CO VĚDÍ STUDENTI VŠB-TU OSTRAVA O TURIZMU?

1. února 2024 | | |

Tvrdí mnozí, že za zážitky a dobrodružstvím musí rok co rok na dovolenou někam k moři, do all inclusive hotelů vybavených bazény s nahřívanou vodou, animátory, umělými vodopády a umělými bublinkami s umělými…

Tvrdí mnozí, že za zážitky a dobrodružstvím musí rok co rok na dovolenou někam k moři, do all inclusive hotelů vybavených bazény s nahřívanou vodou, animátory, umělými vodopády a umělými bublinkami s umělými vůněmi, a především s poněkud umělým pohodlím servírovaným až pod nos. Tedy za maximálně předkousaným „dobrodružstvím“.

Naopak my tvrdíme, že pravý dobrodruh prahnoucí po aktivním prožití zaslouženého volna zůstává doma. Protože hlavně zde, v Čechách, na Moravě i ve Slezsku je možné prožít dobrodružství s plnou svobodou pohybu a bez obav, že vás z hotelové recepce, nedej bože ze zastupitelského úřadu budou hledat, protože jste se nevrátili k večeři.

My jsme dobrodruzi, kteří vědí, že především u nás v České republice je stále ještě možné prožít mnohem víc než se nechat postrkávat na některém z přelidněných letovisek z místa na místo. Že kdekoliv v Pomoraví, Poodří, Poohří či v horách Železných, Lužických nebo někde mezi vinicemi, popřípadě na cestách mezi technickými unikáty v Moravskoslezsku je dobrodružno, dramaticky, poučně, tak živo krásně.

Úvaha, kterou jste, doufám, právě přečetli až sem, byla inspirována naším zatím posledním dvoudenním, ale o to intenzivnějším seminářem pro studenty Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava, obor Geovědní a montánní turizmus.

Moderní Geologický pavilon, kde probíhala výuka, spíš bych řekl besedy či debaty je skvělým místem v celém univeerzitním kampusu v zajímavé a potavé Ostravě Porubě – mimochodem nemalé architektonické chloubě – Sorely. 

Slavný Ostravský „Oblouk“ 

Živá a podstatná debata s devítihlavou studijní skupinou (kdysi se tomu říkal „kruh“) posluchačům snad přinesla něco podnětného z našich skoro třicetiletých zkušeností v oboru. Alespoň v takové míře, jak inspirativní a důležitá byla pro nás.

Tak tady jsou: Tomáš, Kamila, Karolína, Karin, ještě jedna Karolína, a další Karolína, Ondřej, Aleš a Iwan – jeden sice na fotografii chybí, ale jeho práci vám představíme také. U každého článku bude i foto autora, tak budete moct rozklíčovat, kdo je kdo – nebo jak se říká u nás – „who is kdo?“

Studenti vedení garantem oboru a programu Geovědní a montánní turizmus profesorem Marianem Marschalkem a jeho akademickým kolegou Dominikem Niemeciem a samozřejmě i dalšími osobnostmi ostravského akademického světa se s odvahou a nadšením svého mládí rádi a dobře chopili témat, která jsme jim zadali ke zpracování jednak jako důkaz jejich způsobilosti studentské, ale zejména pak proto, aby vám, turistům z kteréhokoliv jiného konce Česka představili každý poslvém svůj kousek svého moravskoslezského regionu, kraje www.mstourism.cz

Studentské práce postupně opublikujeme na našem webu. Zaujmou-li vás, napište nám. Napadne-li vás cokoliv pozitivního nebo kritického napište taky – v komentářích na facebooku, přímo webu nebo napište do redakce www.travel-profi.cz

Nebo nám to přijeďte říct z očí do očí na veletrh DOVOLENÁ OSTRAVA 2024 – na Výstavišti Černá louka ve dnech 1. a 2. března 2024.             

  www.vsb.cz

www.dovolenaostrava.cz