Co o Žatci nevíte a vědět byste měli 

17. května 2021 | | | | | | |

Bylo, je, a ještě dlouhá léta bude dost důvodů, proč se vypravit na den, dva nebo i delší dobu do Žatce. Do města, které určitě každý Čech, Moravan i Slezan, možná i Evropan a snad i obyvatel zemí vzdálených okamžitě spojí s pivem a chmelem. Avšak nejen chmelem živ je Žatec.

Ostrožnu nad řekou Ohří si k vybudování přiměřeně bezpečné osady vybrali už lidé doby haštalské a starší, později zde postavili hradiště. Ale to už historie překročila první tisíciletí Anno Domini a Žatec se vydal na dráhu významného sídla. Městská práva mu byla udělena Přemyslem Otakarem II, žatecký hrad zvedl své hradby a věže snad už ve 14. století.

Umí si Žatec vážit své historie i současnosti! Umí být hrdý na to, co dokázali, postavili nebo vybudovali předkové, usiluje o zachování tradic a moderní představení své historie současnému člověku, ať už přijede odkudkoliv – a nejen na slavnou Dočesnou.

Umět se představit, prezentovat, důstojně, moudře a s třeba i s trochou humoru, je dobrá cesta, jak oslovit třeba právě vás, kdo čtete tyto řádky. Třeba zrovna vy budete patřit mezi první, kdo se vypraví do Žatce hned jak budou zrušena všechna omezení, bránící nám ve svobodném pohybu.

Nebylo tedy nic snazšího, než požádat nejpovolanější o několik rad a typů, kam v Žatci už třeba příští týden.

Hovoří pracovnice Turistického informačního centra Eva Klasnová a Markéta Chvlakovská:

Město Žatec a jeho nová expozice v radniční věži

 „Zveme Vás na návštěvu královského města Žatec, ležícího cca 75 km severozápadně od Prahy.

 Historický střed města nabízí řadu významných staveb a rozmanitost slohů od doby románské po secesi. Můžete vidět Chrám Nanebevzetí Panny Marie, židovskou synagogu (2. největší v České republice), městské opevnění se dvěma dochovanými branami – Kněžskou a Libočanskou. Kromě historických památek máte možnost navštívit Chrám Chmele a Piva, Chmelařské muzeum a Muzeum pivovarnictví.

 Nově připravená expozice v radniční věži s názvem Žatec v proměnách času propojuje bohatou historii města a radnice od založení až po současnost.
Základem výstavy je časová osa, která prochází celou věží a ukazuje, jak se město proměňovalo během staletí.

Výstava v radniční věži je rozdělena do sedmi částí. Nechybí v ní základní historická data, představuje zajímavé osobnosti, které v Žatci žily, ale i ty, které sem zavítaly, jako třeba krále a císaře, popraveného primátora Hošťálka nebo písaře Jana, a také další události a zajímavosti.

Tak vidíte: Sedm částí výstavy, sedm témat, z nichž každé vám naplní přinejmenším celý víkend strávený v Žatci. Stačí se jen umět dívat a vidět, poslouchat a slyšet, chtít vědět a dozvídat se. 

Výstava se také věnuje radničním hodinám, válečným událostem, a shrnuje vše, co stálo nebo mělo stát na místě dnešní chmelničky – kde býval, kostel, strážnice a mohla tam být i budova divadla.

Autorem expozice je akademický architekt Miloslav Čejka, který vytvořil i oblíbenou výstavu Lovci mamutů v pražském Národním muzeu.

Tato expozice je místem, které by měli turisté i místní navštívit jako první. Po této prohlídce a rozhlédnutí se z věže se můžou rozhodnout, kam se v Žatci vypraví.“

Co víc by bylo ještě potřeba vědět, abychom rozhodnutí vyrazit do Žatce změnili ve skutečnost? Snad už jen, že to zdaleka není všechno, co vás ve městě proslaveném chmelem a pivem čeká, že vám zase co nevidět přineseme další informace a zprávy. A pak ještě – že bude teplo a slunečno, že budou otevřeny žatecké hospůdky a restaurace i hotely.

Protože jeden den v Žatci nestačí.