají, chovají se lidsky. Jezdí se ponejvíce ve dvou, anebo rodinky s dětmi.  Lidé se drží v odstupech a na trasách jsou rozptýleni v krajině. Jen málokdy se stane, že se někde potká víc lidí najednou. Ono je to zde skoro i nemožné. Kdo nevěří, ať přijede.

Všichni se ale těšíme, že se brzy situace zlepší a že si užijeme ještě letos i běžek. A jak jen jarní slunko vysuší cesty a stezky, budeme opět šlapat do pedálů. Přijedeš taky?

Na sám konec ještě jednu otázku – golf hraješ?

Musím přiznat, že nabídky a možnost vzít do rukou i jiné hole než běžkovky, jsem už měla. To tedy máš pravdu, že nejsou hole jako hole! Řekla bych, že povahou ale nejsem golfistka, to vím jistě. Kořenecký „Golfáč“ – to je jiné – ten miluju.

 Taky máte dojem, že by to chtělo ještě něco na závěr?

Jistě – tak tak tady to je:

Tvrdí se, že s golfem se může začít kdykoliv. Možná panuje jakýsi falešný dojem, že golf je sportem bohatých, vyvolených, trošku snobů. Ale pravda to není. Už ze své prapůvodní podstaty je to sport v zásadě jednoduchých pravidel a jen obtížně se v něm dá šidit. Chcete to také zkusit? Máte možnost! Kdokoliv z vás, mladí starší i více dospělí! Všichni budete mít možnost hned, jak to situace dovolí, do Golf & Ski resortu Pythagor přijet a absolvovat celodenní kurz – zdarma. Půjčí vám zde vhodné hole, dostane se vám základních instrukcí, a především možnost si stoupnout na odpaliště a zkoušet, a pálit, a znovu zkoušet, až přijdete na to, jakým fíglem, s jakým fištrónem je třeba se postavit, rozmáchnout a perfektně trefit tu malou bílou kuličku, aby letěla tam, kam má. Pak se třeba i pro vás stane golf tím, čím byl pro dávné skotské pastevce nebo pro krále Jiřího z Poděbrad. Přinese vám radost ze hry a pohybu, z dlouhých přechodů od jednoho greenu k druhému a třeba i potěšení z dišputací se spoluhráči. Ani . Oni přece taky nehráli o velké peníze nebo to slavné zelené sako.

Tož, na shledanou na Kořenci.

Informační centrum Kořenec Golf & Ski Resort Pythagor, a.s., Kořenec 174, 608 01 Boskovice, tel.: +420 516 468 020, mobil: +420 731 478 974,

e-mail: recepce@korenec-golf.cz, www.korenec.golf.cz