DO KADANĚ ZA POVĚSTMI A HISTORIÍ

17. srpna 2023 | | | | |

Nemilosrdný čas, který si běží, jak se mu zlíbí, umí nejen v životě lidí, ale i v životě měst někdy sarkasticky, jindy v dobrém zažertovat. Jak? Třeba tak, že s uplývajícími léty se některé…

Nemilosrdný čas, který si běží, jak se mu zlíbí, umí nejen v životě lidí, ale i v životě měst někdy sarkasticky, jindy v dobrém zažertovat. Jak? Třeba tak, že s uplývajícími léty se některé události, jakkoliv významné nebo nevýznamné, stanou legendami. I malé příběhy postupně kynou a nabývají podobu, která přerůstá do malých literárně dramatických dílek. Říká se jim legendy. A ať už se na jejich aktuální podobě jakkoliv vyřádil čas a lidská fantazie, vždy v sobě ukrývají jedno nebo více zrníček pravdy. Někdy dokonce celé drúzy diamantů nebo velké nugety pravdy.

Čím delší čas své existence a lidského zájmu si místo nebo město může měřit, tím krásnější, barvitější a působivější jeho legendy jsou. Někdy se dokonce váží i k místům nebo budovám, které dodnes existují a měly by se tak stát i cílem vašich jarních, letních, podzimních nebo zimních turistických výprav.

Kaple v budově radnice pod bílou věží

Město Kadaň! Kolikrát jste si o něm u nás přečetli? Kolikrát jste Kadaň navštívili? Co o ní víte? Co víte o jeho historii, rodácích, významných událostech a památkách? Kdy se do Kadaně zase chystáte?

Pár fotografií kadaňských zákoutí s kouzlem starých příběhů a legend 

Chcete-li si užít Kadaně jako místa legend, pověstí i skutečných historických událostí, obraťte se na kadaňské informační turistické centrum a nechte si poslat knihu Kadaňských pověstí z pera historika a znalce Kadaně Petra Hlaváčka. Najdete v ní více než přehršel důvodů, proč se sebrat a do města na krásné Ohři přijet.

Třeba za strašidelným rytířem – že ten je ledaskde? No, pravda. Ale co kdyby se vám stalo, že jej opravdu potkáte až v Kadani. Proč ne? Ale to byste se museli zdržet třeba v nějaké útulné hospůdce a vydat se kolem půlnoci na procházku městem.

Ilustrační foto

Kdybyste přitom navíc spatřili sedm ohnivých koček prohánějících se po střechách nad náměstím, pak vězte, že to má na svědomí lakomá měšťanka.

A pak kostlivec a pěkná řádka dalších postav, duchů v rubáších i bez nich se tu a tam prohání městem – hlavně v noci.

Několik titulů o historii i legendách Kadaně – při troše štěstí si je v kadaňském infocentru ještě budete moct koupit

Nu ale – v jedné historické souvislosti má Kadaň mimořádně významnou zkušenost, ze které se nestala legenda, ale rok co rok se opakující úchvatné představení v samém centru města – Císařský den. Dnes už slavný Císařský den, při němž se nejen připomíná návštěva Otce vlasti, krále českého a císaře římského Karla IV. ve městě, kterému kromě jiného udělil mnohá privilegia, včetně pořádání trhů a privilegia spojená se zakládáním vinohradů a výrobě i prodeji vín. Kadaň je registrovanou vinařskou obcí dodnes a dokonce můžete ochutnat i současné kadaňské víno z malé vinice na zahradě Františkánského kláštera čtrnácti svatých Pomocníků.

Už brzy.

Král český a císař Svaté říše římské Karel IV., často zvaný Otcem vlasti, přijíždí do Kadaně – letos to bude už 26. srpna

Protože určitě si uděláte čas a vyrazíte do Kadaně za pověstmi a historií co nedříve, nejpozději ale o posledním srpnovém víkendu. To se opět bude konat slavný Císařský den. Hlavní program začíná 26. srpna ráno na Mírovém náměstí a sledovat působivé představení, na které budete vzpomínat až do dalšího Císařského dne.

Ostatně stejně, jako my už vlastně dvě desítky let.

Tak neváhejte a přijeďte, třeba sami objevíte ještě mnoho dalších důvodů, proč do Kadaně i na samém začátku podzimu. Ale o tom vám připravíme pár odstavečků zase příště.

 

Turistické informační centrum

Jana Švermy 7
432 01 Kadaň
Tel.: 725 763 497, 474 319 550 

www.kultura-kadan.cz
E-mail: infocentrum@kultura-kadan.cz
Facebook: 
TIC Kadaň