Inu Prostějov!

2. srpna 2021 | | | | | | | | |

Prázdniny roku 2021 se překulily do druhé půle a stále ještě musíme zvažovat, kdy a kam je dobré se vypravit za zajímavými zážitky. Zejména, máme-li chuť připravit zajímavý výlet pro děti, případně vnoučata přiměřeného věku, tedy pro školáčky a školáky. To není jen tak! Ale mnohdy se vyplatí troufnout si vykročit tak trochu mimo „vyšlapané“ cestičky a zkusit něco nového, jiného. Protože nevíme o žádné cestovce, která by organizovala turistickou výpravu školáčků do Prostějova, ujali jsme se toho sami. Posuďte, zda by taková výprava měla správné kouzlo i pro vaše děti a vnoučata.

Chce to ale být připraven, mít dostatek informací a tak trochu je umět podat srozumitelně dětské duši, dětským, hlavičkám a vše okořenit zážitky. Věřte nebo ne, ale Prostějov je městem pro takovou dětskou expedici za poznáním a prožitky docela ideálním.

Návnada na úvod:

Skoro na dohled od Prostějova leží Plumlov, jemuž vévodí zdaleka viditelný zámek. Kromě příjemného posezení pod slunečníky u kavárničky jsme se nechali vlákat do světa pohádkových postaviček, na jeden ze tří prohlídkových okruhů, na ten dětský. Zámecká sklepení skrývají zajímavé temné prostory, kde dnes, místo brambor, vína nebo zeleniny sídlí vodníci, drak, víly i čerti. Přidáme-li k tomu hezký výklad paní průvodkyně, odnesou si malí turisté i několik informací o tom, jak dlouho zde zámek stojí, že vlastně nikdy nebyl dostavěn a že majitel panství Jan Adam z Lichtenštejna jej začal stavět v letech 1680 – 90, ale nikdy jej nedokončil podle původních plánů. A také, že zámek stojí na místě, kde už v polovině 13. věku stával hrad.

A teď do Prostějova. Do města, které si zasluhuje pozornost hned z několika dobrých důvodů. Skoro všechny si snadno můžete najít na www.prostejov.eu nebo si vyhledat celou sérii předchozích textů, které jsme věnovali Prostějovu, někdy také nazývanému Hanácký Jeruzalém na www.travel-profi.cz nebo www.travelprofi.cz.

Jak otevřít Prostějov dětskému vidění? Jak jim vysvětlit, proč je přezdíván jako Hanácký Jeruzalém? Jak přijatelně podat dětem historii města, jehož židovští i hanáčtí obyvatelé v něm zanechali hluboké stopy?

Jde to celkem jednoduše. Stačí jen začít.

Kde jinde než na náměstí. Vévodí mu mimořádně krásná secesní radnice, před kterou, ve stínu košatých lip dodnes sedí Jiří Wolker. Stačí přisednout a vyprávět. Snad zatím ani ne o jeho sociální poezii. Ale třeba o tom, jak si uměl všímat i tak obyčejných věcí, jako je poštovní schránka.

Nemůže to trvat dlouho a všetečně dětské oko si všimne nejen kašny s chladnou vodou, ale i budovy zámku, jehož stěny zdobí zajímavá sgrafita. Není třeba se bát a ostýchat. Jděte, prohlížejte a čtěte si nápisy na výzdobě a máte stále o čem povídat. Možná je dobré si předem nastudovat, co že všechno je na kamenném portálu na zámecké vstupní bráně.

Stejně tak určitě dětské pozornosti neuniknou stříbrně se lesknoucí „dlažební“ kostky s vyrytými jmény. Otázka: „A proč to tady je?“ nemůže nezaznít. Inu Stolpersteine, Kameny zmizelých. Pravda, není jednoduché vysvětlit události, jejichž význam, ale i tragika a krutost jsou dětskému vnímání poměrně cizí. Ale jde to.

Možná stačí zajít kolem zámku a kina Metro 70 ke zdi bývalého městského opevnění ve Školní ulici. Podle dobových fotografií je na něm vyobrazeno několik domů bývalé a dávno zaniklé židovské čtvrti.

Okna, dveře se zvonky, vrátka s petlicemi i zápraží s lopatkou a smetáčkem jsou tak věrohodná, že máte chuť zkusit, jestli zvonek u dveří opravdu zvoní nebo jestli dveře nejdou otevřít. Dospělý může mít chuť top zkusit, ale dítě neváhá. Dokonce se pokusí vstoupit i na namalovaný chodník před domem.

To už pak není příliš obtížné se pustit do lehce zjednodušeného výkladu, co že vlastně bylo „židovské město“, proč byla a už není a nakonec, co jsou „Kameny zmizelých“.

Až se pak usadíte u stolku některé z cukráren nebo kaváren, můžete zvážit, jestli ještě stihnete zajít k památníku starého židovského hřbitova nebo se vypravit na ten, kterému se říká „nový“. I to stojí za to, a dokonce si troufáme tvrdit, že vám to dodá nejedno další téma, kterým dětem pootevřete vrátka do minulosti města, které proslavila móda, kde dodnes najdete z Merkura postavený slavný „čočkostroj“ Otto Wichterleho, nebo najdete další témata, která vás po čase do Prostějova přivedou.

A může to být ještě letos v létě. Už třeba ne za židovskými památkami, ale za kulturou, na koncerty, za divadlem, architekturou – stačí si jen vybrat.

A pokud byste si opravdu nevěděli rady, zkuste si vybrat:

 

Ovšem nejlepší bude se obrátit přímo ke zdroji, tedy na pracovníky Turistického informačního centra, jehož dveře jsou v létě otevřené ve všední dny od osmi ráno do pěti do večera a po turistickou sezónu i o víkendech dopoledne.

 www.prostejov.eu