Když se řekne Chagall

26. března 2023 | | | | | |

Pár slov redakce. Když se řekne Chagall, měli by si mnozí umět skoro okamžitě představit zajímavého modernistu,  pocházejícího z židovské rodiny v dnešním Bělorusku. Umělce poměrně komplikovaného, nicméně dostatečně slavného,…

Pár slov redakce. Když se řekne Chagall, měli by si mnozí umět skoro okamžitě představit zajímavého modernistu,  pocházejícího z židovské rodiny v dnešním Bělorusku. Umělce poměrně komplikovaného, nicméně dostatečně slavného, aby k připomínce jeho díla a na jeho památku mohla být jeho jménem pojmenovaná galerie, výtvarné centrum v Ostravě. Soudím, že jedno z nejzajímavějších. Posuďte sami.

 

Výtvarné centrum Chagall

Ráda bych vám představila Výtvarné centrum Chagall, které v současné době najdeme v Ostravě – Přívoze.  Když jsem byla dítě, s rodiči jsme po galeriích nechodili, maximálně jsme se šli podívat třeba na výstavu české televize nebo výstavu kostýmů z pohádek. Do světa umění mě přivedl můj přítel, jeho rodina vede zmíněnou galerii.

Historie Výtvarného centra Chagall začala v roce 1990 vernisáží, která se zabývala ostravskými umělci. Jak v minulosti, tak i v současnosti tato malá rodinná firma zřizovala galerie po celé České republice. Hlavní pobočka měla v minulosti v provozu čtyři výstavní síně – Prodejní galerie, Autorská výstavní síň, Galerie české fotografie a Výstavní síň Jaroslava Kapce. Další pobočky firma otevřela napříč Českou republikou, a to v Karviné, Trojanovicích, Brušperku, Praze, Domě Kultury v Ostravě a Domě knihy Librex a také na Čeladné.

V současné době Výtvarné centrum Chagall provozuje pouze dvě pobočky, v Ostravě (Autorská výstavní síň a Prodejní galerie, Galerie Na schodišti) a v Brušperku (galerie). Ředitelem a zároveň majitelem Výtvarného centra Chagall je PhDr. Petr Pavliňák.

Majitel a ředitel galerie Chagall PhDr. Petr Pavliňák

PhDr. Petr Pavliňák se narodil ve Strážnici na Jižní Moravě. Zajímá se o historii umění, malířství a fotografování. Vystudoval teorii a dějiny kultury na FF UP v Olomouci, dějiny umění na FF UK v Praze a uměleckou fotografii na Lidové konzervatoři v Ostravě. Věnuje se kurátorské, galerijní a vydavatelské činnosti. Vydal řadu knih, např. knihu o Heleně Salichové, Vítkovický zámek, Dolní Vítkovice dnes a Miroslav Rybička o životě umění a motocyklech. Mezi jeho koníčky patří i malba, fotografování a volná grafika. Na jeho obrazech se objevují krajiny Beskyd, Jeseníků či Slovácko, cykly krajin s výrazným motivem trav. V roce 2001 obdržel cenu za podporu umění.

Autorská výstavní síň 

Prodejní síň galerie Chagall

Tato soukromá galerie, vystavuje a zároveň i prodává umělecká díla. Nabídku má bohatou – malby, fotografie, grafiky, sochy, skleněné objekty a plastiky. Ve Výtvarném centru Chagall naleznete ucelený soubor služeb pro milovníky umění i samotné malíře, v budově najdeme jak prodejnu výtvarných potřeb, Galerii Na schodišti, Výstavní síň tak i rámování s paspartováním nebo restaurování uměleckých děl.

Po kom je vlastně Výtvarné centrum Chagall pojmenováno? Jméno, dostalo po ruském výtvarníkovi židovského původu Marcu Chagallovi.

Do galerie Chagall zavítalo v minulosti spousty známých osobností. Řada z těchto osobností neopomněli navštívit galerii při svých cestách do Moravskoslezské metropole. Mezi ně např. patří Tereza Bordská se svým otcem Vlastimilem Brodským, herečka Jiřina Bohdalová a herci Miroslav Horníček s Radovanem Lukavským. Známé osobnosti nejen navštěvovali galerii Chagall, ale někteří tady i svá díla vystavili, byli to např. malíř Kristián Kodet (bratr Jiřího Kodeta), herec Jan Kanyza, hudebník a výtvarník František Ringo Čech, herečka Iva Hüttnerová, výtvarníci Adolf Born, Jiří Kolář a Olbram Zoubek.

S Robertem Vanem v jeho pražském ateliéru

Autorka se Sárou Saudkovou v Galerii Chagall

Mezi má oblíbená témata výstav patří zejména ilustrace k animovaným filmům pro děti. Většina ilustrací jsou nakreslená na ultrafánu (obr. 6.). Tento rok (2023), se nejvíce těším na výstavy Česká ilustrace (A. Born, Z. Miler, J. Trnka, J. Paleček, J. Šalamoun, O. Sekora a další), Vano, Saudek, Saudková, Birgus a Františka Ringo Čecha.

                                                        Krtek a spící šnek na ultrafánu

www.chagall.cz ; www.ostravainfo.cz; www.vsb.cz