Do Klášterce nad Ohří můžete přijet odkudkoliv – a hlavně brzy

20. července 2021 | | | | | | |

Jsou desítky cest, které vás spolehlivě dovedou bezmála na sám západní okraj turistického regionu Dolní Poohří, do města porcelánu, lázní i mimořádných hudebních houslových produkcí. Do Klášterce nad Ohří. Na dohled od hřebenů Krušných hor na severu a pod záštitou Doupovského masivu na jihu můžete i vy najít místo, kam se budete rádi vracet. Jen co objevíte, poznáte a pochopíte všechna kouzla města nad meandry řeky Ohře.

 

Mimořádný výhled na řeku Ohři ze skalního masivu pod Šumnou

Až projdete zámkem plným porcelánu, až ochutnáte z pramenů Lázní Evženie, až se necháte pohoupat na kánoi nebo raftu na Ohři nebo si dopřejete některý z úchvatných výhledů z nedalekých zřícenin, teprve potom můžete poznat a prožívat neodbytné nutkání, které vám nedá spát, dokud se do Klášterce nevrátíte alespoň třikrát do roka.

Jsou desítky cest, po nichž se do Klášterce dostanete pohodlně, rychle nebo pomalu, na vlastních nohou, na kole, a dokonce i na lyžích. Vždy ale mějte na paměti, že jeden den nestačí a víkend není dost dlouhý.

Centrum a historické jádro města se zámkem jistě někde v základech skrývá ještě zbytky budovatelských aktivit Hanuše Fictuma z Fictumu nebo jeho syna Kryštofa. Ale nejhlubší stopy v Klášterci zanechal až rod Thunů. Projít zámecké okruhy plné porcelánu, pohádkových postaviček a skřítků, zastavit se pod barokní klenbou kostela Nejsvětější Trojice a dopřát si podvečerní procházku zámeckým parkem kolem zastavení sedmi bolestí Panny Marie je program na jeden zážitky po okraj naplněný den. Zámecké komnaty plné bohatě zdobeného porcelánu ve vás vyvolají chuť si něco podobného pořídit i domů – no, uvažte! Nebyla by to krása?

Ale pozor! Jsou to všechno drahé kusy a nebylo by dobře s nimi zacházet jako parta poněkud rozjívených dívek ve slavném filmu „Holky z porcelánu“. Kdo myslíte že dodal filmařům a herečkám celé hory talířů, z nichž se mnohé staly „létajícími“? Vše se tady dozvíte.

A co zítra?

Začněte tam, kde jste včera skončili – v zámeckém parku. Vydáte-li se proti proudu Ohře, pod zelenou klenbou stromů, za pár chvil jste v lázních – v kláštereckých Lázních Evženie. Od nedávna jsou v novém kabátě. Lázeňský park s kolekcí soch, lázeňské domy, promenáda, prameny. Ochutnejte zdejší zdravou vodu. Třeba vám zachutná, třeba se rozhodnete přijet znovu a dopřát si něco lázeňské péče. K tomu, abyste v Lázních Evženie načerpali novou sílu a chuť do života, nemusíte být marodi. Stačí chtít a přijet. Kromě toho, že zde můžete vést typicky lázeňský, klidný a trochu noblesní život lázeňského šviháka nebo mondénní dámy, se vám nabídne pěkná řádka dalších možností.

Lázně Evženie

Co tahle stroj se dvěma koly nebo kolečky?

K pronájmu jsou zde elektrokola i koloběžky. A značených cyklostezek vedoucích do přírody, do sousední Kadaně nebo pod nedaleké kopečky je spousta. Jen dejte pozor, abyste se do večera stihli vrátit. Ti více odvážní by se mohli vydat i po cestách neznačených, třeba jen s navigací a projet i stezkami polními a lučními až k celému dlouhému pásu „řopíků“ – malých i větších betonových bunkrů stavěných před druhou válkou. I takové památky stojí za pozornost. Ale pozor, vstup do některých je zakázán, do jiných se nedoporučuje a další jsou v lepším stavu – ale vždycky prosím na vlastní nebezpečí.

Skoro úplně nová půjčovna koloběžek a kol – i těch elektro.

Nebo si vyšlápněte jen tak pěšky. Kam? Třeba na kopec Šumná se zříceninou Šumburka, Či snad raději na Egerberk u Lestkova? Víte co – dopřejte si oboje. Je hodně co k vidění. Více najdete v několika předchozích textech o Klášterci.

Mimochodem – víte, že v Klášterci nad Ohří dodnes stojí betonová závodní sáňkařská dráha? Její koryto, zatáčky a rovinky zde stojí od roku 1975. Už dávno se na ní nezávodí, ale je v poměrně slušném stavu, takže občas slouží jako tréninková dráha pro závodníky na bobech. Nikdy jsem tam žádné nepotkal, ale to není podstatné. Víte co? Zkuste to, co my – Zkuste si ten kilometr v korytě proběhnout. A nebojte se, z dráhy nevypadnete, To nejhorší, co se může stát, bude odřené koleno nebo loket.

A na konec – co bychom to byli za Čechy, národ vodáků, abychom si nevyzkoušeli, jak umí Ohře pohoupat. V půjčovně vám rádi nabídnou plavidlo podle představ a pak  – Ahooooj! Po proudu do Kadaně a možná i dál. Ohře je v těchto partiích přívětivá, mírná a trpělivá. Kromě toho vám nabídne pohledy na Klášterec skály nad řekou a další místa z perspektivy, které se ne nadarmo říká „žabí“.

Plavidla všeho druhu čekají jen na to, až se nalodíte. Tak vzhůru na palubu a za dalším dobrodružstvím na vlnkách řey Ohře!

Tak vidíte. A to jsme ještě zdaleka nevyčerpali bohatou zásobu zajímavých zážitků, které vás v Klášterci a okolí čekají nejen letos v létě, ale i na podzim, v zimě a na jaře – každý rok.