GODOVNICA, HODOVNICE, GODULA

27. listopadu 2023 | | | | | | |

Nežijete-li čirou náhodou v Komorní Lhotce, ve vesničce Řeka nebo v Gutech, či někde na severním okraji Beskyd mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem, asi nebudete vědět, co že ta tři slova znamenají.…

Nežijete-li čirou náhodou v Komorní Lhotce, ve vesničce Řeka nebo v Gutech, či někde na severním okraji Beskyd mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem, asi nebudete vědět, co že ta tři slova znamenají. Ale můžete vytušit, že se bude jednat o docela zajímavé místo. Co pravím – zajímavé! Neobvykle zajímavé! Kdybych použil parafrázi oblíbeného „stupňování“ užívaného v některých TV reklamách, bylo by to „více, VÍCE zajímavé! Venkoncem – vždyť více VÍCE zajímavá a nespravedlivě ne příliš známá místa hledáme obzvláště rádi už desítky let.

Tedy GODULA.

Kopec, tak trochu hora. Celých sedm set třicet osm metrů nad hladinou moře. To je Godula, místo, které si lidé našli už před řadou století. Kopec, kde hledali klid, možnost vyjádřit své náboženské názory nebo uspořádat obřady – pohanské i nepohanské. Místo opředené pověstmi a legendami o pokladech a o jejich hadím strážci. Místo, kde i my, ve žhavé současnosti můžeme prožít úžasný víkend, týden a bylo by přinejmenším podivné, že byste se potom na Godulu nechtěli vracet. Stačí jen přijet, vidět a poznat. A taky trochu se unavit a pak si užít oddech v půvabných lázničkách.

Ale pěkně po pořádku.

Kde si najít základnu? Ideálně v Komorní Lhotce nebo obci Řeka. Zda si vyberete hotel nebo některý z penzionů, je jen na vás.

A pak už vzhůru na cesty – nejlépe pěšky po značených cestách nebo cestou necestou podle GPS. Zabloudit byste neměli. Ale pro klidné svědomí bychom doporučili vyrazit z Řeky a po krátkém, ale osvěžujícím zastavení v hospůdce U Hafana nastoupit na zelenou turistickou značku – tedy na Naučnou stezku pokladů Godula. Ta vás spolehlivě dovede zalesněným terénem kolem pramene Godula k vyhlídce až k Tolerančnímu památníku připomínajícímu vydaní Tolerančního patentu z roku 1781. Památník stojí na místě, kde se tajně – v tak zvaných „lesních kostelích“ scházeli evangelíci po bitvě na Bílé hoře, kde v klidu a skrytu mohli celebrovat svoje verze církevních obřadů.

Z NS pokladů Godula vede žlutá odbočka k chatě Ondráš a na samotný kopec Godula. Kromě samotného výstupu na vrchol byste si neměli nechat ujít krátké zastavení u dalšího památníku, věnovanému vzniku první Československé republiky, který zde vztyčili členové KČT v roce 1926 a okolí upravili do podoby malého limbového parčíku.

A teď pozor!

Lezci zkušení i méně zkušení mohou na nevelkém skalním masivu vzniklém díky těžbě kamene vyzkoušet svoje lezecké umění. I když se nejedná o žádné Himaláje – skála je vysoká „pouhých“ 20 metrů a dlouhá rovnou stovku, je potřeba mít sebou nejen dobré oblečení a obuv, ale i potřebné vybavení a především zkušenějšího kamaráda, který vás nenechá spadnout, který bude umět zajistit, že se ve zdraví vrátíte na zem a budete moct se zdravými údy pokračovat do Komorní Lhotky, respektive do Bylinných lázniček na okraji obce.

Lázničky – výstižný popis.

Psal se rok 1860, když zdejšího sedláka Valicu napadlo využít pramen se zvláštně chutnou vodou. Pořídil si několik dřevěných van a do nich připravoval osvěžující a uklidňující voňavé koupele plné esencí ze sušených byli natrhaných na zdejších loukách. Později se na přípravě koupelí podíleli i odborní lékaři. Tradice bylinných lázní nezanikla a od roku 2001 jsou Lázničky v plném provozu. Ubytování zde sice nenajdete, ale po koupeli a masáži vám bude před další cestou nabídnuto příjemné občerstvení. Areál Lázniček působí mimořádně příjemně i z venku, ale jeho interiér vás doslova uzemní. To byste nečekali.

A to pořád není všechno.

Představte si, že nedaleko, na skoro samém okraji obce Řeka leží příjemná lyžařský areál – Ski areál Řeka. Jak je nevelký, tak je půvabný! Sjezdovky mají dohromady poctivý jeden a tři čtvrtě kilometru, a užívat si pohodového lyžování můžete i za tmy. A to všechno za pouhých 370.- českých peněz za celodenní skipas pro dospělého a 250.- korun pro dítě.  Webové stránky Ski Řeka jsou aktuálně sice mimo provoz, ale pomocí e-mailu info@ski-reka.cz si můžete všechny potřebné informace zajistit předem.

Stejně tak se pro dobré rady a aktuální zprávy můžete s důvěrou obrátit na

Informační centrum Mikroregionu obcí povodí Stonávky

Komorní Lhotka č.27

Tel.: +420 558 694 255, e-mail: sekretariat@hnojnik.cz

www.stonavka.cz/turisticke-informacni-centrum

Vše další z celého Moravskoslezského kraje hledejte na

www.mstourism.cz

www.technotrasa.cz

Doslov:Až se budete toulat pod a kolem Goduly, mějte na paměti, že někde můžete narazit na ztrouchnivělý kořen nebo vyvrácený starý strom a pod ním najít alespoň něco z ukrytých pokladů zbojníka Ondráše a jeho kamarádů. Ale pozor, abyste nenarazili na poklad moudré Černé kněžny, který pod Godulou střeží král hadů Zlatohlavec se zlatou korunkou, Ten prý umí dát dost rázně najevo, co se smí a nesmí a nešetří ani pořádnou „za vyučenou“.