MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ NA VELETRHU ITEP PLZEŇ 2023

17. září 2023 | | | | | | | | |

ITEP 2023 ve znamení technických památek  Je to tak. Už za necelý týden budete všichni mít možnost společně s námi všemi, a především s Plzeňským a Moravskoslezským krajem prožít tři fantastické dny…

ITEP 2023 ve znamení technických památek 

Je to tak. Už za necelý týden budete všichni mít možnost společně s námi všemi, a především s Plzeňským a Moravskoslezským krajem prožít tři fantastické dny na veletrhu ITEP 2023 v Plzni, v hale TJ Lokomotiva Plzeň. Letos ve znamení technických památek.

Téma technických unikátů, památek, řemeslné zručnosti našich předků a chytrých řešení technicky zdatných inženýrů a podnikatelů nejméně dvou posledních století nabylo pro ITEP zvoleno náhodně. Jako vždy, realizační a produkční tým Plzeňského kraje opět prokázal, že umí vymyslet, zorganizovat a zpropagovat svůj ITEP s moudrostí i vtipem.

Je tedy naprosto přirozené, že partnerským krajem ITEPu 2023 se stal Moravskoslezský kraj. Kraj, kde je technických památek pohříchu nejvíce a nejhustěji v celém Česku. A navíc, umí si jich vážit, využít je a představit turistům celého České republiky, Evropy a nebojím se tvrdit i celého světa nejen jako komerční cíle, a tak říkajíc sub speciae aeternitatis.

Je tedy zřejmé, že mezi veletržními stánky a při prezentacích na pódiu se blíže seznámíme třeba s jedinečnou kolomaznou pecí v Plzni Bolevci, ke které vede značená Sigmundova stezka. Jako malý bonu můžete navštívit dřevěnou skulpturu Hurvínka v šišce. Inu, proč ne?

Nebo vás zaujme vodní hamr v Dobřívi. Kdysi zde stával hamr dřevěný, ale v půli 19. století si technický rozvoj vyžádal jeho přestavbu a technické vybavení k výrobě kovaného nářadí. Tak, pokud jste zatím tápali, k čemu že hamr sloužil, už víte, že to byla vlastně vodní kovárna schopná pracovat i s velkými kusy kujného materiálu. Nejen proto se zde každoročně pořádají Hamernické dny.

Výčet technických památek by nebyl krátká, tak ještě alespoň připomeňme krásné vodní dílo – Vchynicko-tetovský plavební kanál v Srní.

Za ostatními technickými památkami nejen Plzeňského kraje přijeďte už tento čtvrtek na veletrh ITEP.

Avšak!

Až se se svými technicko-turistickými trumfy na ITEPu vytasí Moravskoslezský kraj, mnozí nebudete vědět, kam s očima a hlavně – kam se vypravit ještě letos na podzim, kam v zimě a kam na jaře.

Velká a jistě i poutavě připravená expozice Moravskoslezského kraje bude nejen atraktivní, ale i působivá, a hlavně otevřená všem, kdo se budou chtít seznámit úžasným projektem TECHNOTRASA.

Co všechno se pod názvem TECHNOTRASA skrývá, bychom v této reportáži nedokázali dost podrobně popsat. Počínaje montánními památkami, přes architekturu dělnických kolonií, panoramata Dolní oblasti Vítkovice nebo dokonale rekonstruované bunkry a opevnění z dob před druhou válkou až po technická muzea nebo Krajinu břidlice, to bude přehlídky mimořádně zajímavá a poučná. A to ještě netušíte, kolik ukázek řemeslných dovedností a šikovnosti lidí ze severní části Moravy a celého Slezska budete moct uvidět, poznat a třeba si i některé činnosti vyzkoušet.

Prohlédnout si můžete zmenšená model těžní věže, děti se mohou vyřádit na tematickém nafukovacím hradě, ti větší by si měli vyzkoušet, jak se mlelo obilí … ale hlavně – ptejte se, zajímejte se a pak přijeďte. Moravskoslezský kraj je turisticky mimořádně bohatý a atraktivní. Aniž bychom jakkoliv turistickou atraktivitu zbytku republiky.

A to ještě nesmíme zapomenout na krajové speciality všech šesti destinací Moravskoslezského kraje. Osazenstvo expozice je už nyní připraveno vám poučeně a ochotně vysvětlit, poradit, nabídnout vše, co by vás m mohlo zaujmout.

Štramberské uši – asi. nejznámější regionální lahůdka Moravskoslezského kraje – zda budou na veletrhu ITEP i takto plněné a zdobené nevím, ale – Štramberské uši budou! A nejen uši!  Foto z webu usiska.cz.

Mimořádnou a na veletrzích ne zrovna obvyklou aktivitou bude i výukový program pro školy, do kterého se Moravskoslezský kraj aktivně a zapojí s využitím všeho, co by mladou generaci mohlo zajímat.

Celým veletrhem ITEP se ponese jako červená nit soutěž „Itepácká industriální stezka“ – Moravskoslezský kraj na ní nebude chybět. Přijďte si zasoutěžit! Přijďte něco atraktivního vyhrát!

Prezentace Moravskoslezského kraje na hlavním veletržním pódiu proběhne v sobotu od dvou hodin po poledni. Tu si fakt nenechejte ujít!

Ostatně, stejně, jako celý ITEP.

Více a přehledněji si můžete technické památky obou krajů zmapovat na webových stránkách

www.turisturaj.cz  , www.itep-plzen.cz

a

www.mstourism.cz

www.technotrasa.cz