Dolním Poohřím osmkrát úspěšně

5. října 2020 | |

Když jsme bezmála před třičtvrtě rokem vedli debatu o projektu Ohřecké osmičky, se kterým přišel ředitel Destinační agentury Dolní Poohří Ing. Lukáš Pichlík, nenašli jsme celkem žádnou pochybnost o jeho úspěšnosti. A to jsme ještě zdaleka neměli ani tušení, s jakými trably se budeme muset potýkat kvůli koronaviru. Nicméně – osm etap běhů a pochodů Dolním Poohřím proběhlo úspěšně. Čím to, že měla Ohřecká osmička takový úspěch? Odpovědí a argumentů by se daly snést celé nůše. Ale mělo by stačit prosté: Ohřecká osmička 2020 byla v zásadě jednoduchá, příjemná, vstřícná, společenská, a přitom si jednotliví účastníci mohli zvolit způsob pohybu na trasách, a dokonce si najít i vlastní termíny, kdy a jak splnit požadavky dané regulemi akce. Kdo chtěl, mohl vše pojmout jako formu závodu na čas, jiní dali přednost rekreačnímu tempu. A hlavně!!! Ohřecká osmička zavedla účastníky velice často na místa, kde ještě nebyli.

Myslím, že v tom bylo ukryto největší kouzlo. Spojení jiskřivého nápadu a atraktivního obsahu s lepením ústřižků jednotlivých etap do slepé mapy to snad ani jinak než skvěle dopadnout nemohlo.

Jaká tedy byla celá Ohřecká osmička? To se dozvíte buď na webu www.dolnipohri.cz/ohrecka-osmicka/, nebo v našich dalších textech na webu, který máte právě otevřen. Přineseme vám údaje o počtech účastníků a postupně vás seznámíme i s řadou míst, která byste měli vidět i vy, ať už byste do Dolního Poohří přijeli odkudkoliv. Třeba z Moravy nebo ze Slezska a klidně i ze Slovenska. Že na některou trasu Ohřecké osmičky přijedou i naši přátelé z Polska není pochyb. Jen co se zbavíme toho „korouše“.

Ale zpět do Kadaně.       

Možná si vzpomenete, že jsme vás v pozvánce na závěrečnou etapu měli k tomu, abyste přijeli už v pátek a užili si Kadaně a nejbližšího okolí z plna hrdla. My jsme se naší vlastní radou řídili a v pravdě jsme neprohloupili.

Časný podzim se rozhodl přidat se k našemu nadšení a vymaloval dny jako ze starého slabikáře. Modré nebe zdobily jen tu a tam lehoučké a načechrané mráčky, občas mezi nimi na chvíli namalovalo přímou linku letadlo mířící odkudsi kamsi. A slunce hřálo tak akorát, aby nám nebylo zatěžko si vyšlápnout po městě i na některou z vyhlídek.

Královská Kadaň se znovu, jako už mnohokrát, ukázala pohříchu královsky. Bílá radniční věž zářila nad náměstím dlážděným „kočičími hlavami“ z nichž některé možná pamatují i slavné příjezdy císaře římského a krále českého Karla IV. Protáhli jsme se Katovou uličkou, prošli pod hradbami a jako prémii jsme si dali v pátek v podvečer výstup na rozhlednu.

Ale to už jsme se skoro viděli v pohostinném pohodlí penzionu U Karla IV, který nám nabídl střechu nad hlavou, pohodlnou postel pod záda a veškerou péči své vydatné kuchyně. Odpočinutí a dobře naladěni jsme v sobotu po neméně chutné a vydatné snídani jsme si dali další porci Kadaně. Šlapali jsme ulicemi, prohlíželi domy v centru města, schovávali se před sluncem v renezančním podloubí, a kromě jiného jsme vzpomínali na text, který jsme o Kadani připravili před lety. Jeho ústředním tématem byla kadaňská domovní znamení. Budiž vám to inspirací.

Na pozdní odpoledne nám ředitel DADP Lukáš Pichlík připravil další kouzelný zážitek: výstup na vyhlídku na skále nad řekou Ohří, která se tak ladně vlní mezi Kláštercem a Kadaní. A jako bonus – západ slunce. Nemusíte být zrovna romantici, aby se vám při takovém večeru nevtíraly do mysli verše. Někdo si vzpomene na Wolkerovy rýmy „…slunce je veliký básník…“ jiný třeba na Mrštíkovu báseň Ohře a kdo ví, třeba se i vám, až do Kadaně nebo někam v Dolním Poohří přijedete, zrodí v srdci vlastní alespoň dvojverší.

My jsme zvolili svůj vlastní pozdrav Ohři a západu slunce nad ní sklínečkou čiré a zdravé moravské tekuté poezie.

Poslední zastávkou na procházce večerní, až noční Kadaní byla chvíle na mostě, ze kterého se nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na panorama, které by si méně zkušený turista mohl klidně splést s městem mnohem větším.

Nedělní ráno, stejně plné slunce a pohody nás zastihlo na Nábřeží Maxipsa Fíka pod hradem. Kadaňský orloj jako by čekal, až začne měřit čas celému početnému pelotonu poslední etapy Ohřecké osmičky, který se celkem rychle začal řadit před stanem Dolního Poohří, kde probíhala registrace.

V předstartovním mumraji se mezi více jak stovkou účastníků vesele proplétali Ohřinka s Ohřínkem a chybět nemohl ani Maxipes Fík.

Úderem půl jedenácté už všichni stáli připraveni na startovní čáře a po praktických instrukcích se to rozjelo na plný plyn. Sólo, v partě, v rodinném klanu s kočárkem nebo se psem – všichni se s myslí veselou vydali na posledních osm kilometrů Ohřecké osmičky.

Po úseku Nábřežím Maxipsa Fíka vedla trasa po cestě s mírným a místy i větším stoupáním. Asfaltová cestička byla předem opatřena nejen barevnými fáborky, ale i několika výzvami napsanými na cestě, k jejichž autorství se přiznal Lukáš Pichlík.

Sympatické není liž pravda?

Jaká byla trasa? To nelze dost dobře popsat, lepší bude, když přijedete a projdete nebo proběhnete si ji sami.

Místo mnoha slov si prohlédněte raději fotogalerii.

Co dodat na závěr?

Máme obrovskou radost. Díky Destinační agentuře Dolní Poohří, díky celému Dolnímu Poohří, díky lidem, kterým se podařilo vymyslet, a hlavně zrealizovat opravdový majstrštyk. V neposlední řadě i díky všem, kdo neodolali, přijeli a postavili se na start a taky díky nám, že jsme mohli být u toho a že vám můžeme přinášet informace, které jsou tak inspirativní.

Vedení Destinační agentury Dolní Poohří tvoří báječně kompaktní tým, který dokázal oslovit stovky lidí a vylákat je na trasy vedoucí za ojedinělými zážitky a na místa, o nichž třeba ani nevěděli. Ohřecká osmička splnila mnohem víc, než si stanovila před první etapou. Nejen, že zaujala. Ohřecká osmička se už od prvního dílu prvního ročníku stala skvělým návodem pro ostatní: není třeba se bát nápadů, které se vymykají doposud zaběhnutým schématům.

Novinky, ale musí být fakt dobré. Pak nezklamou. A takovou mimořádně vydařenou akcí první ročník Ohřecké osmičky byl. Už dnes je zřejmé, že i nadále bude! Co nevidět vám přineseme informace o termínech druhého ročníku. Těšte se na Ohřeckou osmičku 2021.

Destinační agentura Dolní Poohří,o.p.s.

Nám.Prokopa Velkého 1952, 438 01 Žatec,

tel.:+420 731 086 714, e-mail: reditel@dolnipoohri.cz,

www.dolnipoohri.cz, www.dolnipoohri.cz/ohrecka-osmicka