Na Šumburku 1. ledna 2021 brzy ráno

1. ledna 2021 | | |

Středověcí klášterečtí Šumburkové museli být docela „pěkná“ rodinka. Kdo ví, proč kdysi ve 13. století opustili svoje rodné Sasko – Anhaltsko, aby v Čechách postupně získali Perštejn, Egenberk a Šumburk. K tomu kromě jiného i Kadaň a Klášterec nad Ohří. Bohatli, hospodařili a jak už to v rodinách někdy bývá, nakonec se do sebe pustili. Z důvodů zřejmě politicko zištných. Jedna půlka šla za Jiříkem z Poděbrad, druhá skládala poklony saskému Fridrichovi. Na konec české odnože Šumburků vymřely ve století šestnáctém, a kromě jiného nám do dnešních dnů zanechali i hrad Šumburk, jednu z romantických památek v Dolním Poohří. I když pozdějšími majiteli byli ještě Ilburkové a Fictumové, jako Šumburk byl zván po staletí v zemských listinách a pod stejným jménem jej dodnes najdete i na turistických mapách.

Tolik ke stručnému představení zříceniny a někdejších majitelů.

A tak dodnes se chodí nebo běhá do kopce na vršek Šumná nejen kvůli sportovnímu výkonu, ale i za zajímavým zážitkem a třeba i atraktivními fotografiemi.

Nevím, kolik lidí z Klášterce nebo odjinud si ráno na Nový rok, tedy ještě za ranního šera 1. ledna 2021 usmyslelo si provětrat hlavu, srovnat myšlenky, nebo jen tak „vypustit páru“ výšlapem na Šumburk. Možná jich bylo víc, ale s jistotou víme jen o jednom. Místostarosta Klášterce nad Ohří David Kodytek byl zřejmě první, kdo měl letos možnost vidět Šumburk, jeho zubaté zbytky v mlze, pološeru a polosvětle. V atmosféře, která by v barrandovských nebo hollywoodských ateliérech stála pořádný balík a stejně by to nebylo ono.

Posuďte sami:

 Ke svému novoročnímu zážitku nám místostarosta Klášterce nad Ohří David Kodytek podotknul:

 „Klášterec má krásnou polohu a velký potenciál pro rozvoj cestovního ruchu. Šumburk je moje srdeční záležitost, chodím sem čerpat energii.“ 

Nemáte chuť využít snahy davu, který se rozhodl špatně parkovat pod horskými středisky, šlapat s lyžemi na zádech nebo v zápřahu sáněk do kopce, aby pak s jakýmsi pocitem, jak na všechny vyzráli sjeli dolů a místo toho si vyšlápnout na Šumburk? Nebo se projít kolem Ohře mezi Klášterce a Kadaní, či si konečně prohlédnout Klášterec nad Ohří v klidu a pohodě?

Víte, mnoho věcí je jinak a asi ještě dlouho bude.

Proč bychom měli tak zoufale lpět na tom, že musíme do Alp. Krkonoš, na Ještěd, do Jeseníků nebo Beskyd, když víme, že to bude spíš otrava?

Proč všichni chtějí kamsi, kde je přeplněno, ač nemá být, aby si pak vylívali srdíčka na sociálních sítích a vinili kde koho z kdečeho.

Celé naše Česko, celá Morava a Celé Slezsko a samozřejmě i celé Dolní Poohří mají tolik zajímavých, krásných, více méně neznámých nebo málo protěžovaných míst, památek a lokalit! Kdybyste se rozhodli je všechny objevit a navštívit, byť na krátkou dobu, museli byste začít už v první třídě „obecné“ školy. A pak se dožít poměrně nezvykle vysokého a po čertech zdravého věku.

Tož neváhejte a začněte. Klášterec nad Ohří, zřícenina Šumburka, řeka Ohře, a vlastně celé Dolní Poohří jsou ideálním terénem, lokalitou s takovým množstvím turistických cílů, o jakých se turistům v Čechách jižních na Vysočině, Hané, na Moravě jižní a určitě i v podkrkonoší, na Valašsku nebo na březích řeky Moravy ani nesnilo.

Ale to by asi mohlo platit i naopak.

Turistické informační centrum

nám. Dr. E. Beneše 85, 431 51 Klášterec nad Ohří

tel.: +420 474 359 687, e-mail: icklasterec@muklasterec.cz, www.klasterec.cz,