Klášterecké podzimní turistické hrátky

9. listopadu 2022 | | |

Zase to uteklo jako voda v Ohři. Jarní zelené vlání rychle vystřídaly letní úpaly, a nakonec se i barevně rozmarný podzim rozhodl skrýt své rozmary do občasné mlhy. Ovšem jen do té doby, než celé Dolní Poohří i s Krušnými horami a Doupovem pokryje předvánočně bílé sněhové prostěradlo. Je podzim. To ale vůbec neznamená, že nebudeme mít volné víkendy nebo že si nemůžeme dopřát dalších pár dní dovolené a vyrazit si za povyražením až do Klášterce nad Ohří a okolí. Do města, kde se radnice už drahně let pečlivě a nápaditě stará o to, aby se kdokoliv, kdo překročí hranice městského katastru ani na chvíli nenudil.

Je často pravdou, že se značná část turistické veřejnosti zuby nehty drží zavedených stereotypů: moře, exotika, zahraničí, a tak dále. Znám mnohé, kteří už dvacet let jezdí na stejné pláže někde na slunném jihu nebo na sjezdovky, které znají zpaměti. Znám ale nemálo turistů zvídavých a zvědavých, kteří si neváhají na záda naložit přiměřenou batožinu a rozběhnout se po vlastech českých. Právě takovým připravil už před časem Klášterec nad Ohří celou kolekci nápadů, které i teď, na podzim můžou přinést nevídané zážitky.

Zkuste si vybrat i vy.

Katastr = Katastrofa? Rozhodně ne!

Pod tímto názvem se zrodil nápad vytáhnout obyvatele Klášterce z domova v době, kdy covidová opatření omezovala pohyb v rámci katastru. A ejhle! Jak dobrý nápad se zrodil. Původní opatření jsou minulostí, ale vandrování kolem Klášterce nad Ohří se ujalo – nejen mezi domácími. Na městském webu najdete aktivní mapu s vyznačenými cíli. Tedy s místy, kam se dostanete pohodlně pěšky nebo na kole a kde uvidíte, co jste možná ještě neviděli, nebo alespoň nečekali. Na výběr máte celkem jedenáct typů na celodenní pobyt v přírodě, jejíž kouzla vás překvapí.

Ze všech vybíráme alespoň několik, které se nám zalíbily do té míry, že se nemůžou nelíbit i vám.

Perštejnský Špičák.

Vrcholu kopce vysokého 638 metrů nad mořem dosáhnete za dvě hodinky pohodlné chůze. Ne příliš náročnou trasu zvládnou i děti s babičkami a dědy. Romantikům doporučujeme si naplánovat čas výletu tak, abyste stihli sledovat, jak se slunce, bude-li vidět, noří za obzor. A nebude-li vidět, možná se vám podaří pořídit atraktivní fotografii do oparu nebo mlhy zahalených Krušných hor a Doupova. Kdo by stál trochu adrenalinu, může si dopřát cestu na Perštejnský Špičák i za deště. Pravda, to už není pro zhýčkané strašpytle. Ale umíte si představit, jak bude po takové štrapáci chutnat něco z osvěžující relaxační kůry v kláštereckých lázních Evženie?

Rašovické skály

Národní přírodní památka patřící k vrchu Nedíl. Kdo by chtěl poznat, jak chutná skutečný Doupov, měl by si šestikilometrovou trasu vybrat bez dlouhých úvah. Cesty vedou lesem, mezi poli i loukami kolem Lestkova a Suchého Dolu. Kromě výhledů na Klášterec nad Ohří, Černý vrch a za dobrého počasí i na Klínovec, můžete zahlédnout i zubaté zříceniny hradu Lestkova. Mimochodem – ten se mže stát vaším dalším turistickým cílem. Pokud zalistujete v našich loňských textech najdete na našem webu podrobnější informace nejen o Lestkově, ale třeba i o hradu Šumburk, kláštereckém zámku a dalších památkách a zajímavých místech. Abychom to nepřehnali, tak ještě jeden zajímavý nápad:

Klášterecké póly

Čtyři místa, která lze charakterizovat jako nejsevernější, nejvýchodnější, nejzápadnější a nejjižnější bod kláštereckého katastru.  „Severní klášterecký pól“ najdete kousek pod vrcholem Volyňského vrchu, „Jižní klášterecký pól“ na hranici Vojenského újezdu Hradiště, kam vás dovede Rašovický potok, „Západní klášterecký pól“ hledejte pod vrcholem Nad Perštejnem a poslední, „Východní klášterecký pól“ leží na břehu Prunéřovského potoka na samé hranici města Kadaně, pod Svatým kopečkem.

Dlužno ovšem podotknout, že cesty ke „Kláštereckým pólům“ nejsou značeny a chcete-li jich skutečně dosáhnout, možná se vyplatí mít zkušenost se čtením map s buzolou nebo raději s modernějším vynálezem – s GPS navigací v mobilu, jehož baterii si nezapomeňte před cestou dobít.

Jak vidno, Klášterec nad Ohří, tedy lidé, kteří se na radnici i pod radnicí starají o rozvoj turistiky ve městě a okolí neskládají ruce do klína a jsou připraveni vám nabídnout možnosti poměrně pestré a značně lákavé.

A to všechno s dalšími požitky, které si můžete dopřát nejen v lázních Evženie, ale i v expozicích porcelánu na zámku, v mimořádně kvalitně vedené Galerii Kryt nebo v nedávno přímo skvostně znovicírovaném Kulturním centru, kde se pořád něco děje.

Lázně Evženie

Roman Novotný 2

Kulturní centrum Klášterec nad Ohří, foto Mgr. Lenka Fricová

 

Jako malou inspirativní kolekci závěrem nabízíme několik záběrů, které fakt stojí za pozornost. Ale žádná fotografie vám nenahradí osobní prožitek přímo na místě samém.

A to všechno na kulisách Krušných hor, Doupova a celého nádherného regionu Dolní Poohří.

 

Turistické informační centrum
nám. Dr. E. Beneše 85
431 51 Klášterec nad Ohří

Tel.: +420 474 359 687

e-mail: icklasterec@muklasterec.cz

web: www.klasterec.cz

FB: Město Klášterec nad Ohří

IG: @mesto_porcelanu