Lásky pod chmelovými šiškami

29. května 2022 | | | | |

Ač květen, lásky čas už míří ke svému konci, nevíme, a snad ani není třeba, abychom věděli, kam koho zval hrdliččin hlas. Někdo šlape tradičně na Petřín, jiným bychom se…

Ač květen, lásky čas už míří ke svému konci, nevíme, a snad ani není třeba, abychom věděli, kam koho zval hrdliččin hlas. Někdo šlape tradičně na Petřín, jiným bychom se rádi zavděčili něčím novým, třeba nečekaným. Lásky lze prožívat, hledat i získávat kdykoliv a skoro kdekoliv. Netřeba pátrat po místech literárně proslulých nebo opředených pověstmi. Netřeba čekat na další první máj. Zkuste něco nového. Lásky přece kvetly a určitě znovu pokvetou i v atraktivním městě Žatci, kandidátu na zápis do seznamu UNESCO a bezesporu také na chmelnicích.

Pravda, chmelnice sice na první pohled nemá půvabů srovnatelných s rozkvetlými parky nebo zahradami, kde ze stromů sněží bílé okvětní lístky. Ale kdo se umí dívat a má přiměřenou dávku fantazie, bude umět ocenit krásu vyrovnaných řad dřevěných sloupů pospojovaných v důmyslném pořádku drátěnou sítí, po které se začíná vinout ta naše vzácná zelenina – chmel.

Kdo opravdu chce, může na chmelnici, kolem chmelnic i s chmelem prožít lásek dokonce několik.

Na vášnivý polibek pod chmelovou šiškou si budeme muset počkat až do srpna, ale kdo nechce čekat, nemusí. Nicméně: i když jsou už dávno pryč časy, kdy zamilovaní starci na chmelu „…horovali pro texasky, a sedmnáct jim bylo let…“, možná si nejen pamětníci našeho nejkrásnějšího a také nejstaršího „mjúziklu“ přijedou vyzkoušet, zda stále platí, že „…chmel je naše zlato…“.

Přijeďte do Žatce co nejdříve a nechejte svoje libido pokoušet chmelem ve všech stádiích růstu, produkce a užití. Uvidíte, kolik lásek se vám nabídne.

K těm nejrychlejším asi bude patřit láska ke chmelovému moku. K našemu českému pravověrnému, dokonalému a staletími šlechtěnému pivu, které by bez žateckého ranného červeňáku nebylo. Respektive asi bylo, ale žádnou vášeň by v nikom neprobudilo. Tak bude-li mokro na pěší výlet na chmelnice a příliš kluzko na jízdu kolmo mezi štoky, zajděte na žatecké náměstí k nejmenší chmelnici na světě, zavzpomínejte na nález nejstaršího pivaře a pak vzhůru ke Chmelařskému muzeu a pak rovnou do Chrámu Chmele a Piva. To už budete touhu po žateckém pivu nejen cítit. Tu budete naplno prožívat! A protože tak trochu odložené toužení přináší ještě intenzivnější naplnění, vyšlápněte ještě na Chmelový maják. Teprve po sestupu na pevnou zem si dopřejte posezení v restauraci U Orloje, kde se už znovu vaří po všech čertech dobré pivo. O samotném orloji a o významu několika jeho scén, jakož i o pivu z minipivovaru U Orloje, jak je skvělé, k čemu chutná nejvíc, v čem spočívá jeho schopnost přinášet dobrou náladu a samozřejmě i o Žatci si nechte vyprávět od jednoho z báječných znalců, Karla Havelky.

Za chvíli vám bude jasné, že jste našli další chmelovou lásku – tedy celé město  Žatec.

Město chmele a piva, které před lety finančně i morálně podpořilo vznik Chrámu Chmele a Piva. Úžasný areál, kde se o rostlině Humulus lupulus, tedy chmel otáčivý, dozvíte všechno.

Jak se pěstoval a sklízel mnoho století před Starci na chmelu, jak je to dnes, ale i to, že než je možné jej vůbec sklidit, je třeba umět celou řadu úžasných řemeslných dovedností. Rád občas tvrdím, že chmelařství si zasluhuje přinejmenším stejnou pozornost, jako třeba rybářství, vinařství nebo dokonce umění stavitelské.

Víte, že většina milovníků piva vůbec netuší, že chmelaři mají svůj rytířský řád?

Kdysi dávno, ve čtrnáctém století, jej založil Jan Neohrožený, syn Filipa Odvážného v Dijonu jako vyznamenání a poctu „…všem pánům, kteří přispěli svou prací k rozvoji této ušlechtilé rostliny…“

Lze dosáhnout tří stupňů chmelového rytířství:

Základní stupeň je dán titulem Rytíř chmelového řádu.

Vyšší už je hodností Officer chmelového řádu a nejvyšší pozice nese důstojnou pozici Commander chmelového řádu.

Víte, že v Česku máme deset Officerů a tři Commandery? A není to nijak bezvýznamné – udílení je věcí celého řádu a odehrává se na opravdu významných místech kdekoliv ve světě.

Skoro bych chtěl tvrdit, že chmelařství by si zasloužilo i nejedno pozvání do všech českých televizí. Mezi „hvězdičkami“ které se na obrazovkách promenují každou chvíli by se neztratili, a dokonce i sám Žatec by mohl ve kdejakém důstojném pořadu na prime time sehrát více, jak důstojnou roli. Vždyť je žhavým kandidátem na zápis do seznamu chráněného dědictví UNESCO. Víte díky čemu? No přece díky chmelu!

Tak až se vážně, uváženě, ale natrvalo zamilujete do města, chmele i piva, rozhlédněte se do okolí.

Jen pár kroků od Chrámu Chmele a Piva, přímo pod Chmelovým majákem najdete sídlo Destinační agentury Dolní Poohří, kde můžete získat mimořádně kvalitní, bohatý a zasvěcený informační servis o celém regionu, jehož turistický potenciál je více než nemalý.

Nakonec i v archivu našich reportáží a článků můžete virtuálně brouzdat celým regionem Dolní Poohří od Klášterce nad Ohří přes Kadaň a Louny až do Žatce.