HAVÍŘOV, ANEB UŽ DÁVNO MĚSTO NEJEN HORNICKÉ

13. února 2024 | | | | |

V srdci malebné krajiny severní výspy Moravy, Těšínského Slezska, se rozkládá Havířov, město s bohatou historií, přírodou, kulturou ale i novodobou érou. Přestože možná není na seznamu nejznámějších turistických destinací,…

V srdci malebné krajiny severní výspy Moravy, Těšínského Slezska, se rozkládá Havířov,

město s bohatou historií, přírodou, kulturou ale i novodobou érou. Přestože možná není na seznamu nejznámějších turistických destinací, nabízí návštěvníkům širokou škálu zážitků.

     Aleš Grenar, student VŠB – TU Ostrava

Při příjezdu do Havířova směrem od Ostravy nemůžete minout jednu z nejstarších a největších okružních křižovatek v česku postavenou na začátku 60 let. Samotná okružní křižovatka se může pyšnit kuriózním prvenstvím; jako první v ČR byla opatřena světelnou signalizací, tedy semafory. Pro plnohodnotné prožití tohoto skvostu, se doporučuje projet křižovatku i vícekrát. Při projíždění křižovatkou se vám opakovaně naskytne pohled na dnes perfektně zrekonstruovanou nádražní budovu, která byla postavena v „bruselském stylu“, jak se říkávalo – „ala Brusel“. Ovšem ne, ten dnešní. Jedná se o architektonickou reminiscenci na jedno z nejslavnějších EXPO v roce 1958 – ano s tou slavnou a doposud nepřekonanou Laterna Magique. Zajímavý unikát skrývá budova ve svém nitru v podobě prolamovaného stropu. Po rekonstrukci, která byla dokončena v roce 2023 je budova nově využívána jako sportovní centrum Fénix pro návštěvníky i obyvatelé města (k dispozici je bowling, lezecká stěna a dokonce i trenažer pro jak začínající tak i vrcholové lyžaře).

Při vstupu do centra města vás upoutá a příjemně osloví světelný poutač:

„VÍTÁ VÁS MĚSTO HAVÍŘOV“

Tento poutač se nachází na hlavní třídě neboli tepně, která vede přes celé město a malebně ji zdobí bohatá květinová výzdoba. Barevná květinová výzdoba je více jak symbolickým odkazem na kdysi velmi oblíbený pouliční „festival“ Havířov v květech.  Od roku 1973 do roku 2018, tedy rovných dvacet let tudy procházely dlouhé průvody alegorických vozů ozdobených květinami a doprovázen bohatým programem.

Socialistický realismus – SORELA

Středu města a jeho blízkému okolí dominuje ojedinělý architektonický komplex budov postavených v 50. a 60. letech ve stylu socialistického realismu. Tato oblast celkem hrdě+ nese pojmenování Sorela. Přesto že se jedná o architekturu ještě nedávno posmívanou, dnes je chápána jako mimořádný styl nepostrádající hodnotný architektonický výraz a výtvarně hodnotné zdobné prvky na fasádách. Nejen proto byla v roce 1992 oceněna a vyhlášena chráněnou památkovou zónou. Její půvabné kouzlo dodnes připomíná dobu minulou a představuje výjimečné architektonické dědictví.

Nejtypičtější ukázku architektury ve stylu socialistického realismu představuje „Kulturní dům Radost“ V jeho útrobách se nachází společenský sál, kde se konají i společenské významné akce jako je vyhlašování cen města, předávání maturitního vysvědčení, plesy i akce výrazně kulturního charakteru.  Součásti budovy je kavárna s krásnou letní terasou, s výhledy orientovanými do malebného parku, v jehož středu se nachází bohatě zdobená kašna „přání“ se sochou malého chlapce držící rybu. Park bývá zpravidla hojně využíván obyvateli zejména v teplých letních dnech, ale i v zimě má své neodolatelné kouzlo. Po celém území města můžeme obdivovat umělecká díla všeho druhu. Za zmínku rozhodně stojí socha horníka, která se nachází před Základní školou Gorkého, který připomíná tvrdou a těžkou práci na dolech, kterou vykonávala většina obyvatelstva města a jeho okolí.

Cesta ke sportu

Pro milovníky různorodých sportů město nabízí mnoho aktivit jak pro jednotlivce, tak i pro celé kolektivy. V centru města se nachází sportovní areál Slavie, kde se celkem pravidelně odehrávají sportovní utkání mnoha sportů, a jednou ročně i Havířovské slavnosti s bohatým kulturním programem. Dříve narození je mají v paměti jako Hornické slavnosti. Aktivním turistům a všem, kdo touží po vzrušení a adrenalinu má město rozhodně také co nabídnout. Oblíbená je i nová horolezecká stěna, která sahá až do výšky 5 patrového domu. V bezpečné vzdálenosti od stěny můžete i vy vyzkoušet své schopnosti na záludnostech nově vybudované rampy určené především pro milovníkům všeho na kolečkách.

Nesmíte minout

             

Těžko bychom dokázali v jednom textu vyčerpat ucelenou nabídku atraktivit města Havířova – takže dnešní poslední cíl nás zavede na okraj města, kde vás překvapí náhle a naprosto nečekaně dřevěná roubenka. Tato perla je známá jako Kotulova dřevěnka, jedna z nejstarších dřevěnic v severní Moravě a ve Slezsku. Její stavba je datována rokem 1781. Představuje vzácný kousek autentického obydlí chudších obyvatel Ostravska v době, kdy se začala rozmáhat těžba uhlí, avšak lidé si ještě přivydělávali drobným hospodařením. Kromě možnosti prohlídky zde můžete zavítat i na některou z mnoha akcí, které se zde pravidelně konají.

Městské informační centrum Havířov, nám. Republiky 575/7, Havířov,

tel.: +420 597 317 235 – 236,

e-mail:info@havirov-info.cz,

www.havirov-city.cz

www.mstourism.cz

www.technotrasa.cz

       www.vsb.cz