ČTYŘI DNY POD OSTRAVSKÝMI VĚŽEMI – GONG

7. června 2024 | | | | | |

O STOLETÉM KRASAVCI Z DOLNÍCH VÍTKOVIC Je tomu letos rovných sto let, co uprostřed železáren ve Vítkovicích vyrostl obrovský ocelový tubus o průměru skoro 72 metrů přikrytý zasouvacím zvonem. Nejvyšší bod…

O STOLETÉM KRASAVCI Z DOLNÍCH VÍTKOVIC

Je tomu letos rovných sto let, co uprostřed železáren ve Vítkovicích vyrostl obrovský ocelový tubus o průměru skoro 72 metrů přikrytý zasouvacím zvonem. Nejvyšší bod vrchlíku byl osmnáct a půl metru na zemí a kryl obrovský prostor určený k jímání a skladování vysokopecního plynu. Plášť plynojemu drželo pohromadě dvaatřicet příhradových sloupů. Ocelové pláty silné od deseti do třiceti dvou milimetrů těsně a neprodyšně spojovaly a dodnes spojují tisíce nýtů. Až do roku 1998 bylo nad čtrnácti metry vody (ta sloužila jako těsnící materiál proti nežádoucím únikům média) skladováno až 50 000 krychlových metrů plynu.

Krátce po jeho odstavení se nové vedení Dolní Oblasti Vítkovice inspirované zajímavými nápady majitele Ing. Jana Světlíka začalo zabývat myšlenkou, jak vhodně využít a zakomponovat plynojem do plánů na zpřístupnění a zatraktivnění celého areálu veřejnosti.

Jak se postupně dařilo krok za krokem naplňovat vize nového využití všech technických unikátů a památek, došlo i na plány jak zachránit a znovu uvést do smysluplného života tuto od roku 1995 nemovitou kulturní památku.

Sedmdesát metrů průměr, výška osmnáct metrů – co jiného, než koncertní sál a kongresové centrum se vším, co si k takové instituci dokážete představit. Na jeho vnější i vnitřní podobě nechal nesmazatelnou autorskou stopu podobně jako na dalších místech DOV architekt Josef Pleskot.

Měl jsem štěstí. V době, kdy se do plynojemu nastěhovaly party řemeslníků snad všech oborů, podařilo se mi strávit uvnitř pár chvil s fotoaparátem.

Dva roky se práce ani na jediný den nezastavily, aby se 1. května 2012 otevřela prosklená vrata nového a opravdu moderně ztvárněného prostoru, kterému byl do nového křestního listu zapsán název GONG.

Další porci k uspokojení zvědavosti a chuti vidět a poznat jsme se skupinkou přátel dostali letos v květnu. Součástí několikadenního pobytu v DOV byla i detailní prohlídky GONGU s průvodcem. Je to dílo hodné pozornosti nejen v době festivalů, hudebních produkcí, výstav nebo filmových představení. Je to objekt, stavba, skutečné dílo hodné úcty. Architektům, dělníkům a v neposlední řadě i iniciátorovi, tedy majiteli DOV Ing. Janu Světlíkovi se podařilo moudře a citlivě zachovat unikátní technickou památku se všemi detaily. Vnitřní vestavba z pohledového betonu a oceli vytváří celou řadu prostor, které ve své celistvosti působí doslova velkolepě. Největší chloubou je samozřejmě koncertní sál pro 1 527 diváků se scénou, jejíchž variabilita a moderní audio vybavení zvládne i nejnáročnější hudební produkce počínaje vystoupeními slavných rockových kapel a velkými symfonickými tělesy zdaleka nekonče.

Myslím, že bychom v Evropě a na přilehlých kontinentech jen obtížně hledali koncertní a multifunkční objekt podobného ražení, minulosti a žhavé současnosti. Není tedy divu, že byl GONG v roce 2014 uveden do „architektonické síně slávy“ a byl zařazen do DESÍTKY TOP STAVEB SVĚTA. 

Stojíme uprostřed jeviště před prázdným hledištěm a pouštíme fantazii do prostoru a … věříte na zázraky? Zkuste to jako my. Chvíli jsme tiše stáli a z ničeho nic jako by se kdesi pod tamburou zrodila ozvěna… Ještě malou chvíli a skoro úplně zřetelně jsme zaslechli pár taktů z první veřejné produkce v GONGU: to je přece Jarek Nohavica a jeho harmonika, kytara a texty, které nejsou jen slovy do taktu. To jsou básně Ostravského barda. Právě jimi vstoupil GONG do nové, kulturní a společenské etapy svého dlouhého života.

 

Komentářů netřeba

Nebudeme litovat ani času ani námahy ani prostředků – příští Nohavicův koncert v GONGU si nenecháme ujít. A vy byste měli udělat něco podobného.

Než ale bude stanoven další termín koncertu, přijeďte do celé DOV a do GONGU kdykoliv. Postůjte ve foyeru, dobře se podívejte, po čem šlapete, co máte pod nohama. Prohlédněte si strukturu ocelových plátů i s nýty. Možná také vám některé kousky připomenou kterýsi ze slavných obrazů Mikuláše Medka (nevím, zda oprávněně, ale podlaha ve foyeru GONGU mě přivodila hodně intenzivní vzpomínku na Medkův obraz „Kříž železa“).

Jako bych v tu kratičkou chvilku celkem jasně porozuměl vášni páně Světlíka pro věci krásné, hodnotné, umělecky i lidsky srozumitelné a použitelné.

Jak je nakonec vidět třeba i při prohlídce Rotshildovského zámečku, který je v podstatě svou úrovní a koncepcí nikoliv malou, a nikoliv regionální galerií.

Dramatická perlička na závěr.

V roce 1970 byla ze „dna“  GONGU vyjmuta letecká puma, která koncem války prorazila vrchní zvon a nevybuchlá se zaryla někam do usazenin. V klidu zde přečkala několik desetiletí.

 

www.dolnivitkovice.cz

www.ostravainfo.cz

www.technotrasa.cz

www.severnimorava.travel