Krásná, Kadaň je krásná…

28. ledna 2021 | | | | |

... do Kadaně, do Kadaně , každou chvíli jezdím…. Je tomu už devatenáct let, co jsme poprvé přijeli do Kadaně. Musím přiznat, že do té doby to pro nás bylo město, které jsme znali jen z jakési semaforské pop písně, ve které „… strejček Nimra koupil šimla v Kadani…“. Že ke Kadani patří Maxipes Fík i se svým hlasem Josefa Dvořáka, že nad Kadaní stojí fantastický klášter Čtrnácti svatých Pomocníků, že je Kadaň dodnes zapsanou „vinařskou obcí“ a že zde dvakrát byl císař Karel IV., a že zde mají nejužší uličku v Česku, tzv. Katovu uličku, a mnoho dalšího jsme se dozvídali později a postupně. Leč skoro naráz jsme se do Kadaně zamilovali. Čím déle a častěji jsme do města pod dvěma věžemi kostela Povýšení svatého Kříže nad řekou Ohří jezdili, tím hlubší vztah se rodil. A trvá dodnes. S vírou, že ani my nejsme Kadani lhostejní. S vírou, že i pro kohokoliv z vás se Kadaň může stát městem, kam se rádi budete vracet, že i vás bude Kadaň pokaždé vítat s radostí.

Stačí jen maličkost. Musíte přijet. A k tomu potřebujete pár argumentů, několik důvodů a přesvědčení, že návštěva města, které oprávněně dodnes používá přídomek „královské“ vás přinejmenším uspokojí. To vám můžeme dnes a kdykoliv jindy garantovat. Máte-li oči a chcete vidět, máte-li uši a chcete slyšet, máte-li srdce a otevřenou mysl, pak ve městě na řece Ohři protékající mezi Krušnými a Doupovskými horami najdete bezpočet důvodů se sem vracet nejméně devatenáct let, jako my. A i potom budete vědět, že existují další desítky důvodů, proč se budete těšit, až vám ze silnice nad městem opět zamává bílá radniční věž.

Radnice v gejzírech průzračné vody z kašny, které se také přezdívá Šlikovský rybník

Myslím, že bude dobré vám, milí turisté, postupně představit Kadaň krok za krokem. Ale nečekejte, že to lze zvládnout naráz. Kdepak! To je běh na dlouhou trať. Tak pro tentokrát nezačneme ani památkami, ani hotely, ani festivaly. Ostatně – to všechno je dnes, a věříme, že dočasně, v omezeném provozním režimu. Dnes vás do Kadaně pozveme za poštovní známkou. Spíš za poštovními známkami. Ať jste filatelisté nebo ne, tyhle stojí za to. Když budete mít štěstí, třeba se vám podaří sehnat i celé dva aršíky, Když ne, v informačním centru jich jistě koupíte aspoň několik, abyste je mohli nalepit na vybrané kadaňské pohlednice a napsat domů, známým, kamarádům tak, jak se sluší a patří: tedy rukou, perem. Na nějaké to selfíčko nebo SMS pak zbude taky chvilka.

První aršík kadaňských známek – už jej máte?

 

Aršík druhý, neméně atraktivní a sběratelsky zajímavý

Dva aršíky, to je padesát známek. Věřte nebo ne, ale na každé z nich je jiná scéna – někde s Maxipsem Fíkem, jinde poznáte Nábřeží Maxipsa Fíka, hrad, klášter, kostel, rozhlednu, Katovu uličku, hradby, Kadaňský orloj na nábřeží, visutou „Lávku Vítka Brandy“, po níž vede cyklostezka a samozřejmě že i Ohři. Řeku, v jejíž hladině se Kadaň shlíží už dlouhá staletí.

Možná vás napadá, kde se vzal nápad vydat vlastní známky. Je to složité? Zeptali jsme se – kde jinde než na radnici. A odpověď, kterou nám poskytl starosta PaedDr. Jiří Kulhánek, je prostá: „… sám jsem filatelista, takže myšlenka, že by Kadaň mohla mít vlastní známky, mě nebyla tak úplně cizí. Věřte, že nebylo těžké dohodnout se s Českou poštou a Státní tiskárnou cenin. Daleko složitější práce nás čekala při výběru témat, která na známky chceme umístit. Vybrat z tolika nápadů a zajímavých míst ty, které považujeme za nejlepší, to byla pěkná fuška. Aby se naše známky staly víc, než jen povinným lístečkem nalepeným na obálce nebo pohlednici. Aby zaujaly i přes svoje malé rozměry, aby vyprávěly alespoň malinký příběh. Sám jsem filatelista a nepochybuji, že se nám podařilo vytvořit kolekci známek, které se stanou sběratelským unikátem. Navíc emise našich známek nebyla nijak veliká a jejich sběratelská hodnota bude brzy ceněná stejně, jako historické hodnoty naší královské Kadaně…“

Je ještě dlouhá řada důvodů, proč je dobré jezdit do krásné královské Kadaně. Jedním z nich je i slavný Císařský den. Akce, která má tak úžasnou atmosféru, že není možné ji nepřipomenout. Nemůžeme jinak, než se s vámi podělit o pár vzpomínek. Samozřejmě přikládáme i pozvánku na ten další, možná už letošní Císařský den připomínající návštěvu cásaře římského a krále českého Karla IV. ve své královské Kadani.

Vždycky je dobré přidat něco navíc. Takže jako malou inspiraci vám dnes předkládáme alespoň dvě zajímavosti, které mohou pozornosti běžného návštěvníka Kadaně snadno uniknout:

  • Z bílé fasády radniční věže shlíží na mumraj na náměstí nenápadná soška psa. Víte proč?

  • Kadaň je skutečně registrovanou vinařskou obcí, i když její původní vinice byly zničeny. Ale v Kadani se už jedna nová vinice rodí a Kadaň má i svého vinaře. Víte, kde vinici najdete?

Právě jste si přečetli několik odstavečků o nádhernéma přívětivém městě Kadani. Byl to zatím jen malý aperitiv. Brzy vám připravíme několik dalších kadaňských chodů, které vám nemůžou nezachutnat.

Jen pár kroků od radnice a Mírového náměstí najdete v tomto nádherně zrekonstruovaném domě Turistické informační centrum

Další informace získáte na adrese:

Turistické informační centrum, Jana Švermy 7, 432 01 Kadaň, tel.: +420 474 319 550, mobil: +420 725 763 497, e-mail: infocentrum@kultura-kadan.cz, www.kadan.eu