Co můžeme my, můžete i vy

28. srpna 2020 | |

Všechno je možné, všechno jde, jen se musí trochu chtít. Třeba se vydat do Klášterce nad Ohří na zámek. Sebrali jsme se na samém konci prázdnin a vyrazili do lázeňského Klášterce nad půvabnou Ohří. Do města, jehož historii nesmazatelně poznamenaly aktivity rodu Thunů. Ale nejen Thunové a porcelán si žádají vaši pozornost.

 

Od jara do jara, zejména pak v létě je zámek v Klášterci nad Ohří mimořádně atraktivním turistickým cílem

Křehká krása thunovské keramiky je vzrušující

Bez ohledu na to, zda je turistická sezóna v plném proudu nebo pomalu končí, Klášterec nad Ohří a zámek stojí za návštěvu. I vy, tak jako my, můžete i na začátku školního roku vzít děti a vnuky a zaparkovat před bránou do zámeckého areálu v Klášterci nad Ohří. Projít se parkem kolem Ohře třeba až do Lázní Evženie, pak se vrátit a vybrat si některý z prohlídkových okruhů – třeba ten, který jsme si vybrali my: Pohádkový okruh se skřítky, vílami, trpaslíky, vodníky, meluzínami a čerty stvořenými paní Vítězslavou Klimtovou.

Na své si při procházce sklepními chodbami pod zámkem přijdou „děti“ všeho věku. Kdo by nemiloval české skřítky? Kdo by neměl rád české čerty? Koho by nebavila česká meluzína? A nakonec! Znáte milejšího vodního tvora, než je český vodník?

Brekeke, brekeke – rozumíte? Dušicky už nelovím, ale na čistou vodu dávám pozor.

Tak celá tato pestrá česká pohádková společnost si dala dostaveníčko na zámku v Klášterci nad Ohří a čeká jen na vás.

Byli jsme tam, fakt to stojí za to!

Chcete udělat radost sobě, dětem i vnukům krátce poté, co zasednou do školních škamen?

Nasedněte do auta, na vlak nebo do autobusu a vystupte až v Klášterci nad Ohří. Všechno ostatní nechejte na paní průvodkyni, která umí tak krásně vyprávět, že vůbec nezáleží na tom, kolik je vám let a jakou máte právě náladu. I největší škarohlídové při jejím vyprávění doslova roztají. Stejně se necháte vtáhnout do světa skřítků a všech dalších pohádkových postaviček, jejichž největší předností je, že jsou ve své nejhlubší podstatě české, milé, hodné, nezlé a přívětivé, i když některé nepostrádají i osten české satiry – třeba jako skřítek Dopíječ.

Zatímco si Dopíječ hoví, Koláčová Dušinka a skřítek domácích kutilů se činí

Tož! Hurá do Klášterce nad Ohří. Na závěr prohlídky pohádkového světa si ještě vyšlápnete víc jak stovku schodů na plošinu zámecké věže, abyste cestou vzhůru potkali další pohádkové postavy, třeba i vílu Egerii, a pak se potěšili výhledy na Doupovské i Krušné hory, které tak půvabně obklíčily celé město i s řekou Ohří.

Krásná víla Egerie

Ze zámecké věže se nabízejí výhledy na Doupovské i Krušné hory

Řeka Ohře z ochozu zámecké věže

A to pořád není všechno. Ale o tom zase příště.

Když jsme tam byli my, můžete i vy!

Zámek Klášterec nad Ohří, Chomutovská 1, tel: +420 474 375 436, info@zamek-klasterc.cz

vedoucí Ing. Miroslav Nyklíček, tel: +420 720 732 404, e-mail: nyklicek@zamek-klasterec.cz, www.kultura.klasterc.cz