ECHO VESUFU 2023

10. října 2023 | | | | | | |

Jsou to tři měsíce, co skončil další úžasný ročník úžasného festivalu dobré hudby, dobrých lidí a dobrých piv s dobrotami slanými, kořeněnými i sladkými. Trochu záměrně jsme nechali odeznít všechny zprávy,…

Jsou to tři měsíce, co skončil další úžasný ročník úžasného festivalu dobré hudby, dobrých lidí a dobrých piv s dobrotami slanými, kořeněnými i sladkými. Trochu záměrně jsme nechali odeznít všechny zprávy, reportáže a videa, která alespoň regionálně i nadregionálně prošla mediálními kanály, abychom se ještě jednou vrátili na Pastýřskou louku, jejíž zelený pažit se už díky péči majitele vzpamatoval z těch desítek tisíc šlápot, které vedly od jednoho pivního stanu k dobrotám připravovaným školou a školkou ve Velenově a každou hodinu i před hlavní pódium, na kterém se střídala kapela za kapelou. VESUF 2023 skončil, ať žije VESUF 2024 – to bude za už necelý rok, začátkem příštího července.

Organizátoři, festivalová produkce i obě dvě obce, Suchý a Velenov jsou znovu připraveny přiložit ruku k dílu a vytvořit pro zdárný začátek, průběh a závěr festivalu ty nejlepší podmínky.

Podmínky tak dobré, že se na VESUF roku 2024 možná přijedou podívat i z produkční společnosti, která nedávno pustila do světa video, které si jako vlastní propagaci zřejmě objednala společnost Aqualandia Moravia.

Nic proti reklamě, propagaci a krátkým i delším filmečkům, které mají sloužit jako upozornění na tu či onu zvláštnost, služby, výhody tu či onde.

Ovšem!

Dobrá propagace by měla být pozitivní, v zásadě kladná, výstižná, vypovídající pravdu a nebýt zlá. To jsou hodně obecně popsaná pravidla, kterých by se dobrá reklama měla řídit. Ale to si tvůrci a zadavatelé reklamy na onu Aqualandii asi nějak zapomenuli uvědomit.

V době, kdy se ono „propagační“ video zjevilo na sítích různě sociálních jsem je viděl mnohokrát a nabyl jsem přesvědčení, že využít rybník známý jako Sušský, ač leží na katastru Velenova nebylo úplně košer. Jsem patriot a nemůžu si odpustit alespoň jednu poznámku: I potěch desítkách let, kdy se věnuji propagaci turistických cílů, bych si asi nedovolil pustit do světa něco tak divného. Aniž bych si přivlastňoval právo na totální objektivitu, celá koncepce toho snímku byla účelově nepravdivá a záměrně pokřivená – alespoň co se týče informací o rybníku, službách na jeho březích, a tudíž i lidech, kteří se sem jezdí už od dvacátých let minulého století.

Suchovský rybník z letadla, v létě, brzy ráno, pozdě v noci i v zimě – no, můžete to zde nemít rádi?

Víte, že první chata u rybníka stála už někdy kolem roku 1923? Víte, že dodnes zde mají své chaty Brňané, Boskováci, Prostějováci, Přerováci i lidé z Malé Hané, Pardubického kraje a že sem rádi jezdí celé skupiny profíků zabývající se turistickou na Slovensku i v Polsku? Víte, že voda v rybníku je zdravá, byť ne průzračně modře sterilní, protože v ní není žádná agresivní chemie, ale protože stéká z lesů kolem vrchu Skalky, kde bere své vlastnosti z vápencového podloží a rašelinišť – zdravých rašelinišť?

No, to jen na okraj. A s velkým přiznáním, že jsem lokální patriot, který se u rybníka narodil a strávil v jeho vodě, na jeho ledě a u občerstvovacích stánků řadu nádherných let.

A v Aqualandii jsem nebyl. Stále ještě nepotřebuji k životu dvacet bazénů, třicet saun, stometrovou skluzavku či tobogán… Jak říkávala moje prababička – …“jednou pr…lí si sedneš jen na jednu židli. A když si sedáš, podívej se, jestli na ní už někdo nesedí…“

Ale vraťme se ještě na letošní VESUF – na Pastýřkou louku, jen sotva tři stovky metrů od rybníka, který byl tak nepěkně prezentován.

VESUF 2023 byl, jak už je dobrým zvykem, jeden z nejlepších, za posledních sedm let, tedy od svého zrození. Kdo přišel v pátek nebo v sobotu, našel si svůj hudební styl, který jej zavedl až pod hlavní scénu, aby ve chvíli, kdy pod světla ramp nastoupila další hudební formace, jejíž výraz mu nesedí, šel vyzkoušet, které pivo bude chutnat nejvíc – byl-li to královéhradecký Klenot, Nachmelená opice, Jadrníček, Křikloun nebo pivo z Kojetína a dalších tzv. „malýchů“ pivovarů. I když – i malý pivovar může vařit velké pivo.

A tak po pátečních kapelách Highland a Kreyson zaplnil celou Pastýřskou louku Čechomor, aby až poté, co musel několikrát přidávat, zakončili festivalový večer Monkey Business.

A v sobotu to byl teprve nářez.

První spustilo hudební produkci  Vypuštěné koupaliště – to je kapela  –  jen pro pořádek, aby si někdo nepřibarvil, že si na Suchým vypustili rybník.

A pak to šlo ráz na ráz:

Jary Tauber

Premiér

Katarína Knechtová

Buty

A na konec! Na velkolepý konec doslova vlítli na pódium tři kluci – Doctor Victor.

Hanbím se, že jsem kapelu s tak zapamatovatelným jménem neznal. Když ale šli na pódium, zdálo se, že to bude nějaké překvapení. A bylo.

Co překvapení.

To byl nářez!

Frontman skupiny, ke komu jej přirovnat? Český Jimmy Hendrix? Vůbec bych se toho nebál. Hudební projev – krystalicky big beat se silným echem hard rocku, tu a tam blues a pak projev, choreografie a technické provedení – no něco, na co jsme v Česku už dlouho nebyli zvyklí. Zkrátka Doctor Victor bylo něco, co i nám hodně dlouho dospělým nedovolilo odejít z Pastýřské louky dříve než nejméně dvě hodiny po skončení produkce. Oni totiž tři kluci z Doctora Victora nejsou žádné primadony, ani nafrněné starr. I když mají po čertech hodně na to být náležitě pyšní. Kdo z českého hudebního světečka se kdy mohl chlubit, že byl předskokanem ACDC? Doctor Victor jo.

Tož teda – to je po našem – vraťme se ještě jednou k rybníku, který je jmenován Sušský, ale je Suchovký, do Velenova, na Suchý a do jednoho z nejkrásnějších koutů Drahanské vrchoviny.

Podzim už začíná zdobit stromy rozvernými barvičkami, pole zhnědla a louky žloutnou, pod to a tam modrou oblohou se vznášejí papíroví draci. Co nevidět se možná celý kraj schová pod bílou duchnu a vy budete moct vidět rybník, Velenov, Suchý, Valchov, třeba i Benešov, vrch Skalky a celou tu nádherně zvlněnou krajinu z „bílých stop“, jejichž nádherné východisko je kromě oblíbeného Kořence kdekoliv. Tedy když napadne sníh a zamrzne.

Nicméně – při všech nadcházejících zimních radovánkách bychom měli mít na paměti, že na začátku července 2024 opět BUDE VESUF!