KRÁSNÁ, KADAŇ JE KRÁSNÁ …

2. května 2023 | | | | | | |

Ivan Mládek se jistě nebude zlobit, že jsme si tak trošku zmodifikovali jeho pěknou a kdysi hodně populární písničku. Ale když se to tak pěkně zarýmovalo.A když ona ta Kadaň…

Ivan Mládek se jistě nebude zlobit, že jsme si tak trošku zmodifikovali jeho pěknou a kdysi hodně populární písničku. Ale když se to tak pěkně zarýmovalo.A když ona ta Kadaň je opravdu krásná. I když „…ke svý Máně do Kadaně…“ nejezdím, jezdíme do Kadaně z důvodů, které vypočítat v jednom článku je zhola nemožné. Proto nás na náměstí, u Parkánu, na zahradě františkánského kláštera, u kostela Povýšení sv. Kříže, na Nábřeží Maxipsa Fíka nebo kdekoliv jinde, můžete potkat několikrát do roka. A letos zjara, v létě, na podzim a určitě i v zimě opět. Tak přijeďte, můžeme se setkat někde v útulné hospůdce a popovídat si o všem, čím je Kadaň tak úžasná.Protože asi taky nemáte v Kadani Máňu, za kterou byste jezdili, nabídneme vám pár důvodů, proč do Kadaně zajet ne jednou, ale několikrát, ne na jeden den, ale nejméně na prodloužený víkend.

  • Víte, že město královská Kadaň, respektive její domy v historickém jádru a nejbližším okolí se mohou pochlubit docela atraktivním počtem domovních znamení, z nichž některá jsou hodně stará, jiná zase celkem současná? Znáte alespoň některé? Víte, co představují a co znamenají?

  • Ovšem pokračujme. Františkánský klášter, takzvaný „františkán“, zasvěcený Čtrnácti svatým pomocníkům stojí na kopci nad Kadaní už pět a půl století. K této příležitosti v něm byla otevřena zajímavá výstava „Klášter a jeho pán“. Věděli byste, kdo že tím pánem byl? Pokud to nevíte, můžete to zjistit a dozvědět se ještě mnohem, mnohem víc při některé z nočních komentovaných prohlídek.

  • Při procházce po Nábřeží Maxipsa Fíka – kde jinde byste takové našli? – si nemůžete nevšimnout zajímavé skulptury velkého Orloje. Je to replika toho skutečného, pražského hodinového stroje. Ale proč stojí právě zde? V Kadani? Ve městě vzdáleném od Prahy víc jak 100 kilometrů?

  • Historickému kadaňskému náměstí vévodí bílá radniční věž. Bezmála čtyřiapadesát metrů vysoká věž je architektonickým unikátem. Z jejího ochozu je nádherná vyhlídka a až budete shlížet na kameny dlážděné náměstí, jistě vás napadne to, co nás už mnohokrát – vždyť by to mohly být největší sluneční hodiny, jaké jsme kdy viděli. Ale věž a radnice stojí za prohlídku podrobnější a pečlivější – třeba radniční kaple a její interiér! To je opravdu nádhera. Zajímavý je i bývalý byt, vlastně byteček věžného. Je to ve výšce 40 metrů nad náměstím a vchází se do něj přímo z věžního ochozu. Z toho je za dobrého počasí vidět až na hřebeny Krušných hor a občas i Klínovec. Až se vrátíte zpět na pevnou zem, třeba vám neujde i zvláštní kamenná soška psa, který jako by chtěl seskočit z věžního cimbuří. Víte proč?

  • Zřejmě jste si už všimli, že předchozí čtyři černé tečky jsou vlastně otázky. Tak přidáme ještě jednu – prozatím poslední. Rok, co rok se koncem srpna koná v Kadani úžasný CÍSAŘSKÝ DEN ® . Proč císařský? Kterému císaři na počest? A proč právě v Kadani? A vidíte, To už je vlastně několik otázek v jedné. A stále mě napadají ještě další a další. Ty si ale nechám zase na příště.

Pro tuto chvíli máte báječnou šanci odpovědět na otázky buď sami sobě, nebo ještě lépe nám do redakce. Ve spolupráci s královským městem Kadaní se pokusíme autorům tří /nebo raději deseti/ autorům připravit za správné odpovědi nějakou zajímavou odměnu, ocenění.Ale POZOR! Nesmíte být z Kadaně ani z regionu v působnosti Destinační agentury Dolní Poohří. To by pro vás bylo příliš snadné. Mnohem raději bychom uvítali správné odpovědi pocházející od jihomoravských vinic, z hor moravského Slezska nebo z Hané. Ale stejně nás potěší i odpovědi z Pardubicka, Hradecka, Liberecka nebo odněkud ze Zlínska.Odpovědi posílejte e-mailem, prvních deset vyzveme, aby si odměny přijeli vyzvednout přímo do Kadaně.   Tak to zkuste.

Turistické informační centrum

Jana Švermy 7, 432 01 Kadaň

tel: +420 725 763 497, 474 319 550, e-mail? infocentrum@kultura-kadan.cz, Facebook: TIC Kadaň