Dejme hlavy dohromady, prosím

14. ledna 2021 | | | | | |

Myslím, že není v lidské historii epocha, která by neměl svoji krizi, válku nebo epidemii. Asi nebudu daleko od pravdy, budu-li tvrdit, že ať už na lidstvo padla jakákoliv rána, vždycky nejdříve nevěřili, že se něco děje, pak nevěřili svým očím, aby na konec s vírou v sebe sama dali hlavy dohromady. A někdy nejen hlavy. Vždycky ale s cílem se aspoň na chvíli scuknout a pokusit se přijít na to, jak z té bryndy ven. A to všechno jen a jen proto, aby, jakmile jim otrne, opět se pustili jeden do druhého, dva do prvního, zatímco se třetí směje a hloupý zase ostrouhá kolečka. A nakonec, aby se to zase po letech všecko opakovalo - jednou s morem, jindy s klackem, pak zase s chřipkou španělskou, s "černým pátkem", hnědými košilemi, rudými prápory a teď s čímsi, co vlastně dodnes nevíme, jak funguje. Už máme za sebou etapu nevíry, a začínáme nevěřit svým očím. Není čas dát hlavy dohromady? V měřítku národním, evropském nebo světovém je to zatím asi spíš nereálné přání - alespoň podle toho, co se dozvídáme z mediálního prostoru. Ale aspoň uvnitř toho našeho českého, moravského a slezského cestovního ruchu bychom to mohli zkusit. Veletrhy zatím nebudou, zimní sklizeň se vlastně nekoná, začátek sezóny se co nevidět začne blížit a kdo ví, kdy začne. A přesto není čas nic nedělat! Naopak, je čas se pustit do práce a pořádně si uvědomit kam jsme se to dostali a kudy, kudy cestička. Přestat ukazovat prstíkem na viníky vpředu vzadu, nahoře nebo dole, i když je tam všichni vidí, ale to nám ani za mák nepomůže.

Všem, všem, všem!

 

DESTINAČNÍM AGENTURÁM,

ODBORŮM A ODDĚLENÍM CESTOVNÍHO RUCHU V KRAJÍCH

VE MĚSTECH

V OBCÍCH

I TĚŽCE ZKOUŠENÝM PODNIKATELŮM V CESTOVNÍM RUCHU

A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ VŠEM STRÁDAJÍCÍM NEPOSEDNÝM TURISTŮM

Díky událostem, které nás všechny aktuálně ovlivňují a komplikují nám naše plány a záměry už bezmála rok, jsme nuceni řešit situace, na které jsme nebyli dostatečně připraveni. Nicméně řešit je musíme.

Vážení představitelé a tvůrci cestovního ruchu v celé České republice, ať už pracujete na kterékoliv úrovni, obracíme se na Vás jako na rovnocenné partnery tvořící produkty cestovního ruchu ve všech regionech Čech, Moravy a Slezska s jedinou, jednoduchou a celkem jasnou žádostí:

Prosím, napište nám několika větami nebo celým elaborátem, jak jste se popasovali s jarní, podzimní i současnou nepřízní, jak jste prožili jednu z nejkomplikovanějších letních turistických sezon a jak se chystáte vypořádat s aktuálními opatřeními dnes, za měsíc nebo za celý letošní rok. Jaké máte plány, jak modifikujete svoje připravené programy, kterými cestami se hodláte dále ubírat a jak chcete čelit následkům, jež v cestovním ruchu dopadnou na nás všechny.

Vaše reakce nebudou nijak zneužity, ale hodláme z nich vytěžit co nejucelenější obraz aktuální situace v celé republice a ve spolupráce s Vámi se pak budeme snažit zkonstruovat seriózní a přehledný, byť stručný, ale co nejpřesnější sylabus a ten pak zveřejnit na našem webu.

Ten by se měl stát bází pro širokou a veřejnou diskuzi, vzájemné podpoře, a především ke hledání cest, jak se co nejrychleji a nejlépe opět pevně postavit na vlastní nohy.

Vaše reakce bychom rádi obdrželi co nejdříve, abychom společně dokázali co nejlépe nahradit i výpadek informačních toků, o které jsme letos v lednu a únoru přišli i díky odloženým termínům veletrhů cestovního ruchu.

Pokud byste se z jakýchkoliv důvodů zdráhali nám poskytnout své cenné zkušenosti a rady, prosím, sdělte nám Vaše stanovisko, popřípadě i zdůvodnění, abychom Vás zbytečně neurgovali, pokud nebudete chtít s námi v tomto ohledu spolupracovat.

Našim společným cílem je hledat optimální cesty, jak nejlépe ze současné šlamastyky.

Vážení,

předem děkujeme všem, kdo nám odpoví, děkujeme za Vaše postřehy, nápady, kritické poznámky i navrhovaná řešení a přejeme všem pevné zdraví, pevné nervy a neutuchající odvahu se poprat a zachránit z cestovního ruchu, co se ještě dá.

Vaše redakce

fotografie jsou ilustrativní, všechny z archivu TRAVEL profi