Do UNESCA cesta dlouhá

12. července 2021 | | | | | |

Tak nějak by si mohli zatím!!!, slovo zatím zdůrazňuji!, zanotovat v Žatci. Město na břehu Ohře, proslavené nejen chmelem a pivem, se v posledních letech rozhodlo významně promluvit o sobě samém a uplatnit se i na turistickém trhu. Myšlenka, že by zápis do seznamu dědictví UNESCO těmto snahám významně pomohl, je velmi praktická a bezesporu stojí za to ji uplatnit v reálné aktivitě. A Žatec tak činí už déle, jak celé jedno desetiletí. Z toho je vidět, že prosadit se do exkluzivní společnosti památek chráněných slavnou mezinárodní institucí, je dílo značně nesnadné.

 

  • Za zmínku stojí uvést alespoň pár základních dat:
  • V roce 2007 byl Žatec zařazen na tzv. indikativní seznam českých památek, které by měly šanci stát se nominantem. Předpokládalo se, že k zápisu by mohlo dojít v roce 2011.
  • Nestalo se. Projekt, který město Žatec k tomuto záměru připravilo, vykazoval některé malé nedostatky – jako třeba nedostatečně akcentované produkty, služby a servis pro turisty.
  • Tak znovu do práce, ještě jednou a lépe. To se psal rok 2018.
  • V roce 2019 navštívili Žatec delegace expertů, na jejichž doporučení a s radami se žatečtí pustili do práce na nové dokumentaci.
  • Podle vyjádření radnice se vyhnuli příliš vědeckému charakteru a více se zaměřili na turisty jako významnou cílovou skupinu.

Co je tedy podstatnou „červenou linií“ nové nominace?

Nominovaná krajina je reprezentována dvěma částmi, tzv. Žateckou chmelařskou krajinou, kterou tvoří chmelnice na Steknicku a venkovské zázemí, kde probíhalo zpracování ihned po sklizni, druhou část zastupuje Žatec, který je chmelařským centrem oblasti a nachází se zde početný soubor staveb zaměřených na zpracování chmele, jako jsou sklady, sušárny, balírny a budovy, kde se zdejší chmel certifikoval.

Lze se nadít, že už brzy se tedy město Žatec a jeho unikátní část Pražské předměstí s Chrámem Chmele a Piva a s Chmelařským muzeem i nejmenší chmelnicí na světě s tzv. „žateckou drátěnkou“ (najdete ji přímo před žateckou radnicí) a také celá Žatecká chmelařská krajina kolem obce Stekníku, zámek Stekník s terasovitými zahradami a salou terrenou vyhledávaným cílem českých a zejména zahraničních turistů bažííh po nevšedních zážitcích.

Je dobré si uvědomit, že většina popsaných míst, atraktivit a památek je v Žatci a okolí k vidění už dnes. Nečekejte a přijeďte kdykoliv. Najdete toho tolik, že nebudete věřit svým očím.

Na konec přidáme ještě jednu zajímavost ze Stekníku. Mimořádně zajímavým je prohlídkový okruh přízemními chodbami zámku věnovaný tématu „Jak se češe do věrtele.

Kdo z vás, milí turisté, čtenáři, by měl zájem se dozvědět více ještě, než se vydáte do Žatce za mimořádnými prožitky a zážitky, najděte si na stránkách, které mátě právě otevřeny další, jistě inspirativní texty o Žatci a o celé destinaci Dolní Poohří.

A pak hurá do Žatce, do krajiny chmele, piva a skvělých lidí, do turistického regionu, který se nechal inspirovat dolním tokem řeky Ohře. Dolní Poohří je plné skvělých míst, mezi nimiž Žatec hraje jedny z prvních houslí.

Sami poznáte, že v Žatci je mnohem lépe, než u ledaskteré a jakkoliv velké a jakkoliv slané „louže“.

Jen si vyšlápněte na Chmelový maják a rozhlédněte se po Žatci, nakoukněte i za jeho humna. Z výšky možná zahlédnete v dálce zelený „les“ chmelnic a zamáváte žateckým komínům, ze kterých se nikdy nevalil černý kouř – zdali víte, jak to?

No, a to už se můžeme všichni těšit na jeden z největších svátků piva, na Žateckou Dočesnou.

Někde mají vinobraní, někde dožínky, jinde třeba trnkobraní.

V Žatci mají Dočesnou.

I když od loňska žijeme v době, kde skoro nic není jako dříve, bude Dočesná v Žatci probíhat na několikrát. Od července do září – sledujte pozorně webové stránky města Žatce, Chrámu Chmele a Piva i Chmelařského muzea a v neposlední řadě i náš web a budete trvale v obraze, nic neunikne vaší pozornosti.